
Увеличава се драстично разликата в заплащането в различните краища на България. Има градове, които сякаш свикнаха с ролята си в дъното на класацията по размер на средните работни възнаграждения, посочва darik.bg.
За един от тях е трудно да си обясним подобна статистика - Кюстендил, който се намира съвсем близо до София, има красива природа и е близо до границата със Северна Македония. Как живеят хората там и как си обясняват ниските доходи, провери Нова телевизия.
Сериозна разлика в средната и реалната заплата, която взимат работещите
В делничния ден в Кюстендил се срещат масово хора в пенсионна възраст. „Младите са на работа”, казват оптимистите. „Бягат от Кюстендил, няма ги!” - смятат останалите. „Около 1000 и под 1000 лв. е заплатата тук. Не стигат за нищо”, споделя местен жител.
Пенсиите и заплатите двойни за 10 години
Местните все пак таят надежда, че ще се намери начин възнагражденията да се вдигнат рязко и драстично. Въпреки всички природни дадености и туристически забележителности, атрактивните работни места с перспектива и високо заплащане ги няма.
„Освен в шивашки цехове и структурите на общината, полицията и съда – няма къде другаде да се работи”, казва друг жител на града.
Разликата в средната работна заплата между Кюстендил и не толкова далечната столица София достига 1200 лв.
Фирми пестят от данъци с допълнителна здравна осигуровка за служителите си
Наскоро НСИ съобщи, че средната брутна месечна работна заплата за септември е 2072 лева. За юли тя е била 1973 лв., а за август - 1957 лв. През третото тримесечие на годината средната месечна работна заплата e 2000 лв. и нараства спрямо второто тримесечие с 2.2 процента, отчитат от НСИ.
Икономическите дейности, в които е регистрирано най-голямо увеличение, са "Държавно управление" - с 13.4 процента, "Образование" - с 12.2 процента и "Селско, горско и рибно стопанство" - със 7.5 процента.
Мамят ли със заплатите в обявите за работа
Икономическите дейности с най-високо средномесечно трудово възнаграждение на наетите лица по трудово и служебно правоотношение за периода са "Създаване и разпространение на информация и творчески продукти; далекосъобщения" - 4670 лева; "Производство и разпределение на електрическа и топлинна енергия и на газообразни горива" - 3055 лева; "Финансови и застрахователни дейности" - 2894 лева.
Най-нископлатени са били наетите лица в "Хотелиерство и ресторантьорство" - 1265 лева, "Доставяне на води; канализационни услуги, управление на отпадъци и възстановяване" - 1480 лева, "Други дейности" - 1259 лева.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Пет предизвикателства за пестене на пари през 2024 г.
преди 24 минДоц. Моравенов: Членството в еврозоната ще даде импулс на капиталовия пазар
преди 25 минToyota ще конкурира Rolls-Royce със супер луксозния SUV Century
преди 2 часаКръвен тест показва дали органите ни стареят бързо или бавно
преди 3 часаЕвропейските градове, които са приказни по Коледа
преди 4 часаКартина, оценена на $15 000, се оказа Рембранд и се продаде за $13.8 млн.
преди 4 часаПрочети още
С две статични ситуации ЦСКА 1948 обърна и матира Берое на заснежения терен
dsport.bgДоклад на “Четири лапи”: Жестока търговия с кученца тръгва от България
darik.bg14 бременности за 14 дни - предколедни чудеса във Вита Ин Витро Център
9meseca.bgНа живо: Етър - Ботев Пловдив (Състави)
dsport.bgОпит за пробив: Изкуствен интелект ще открива психични заболявания при деца
darik.bgГеновева Петрова по Дарик: Гласът на опозицията вече не се чува от вътрешни конфликти между управляващите
darik.bg