Третото издание на националния конкурс “Най-добър младежки стартъп в България”, организиран от Фонд на фондовете и Стопанския факултет на СУ "Св. Климент Охридски", под патронажа на министъра на иновациите и растежа и ректора на СУ, вече е в ход.

Кандидатури на младежи от цялата страна се приемат през сайта на конкурса https://www.startup-competition.fmfib.bg/ в срок до 15 март, съобщават от Фонда на фондовете.  

Състезанието дава възможност на индивидуални участници или екипи да развият иновативните си идеи, да покажат предприемачески умения и да придобият ценен опит в стартъп екосистемата в рамките на 10-седмична менторска програма преди финалното представяне на идеите си.

В него могат да участват студенти и младежи от цялата страна на възраст до 29 г., както и ученици от 11 и 12 клас с иновативни бизнес идеи. Допустими са проекти от всички области и на различен етап на реализация - идейна фаза, ранен или напреднал етап. 

Конкурсът ще приключи на 31 май с представяне на десетте най-добри концепции пред партньорите на конкурса в Аулата на Софийския университет.

Допуснатите до конкурса участници ще преминат през десетки уебинари, уъркшопове, менторски сесии, обучения, гейминг срещи и състезания, организирани спрямо индивидуалните нужди - етап на проекта, възраст, сектор, в който попада идеята.

Ценна възможност е и създаването на бизнес контакти сред предприемаческите, академични и научни среди и привличане на съмишленици към реализирането на идеите. 

В първото си издание през 2022 г. конкурсът привлече 36 проекта, а миналата година участниците бяха над 50 - студенти или завършили 17 български и 7 чужди университета, както и ученици горен курс от 7 български гимназии.

Конкурсът е подкрепил акселерирането на идеи от различни области - финтех, електронна търговия, рециклиране, виртуална реалност, приложения на изкуствен интелект, електромобилност, образование, агротехнологии и градско земеделие, кариерно развитие, гражданско общество, архитектура, творчески дейности и др. Най-силните проекти получиха директна инвестиция или успяха на по-късен етап да привлекат финансиране. 

Сред успешните компании, открити чрез “Най-добър младежки стартъп в България” и получили тласък в развитието си, са Vodoraslo, Vavakada 3D, Foodobox, Agron, Млад изобретател, Anti-tremor glove, PosseyPay и др.

Сред тях има такива, които вече представят иновативния потенциал на България на международни изложения, като Web Summit и Slush, включително с участие в СОР-28.

Тази година организаторите Фонд на фондовете и СУ "Св. Климент Охридски" разширяват мащаба на инициативата с по-дълъг период за кандидатстване и обучение, а партньори на инициативата са още повече организации - над 30 финаниращи институции, фондове, секторни асоциации, организации от научните и академичните среди и др.