Мистериозният герой, известен с името Ебенизър Скрудж от новелата на Чарлз Дикенс "Коледна песен", издадена през 1843 г., заема почетно място сред най-известните коледни персонажи в историята, разказва darik.bg.

Неговото име е символ на скъперничество, а разказът за неговото изкупление по Коледа, под съпровода на призраците на миналото, настоящето и бъдещето, се превръща в емблематична коледна история, пише BBC.

”Ключът към дълголетие”: Какви ползи за здравето носи греяното вино

Произход

Има различни теории относно това дали персонажът на Ебенизър Скрудж е базиран на реален човек. Една от тях свързва героя с Ебенизър Скруги – банкер от Единбург, спечелил възможността да осигури кетъринга за посещението на крал Джордж IV в Шотландия.

Погребан е в двора на църквата Канонгейт кърк, но надгробният му камък днес липсва. Историята разказва, че Дикенс забелязал плочата, на която пишело, че Скруги бил „човек на храната” (на английски meal man), но писателят прочел „злобен човек” (на английски mean man).

Друга теория предполага, че Дикенс избира името Ебенизър, защото означава "крайъгълен камък." Авторът модифицира фамилното име от Скруги на Скрудж, добавяйки смисъла на забравен английски глагол - scrouge, означаващ "изстисквам" или "притискам."

Предполага се, че идеите на Скрудж за скъпеничество произлизат от икономиста и демографа Томас Малтус. Той развива теорията, че човечеството се умножава в геометрична прогресия, а ресурсите за изхранване - в аритметична, като излиза, че това води до войни, кризи и бедствия.

Прототипът на богатия Скрудж може да е и Джеймс Ууд - първият британски милионер, собственик на "Глостър Оулд Банк," известен като "Скъперника Глостър."

Но макар името Скрудж днес да е нарицателно за егоистичен и скъперник, книгата завършва с оптимистична нотка: "Бог да ни благослови всички!"

Историята

„Коледна песен” е едно от най-разпознаваемите произведения в света. Главният герой – скъперникът мистър Скрудж, се интересува единствено от парите си.

В нощта срещу Коледа той е посетен от духа на стария му съдружник Джейкъб Марли, който го предупреждава, че душата му е обречена, ако не се промени. Самият Марли е вечно прокълнат да се скита по земята и да влачи вериги след себе си, ковани през живота му заради алчност и егоизъм.

След това Скрудж е посетен и от духовете на миналите, настоящите и бъдещите Коледи. Скъперникът вижда своето минало и настояще и променя своя мироглед за заобикалящия го свят.

Призракът на отминалите Коледи пренася Скрудж в детството му и му напомня, че и той навремето е бил мил и невинен.

Призракът на предстоящата Коледа показва на Скрудж как хората с радост купуват продукти за коледната вечеря, как празнуват Коледа в миньорска вила или в морски фар, отдалечени от семействата си, но незагубили коледния дух.

Сцените, които му показва призракът на предстоящите Коледи – единственият без образ, заметнат само с черно наметало, са тези, които отварят сърцето на скъперника.

Дикенс и "Коледна песен"

Чарлз Дикенс - голям романист от XIX век, превръща историята в популярно представление, изпълнявайки всички 38 персонажа сам. "Коледна песен" е най-превежданата му и често преиздавана творба у нас, което свидетелства за нейната популярност и влияние върху читателите.