Голяма част от европейските банки са изправени пред значителни рискове във връзка с климатичния преход, като кредитните портфейли на “цели 90%” от тях не са съобразени с глобалните климатични цели и с целта на ЕС за постигане на климатична неутралност до 2050 г.
Това сочи ново проучване на Европейската централна банка (ЕЦБ). За изготвянето на проучването от ЕЦБ са определили количествено рисковете от прехода в кредитните портфейли на 95 банки, които покриват 75% от кредитите в еврозоната.
От финансовата институция са използвали методология за „оценка на съответствието“, която определя разликата между производствените прогнози и целите за декарбонизация на компаниите в портфейлите на банките.
Проучването разглежда компаниите в шест ключови въглеродно-интензивни сектора с най-изявени рискове при прехода, в това число електроенергия, автомобили, петрол и природен газ, стомана, въглища и цимент, които общо допринасят със 70% към глобалните емисии на въглероден диоксид.
Проучването показва, че от анализираните 95 банки кредитирането на едва 8 е било съобразено с процеса по постигане на нетни нулеви емисии през 2050 г., което означава, че при “цели 90%“ те не са съобразени, което увеличава рисковете за тях, свързани с прехода.
Ключовите фактори, допринасящи за повишен риск, произтичат основно от финансирането на компании, които премахват прекалено бавно производствените си мощности с високи въглеродни емисии и изоставането по отношение на изграждането на производство на енергия от възобновяеми източници.
Рисковете по отношение на репутацията и евентуални съдебни спорове са сред най-честите, посочени в доклада, като те засягат около 70% от банките.
В доклада се отбелязва, че макар 72 от 95-те банки да са поели ангажимент за достигане на нетни нулеви емисии, 93% от тях не са в съответствие с пътя за постигане на тази цел, със стратегии и вътрешни процеси, които “в момента не гарантират, че те могат да изпълнят техните ангажименти.”
В блогпост към доклад Франк Елдерсън, член на изпълнителния съвет на ЕЦБ и вицепредседател на Надзорния съвет, отбелязва по-конкретно излагането на тези банки на риск от съдебни спорове, предвид рязкото увеличение на съдебните дела, свързани с климата.
“Това е по-уместно от когато и да било, предвид факта, че броят на съдебните процеси, свързани с климата, скочи значително в последните години. От 2021 г. насам в световен мащаб са заведени около 560 нови съдебни дела, които се насочват все повече към корпорации и банки”, казва Елдерсън.
Кредитните рискове са по-слабо изразени, като 60 от банките имат експозиции на несъответствие под 1 млрд. евро, но няколко банки (14%) имат по-голяма експозиция от 5 млрд. евро, в това число и 6 банки с експозиция от над 10 млрд. евро.
Нещо повече, проучването установява, че несъответствието може бързо да нарасне, като експозицията към несъответстващи контрагенти се очаква да се увеличи с над 50%, ако кредитните линии за тези компании бъдат използвани напълно.
Допълнително, относително голямата експозиция на някои от най-несъответстващите банки в проучването, в сравнение с техния капитал от първи ред, е индикация за потенциално въздействие върху платежоспособността на тези банки вследствие на рисковете от климатичния преход.
Ключов източник на рискове за банките, изобличени в доклада, е склонността да предоставят по-големи заеми на компании, чиято дейност не е съобразена с климатичните цели, което води до значителна експозиция.
Средният размер на експозицията към такива компании е над два пъти по-голяма, в сравнение с този към компании, които са съобразили дейността си постигането на климатичните цели.
В доклада също така се оценява ефектът от технологиите върху съобразяването на портфейлите на банките с климатичния преход, като е установено, че значителна част от несъответствието на банките идва от компании, които бавно спират въглеродно-интензивните си технологии.
Това се отчита най-вече при такива, които изостават в ограничаването на въглищата, петрола и природния газ, както и при автомобилните компании, които изостават в ограничаването на производството на коли с двигатели с вътрешно горене.
Освен това, над 30% от несъответствието произтича от липсата на финансиране за възобновяеми енергийни източници, най-вече е в сектора на производство на електроенергия.
“Икономиката има нужда от стабилни банки, особено докато преминава през зеления преход. За банките, от своя страна, от съществено важно значение е да установяват и отчитат рисковете, произтичащи от прехода към декарбонизирана икономика”, казва Елдерсън.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Италия иззе от иманяри етруски артефакти за €8 млн.
21.11.2024Къде е Витошка в класацията на най-скъпите търговски улици през 2024 г.?
21.11.2024Британските родители удвояват паричните подаръци за пълнолетните си деца
21.11.2024Кои са най-големите производители на мляко в ЕС?
21.11.2024Какво представлява блокчейн и как работи?
21.11.2024Топ 20 на най-големите семейни компании за търговия на дребно
21.11.2024Прочети още
Изкуство или абсурд: Банан, залепен с тиксо за стена, се продаде за 6,2 млн. долара
darik.bgМемоарите на Меркел: За Тръмп и Путин от първо лице
darik.bgСвещеник бе отстранен от длъжност след провокативен клип на Сабрина Карпентър в църквата му
darik.bgОфициално: Гуардиола остава в Манчестър Сити до 2027
dsport.bgУчастник на Световното клубно първенство пита за звезда на Лудогорец
dsport.bgД-р Маринова за доброкачествени заболявания на гърдата
9meseca.bgИнтелигентни водомер – предимства и тенденции
idei.bgНай-честите грешки, които допускаме, когато използваме домакински уреди
idei.bg7 ненужни вещи, които заемат място в дома ви
idei.bg