Ако живеете в еврозоната и искате да си купите най-добрия iPhone на пазара в момента, това ще ви струва повече, отколкото на купувачите от другата страна на Атлантическия океан.

Конвертирана в евро, цената на щатския уебсайт на Apple започва от 1 131.74 за iPhone 15 Pro Max, чиито продажби започнаха през септември.

Това е увеличение с около 9%, в сравнение с миналогодишната версия, но може да се твърди, че от гледна точка на европейците, американците получават по-добра сделка.

Цената в европейските магазини варира в отделните държави, но обикновено е значително по-висока, в сравнение със САЩ. Във Франция цената на iPhone 15 Pro Max започва от 1 479 евро, в Германия от 1 449, а в Италия потребителите плащат 1 489 евро.

Когато става въпрос за по-евтините телефони на Apple, също може да се забележи скок в цената. В САЩ базовият iPhone 15 се продава срещу еквивалента на 754.18 евро. В Европа той е на цена от 969 евро във Франция, 949 в Германия и 979 евро в Италия.

Основна причина за по-скъпите телефони - данък добавена стойност (ДДС) е включен в цената в Европа, докато допълнителните такси се добавят след покупката в САЩ.

Данъчните ставки варират в отделните щати, но обикновено са между 2.9% и 7.25%. Потребителите, които купуват iPhone 15 Pro Max във Вашингтон, окръг Колумбия, където данъкът върху продажбата е 6%, ще платят допълнителни 71.94 долара (67.90 евро на касата).

В Лос Анджелис, където данъкът е особено висок, потребителите плащат допълнителни 113.91 долара (107.52 евро).

Ако се обобщят тези данни, потребител в Лос Анджелис ще спести 239.74 евро от купуването на най-скъпия телефон на Apple, в сравнение с клиент във Франция.

Разминаването в цените между САЩ и ЕС не е феномен, който засяга само новото поколение продукти на Apple.

Когато моделът iPhone X беше пуснат през 2017 г., потребители на Twitter се шегуваха, че би било по-евтино човек да лети до САЩ и да си купи устройството, вместо да го купува в Европа.

И докато това може да е добро извинение за почивка, реалността е малко по-различна, защото по закон трябва да плащате мито, когато влизате отново в ЕС с ценни предмети.

Ако пътувате със самолет или кораб, трябва да декларирате стоки за над 430 евро, а за други видове транспорт този праг е 300 евро. По тази причина, ако се връщате от САЩ в Европа, митото върху iPhone 15 Pro Max би било в размер на над 200 евро.

Като добавим пътните разходи, подобен експеримент определено не би спестил пари.

В крайна сметка, причината за по-високите цени на Apple не е напълно ясна, но също така няма начин европейците да ги избегнат.

Засягайки темата през 2016 г., компанията заяви, че определя международните цени на продуктите въз основа на редица фактори, като “валутни курсове, местни закони за внос, бизнес практики, данъци и разходи за правене на бизнес”.

“Тези фактори се различават в отделните региони и с времето дотолкова, че международните цени не винаги са съпоставими с препоръчителните цени на дребно в САЩ,” заявиха от Apple.

Въпреки това, дори и компанията да кара потребителите да плащат повече, за да покриват допълнителни оперативни разходи, това изглежда не се отразява негативно на успехите й.

Телефоните iPhone съставляват около една четвърт от продажбите на смартфони в ЕС, като пред тях са само моделите на Samsung.