Китайският финансовият конгломерат Zhongzhi Enterprise Group е подал заявление за фалит късно в петък, тъй като небанковата финансова институция не може да изплаща задълженията си - на фона на задълбочаващата се имотна криза в страната.
Компанията е подала заявление за фалит въз основа на това, че “очевидно″ не е в състояние да погасява задълженията си и разполага с недостатъчни активи, според изявление в WeChat от страна на Първия междинен народен съд на Пекин.
Небанковите финансови институции в Китай развиват дейност, като обединяват спестяванията на домакинства и компании, за да предлагат заеми за инвестиции в имоти, акции, облигации и суровини. Компании, като Zhongzhi, често са финансирали много от големите китайски строителни компании.
От Zhongzhi предупредиха за затрудненото си финансово положение още през август, когато Reuters информира, че компанията е уведомила акционерите, че е изправена пред ликвидна криза.
След това компанията обяви несъстоятелност в писмо до акционерите през ноември, малко след което Пекин започна разследване на затъналата в задължения небанкова финансова компания.
“Макар кредиторите на компанията да са предимно заможни хора, а не финансови институции, нейният фалит би могъл да навреди на доверието в пазара като цяло.
Той също така би могъл да възобнови опасенията относно индустрията на тръстовете и дали това ще има по-обширни и значими последици за изпитващата затруднения имотна индустрия,” казват анализатори на Commerzbank.
Китайският борсов индекс CSI300 се понижи, като върху представянето му натежаха акциите на имотните компании.
Листваните на борсата в Хонконг акции на имотни компании, като Logan Group, China Vanke, Sunac and Longfor Group, поевтиняха с между 2% и 3.6%.
Още проблеми за небанковите финансови институции?
В последните няколко години китайското правителство се опита да ограничи бързия растеж на дълга, емитиран от небанкови финансови институции.
Най-големите банки в Китай са държавни, което затруднява частните компании да използват традиционните банки за финансиране, което пък помогна за възхода на небанковите финансови институции.
Огромният имотен сектор на страната също беше засегнат от мерките срещу небанковите финансови институции, които бяха използвани за закупуването на земя от местните власти.
“Не очакваме да има спасяване от страна на правителството, тъй като Zhongzhi предлага нестандартни продукти за управление на богатството, които отдавна са обезсърчавани или забранени от страна на регулаторните органи - някои от тях са сравними с Понци схеми,” казва Зерлина Зенг, старши кредитен анализатор в CreditSights.
Китайският имотен пазар е измъчван от дългова криза от 2020 г., като имотни гиганти, като Evergrande и Country Garden, изпитват затруднения с погасяването на задълженията си. Паричните им потоци пресъхнаха, което до голяма степен се дължи на падащите продажби на жилища.
Ръстът при продажбите на имоти и цените остават слаби, но Пекин стартира по-мащабно ограничаване на задлъжнялостта на някога раздутия имотен сектор, който директно и индиректно съставлява около трета от икономическата активност в Китай.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Активите на пенсионните фондове растат с 21% за година
преди 15 минApple иска да превърне Siri в конкурент на ChatGPT
преди 24 минКои са най-добрите държави за създаване AI стартъпи?
преди 1 часAmazon инвестира в три нови ветропарка в Гърция
преди 2 часаЗащо подводните кабели примамват саботьорите?
преди 2 часаНадеждата на Европа в производството на батерии за електромобили обяви фалит
преди 2 часаПрочети още
Изкуство или абсурд: Банан, залепен с тиксо за стена, се продаде за 6,2 млн. долара
darik.bgМемоарите на Меркел: За Тръмп и Путин от първо лице
darik.bgСвещеник бе отстранен от длъжност след провокативен клип на Сабрина Карпентър в църквата му
darik.bgНово 20: Манчестър Сити получава наказанието си през март
dsport.bgБългария ще научи своя съперник в Лига на нациите
dsport.bgНад 400 гости станаха част от магията на 'Денят на жената предприемач 2024'
9meseca.bg11 прости детайла, с които банята ви ще изглежда като 5-звезден хотел
idei.bgИнтелигентни водомер – предимства и тенденции
idei.bgНай-честите грешки, които допускаме, когато използваме домакински уреди
idei.bg