
Обновено мобилно банкиране, избор на имот, ипотечен кредит и 100 програмисти - това са част от иновациите и промените, с които идва новото мото и посока на развитие на Банка ДСК.
Слоганът ѝ вече е "Тук и сега" и подсказва трансформацията, която обхваща цялостната идентичност на банката.

Томаш Хак-Ковач, главен изпълнителен директор на Банка ДСК, каза по време на медийно събитие, че са необходими много неща, за да остане банката релевантна на пазара.
"Банка ДСК е на пазара повече от 70 години, това е много повече от средния живот на повечето компании."
По негови думи промяната идва съвсем естествено във време, в което всеки търси мигновено потребление на някаква нужда - да получава всичко "тук и сега".
Славейко Славейков, изпълнителен директор и ръководител на отдел "Банкиране на дребно", допълни, че откакто ДСК работи по по-засилената дигитализация на продуктите си, компанията се припознава от пазара на труда освен като банка и като IT компания, защото в нея работят вече над 100 програмисти, за да покрият нуждите й да създава продуктите си вътрешно, при най-високи протоколи за сигурност.

Какво наблюдаваме на ипотечния пазар в България?
По думите на Пламена Тотева, управляващ директор пазар "Ипотечни кредити" в Банка ДСК, през последните 4 години на пазара у нас се наблюдава ръст на сделките. Миналата година, по данни на Евростат, са реализирани сделки на стойност 11-12 млрд. лева, или 95 000 закупени имота.
"Виждаме 4 години с около 90 000 сделки на година. Преди COVID-19 тези сделки бяха 4 години по 65 000 сделки. Т.е 4 равни години, следвани от 4 равни години. Говоря за устойчивост и достъпност."
Един от показателите, по които експертите проследяват пазара, е коефициентът на достъпност и колко брутни заплати ни трябват, за да купим един имот.
По думи на Тотева за жилище от 70 кв. в София ще са ни необходими 7 годишни брутни заплати. В Централна и Източна Европа това число ще е 11 заплати.
"Ако сравним с Прага, ще са 14 заплати. През тези 4 години на устойчив пазар на сделките ние наблюдаваме подобрение на този коефициент. Това има своето обяснение и то е ръстът на доходите ни."
Тотева каза още, че ако сравним всички ипотечни кредити в системата за ипотечното кредитиране, те представляват 13% от БВП на страната ни при 38% средно за еврозоната. Тя добави, че ръстът на БВП на България е 4% за последното тримесичие и около 1% за еврозоната.
Другото, на което се обръща внимание, е коефициентът на пренаселеност. Тоест, ако разчитаме, че за едно лице са необходими 30 кв. м, за да живее добре по средноевропейските стандарти, това, което виждаме, е, че в България сме на половината на този коефициент за простраство, за да живеем добре.
Колкото до ръста на доходите, Тотева отбеляза, че българинът получава средно 1100 евро, съпоставени с 2200 евро в еврозоната, като за миналата година у нас се наблюдава ръст от 15% спрямо 5% в еврозоната.
Ниските лихвени проценти пък помагат на клиентите на банката да успеят да купят по-добър имот, в който да живеят, защото лихвите в България за поредна година са 2.5% на година.
"Има 3 държави в еврозоната, които имат лихви под 3%. Това са Малта, която изключвам, защото там има парадокс около това, Хърватия и Испания. Средната лихва за еврозоната е 3.5%."
Средносрочната прогноза на експерта е пазрът да продължи да бъде активен в следващите 3 години с под 10% годишен ръст, отчасти заради скъпата себестойност на строителния продукт.
Тотева каза, че от 95 000 закупени имота 30 000 са ново строителство. Тя добави, че 30% от сградния фонд в София са панелно строителство. Това е съществено число и то ще повлияе също на желанието да искаме смяна на жилищата си, с подобряването на финансовото ни благосъстояние.
Друга причина за ръста на пазара е за закупуване на имоти от българи, които се връщат от чужбина или такива, купени заради вътрешната миграция от по-малките към по-големите градове в страната.

Изводи за икономиката на България, на база пазара на ипотечни кредити
Като най-големия кредитор у нас, Банка ДСК е отговорна за 25% от пазара на новите сделки. По наблюдения на експерта средният размер на ръста на ипотечните кредити се движи с този на доходите, тоест около 10% на годишна база за последните 3 години.
Средният размер на ипотечния кредит на ниво банки е 200 000 лв., като за София, където са около 50% от сделките в страната, числото е около 250 000 лв., за останалите градове - около 180 хил. Това означава, че средната вноска за София е 950 лв. за 30-годишен кредит или при кредит от 200 000 - 800 лв. на месец.
Тотева каза, че младите хора, които купуват жилища днес, предпочитат да са първите обитатели на един имот - търсят ново строителство. Първоначално стартират с двустайно жилище, заради по-малката големина на самоучастието, което трябва да вложат.
А нова тенденция е да купят жилище без да преминават през живот под наем, като възрастта за теглене на ипотечен кредит е паднала между 25 и 35 години.
От страна на банката сумарно 7 дни е времето за обработка на документацията около получаването на кредита. За последните 3 години от ДСК Home са отпуснати над 200 хил. кредита.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Fantapapa: Италианци измислиха игра, подобна на футбол, но за избор на папа
преди 2 часаПартизанско градинарство: Елън Майлс, която бомбардира със семена улиците на Лондон
преди 3 часаСтартъп изобрети нехормонална контрацепция за мъже, която работи 2 години
преди 4 часаНай-добрата седмица от 2021 г.: Етерът поскъпва с 30%
преди 5 часаС каква (не)точност AI прогнозира избора на новия папа?
преди 6 часаОт кои банки теглихме кредити през първото тримесечие на 2025 г.?
преди 6 часаПрочети още
Кои лидери застанаха до Путин на Червения площад за 9 май?
darik.bgАнализатори: Лъв XIV ще опита да надгради постигнатото от Франциск
darik.bgДаяна Рос зашемети публиката на Met Gala с впечатляваща рокля
darik.bgНа живо: Арда и Лудогорец все още не могат да си вкарат
dsport.bgЩе има ли още билети за финала, след като феновете на ЦСКА изкупиха наличните?
dsport.bgОт дома до Европа: как да учим децата за света около тях с игри и въображение
9meseca.bg