Аржентина ще девалвира своята валута с над 50% в рамките на спешните мерки за подпомагане на изпитващата затруднения местна икономика, обяви министърът на икономиката на страната Луис Капуто.

Този рязък ход променя обменния курс на от 365 на 800 песо за долар само дни след началото на мандата на новия президент Хавиер Милей.

В основата на предизборната кампания на Милей стоеше обещанието да се отърве от песото и да го замени с долара, за да може да изправи икономиката на крака.

Песото е изкуствено поддържано от години посредством строги капиталови ограничения, а стойността му падна с близо 52% от началото на 2023 г. спрямо щатския долар.

В последните години Централната банка на Аржентина печаташе повече песо, за да помага на правителството на страната да избягва изпадането в просрочие по своите задължения. Това пък доведе до скок в цените.

Обезценяването на песото е първата от няколкото стъпки за намаляване на тази хиперинфлация, която накара Централната банка на Аржентина да вдигне основната си лихва до 133% през октомври.

Капуто повтори темата от предизборната кампания на Милей, че “няма пари”, като очерта и други мерки, в това число нови обществени проекти, планове да не се подновяват трудови договори, които са в сила от повече от една година, както и намаляване на субсидиите за енергия и транспорт.

“За няколко месеца ще бъдем в по-лошо положение, най-вече във връзка с инфлацията,” заяви той. По отношение на благоустройството Капуто заяви, че “няма пари, с които да се плаща за проекти, които често се озовават в джобовете на политици и бизнесмени.”

От Международния валутен фонд посочиха, че подкрепят новите инициативи. В речта след изборната си победа Милей не предостави много подробности за своя икономически план, но обеща “драстични” реформи.

“Искам да сте наясно, че ще започнем възстановяването на Аржентина след повече от 100 години упадък, преначертавайки идеите за свобода и въпреки че ще трябва да преминем през период на трудности, ще продължим напред,” заяви Милей при полагането на клетва за встъпването си в длъжност.

Тази седмица Капуто не представи планове за премахване на песото, но доларизирането на икономиката на южноамериканската страна ще изисква Аржентина да обмени всичките песо, притежавани от жителите и компаниите в страната, срещу долари и да определи стойност в долари на всички активи и договори.

Това на практика би прехвърлило ролята по управлението на паричната политика на страната – да контролира лихвите и да печата пари, от Централната банка на Аржентина към Федералния резерв на САЩ.

Има множество предизвикателства при потенциален опит за доларизиране на Аржентина, като ключово сред тях е фактът, че страната не разполага с достатъчно долари, за да захвърли песото и е малко вероятно само тази промяна да спаси изпадналата в криза икономика.

И макар други държави, като Еквадор, Ел Салвадор и Панама, да са предприемали тази стъпка, нито една от тях не е толкова голяма колкото Аржентина.

Милей вече се е срещнал с високопоставени представители на САЩ, а неговият икономически екип си сътрудничи с МВФ за промяна на външната политика на страната и съживяване на икономиката.