Годишната инфлация, измерена чрез хармонизирания индекс на потребителските цени (ХИПЦ), следваше тенденция към забавяне през 2023 г. и възлезе на 5% в края на годината (спрямо 14.3% в края на 2022 г.), посочват от Българска народна банка в последната си макроикономическата прогноза.

Тази динамика беше резултат главно от формирането на базов ефект спрямо бързите темпове на нарастване на цените през 2022  г., както и от понижението на цените на енергийните суровини на международните пазари през 2023  г.

Според централната банка, очакваната динамика на инфлацията в следващите месеци зависи в голяма степен от заложените технически допускания за траекторията на цените на основни енергийни и селскостопански суровини на международните пазари, прогнозираните степен и скорост за тяхното пренасяне върху крайните потребителски цени на базисните компоненти и храните, както и от ефектите на предприетите фискални мерки за подкрепа на домакинствата и фирмите.

Ще се понижи ли инфлацията?

Според последната прогноза на банкерите, годишната инфлация се очаква да се забави до 3.1% в края на 2024 г. и да остане на същото ниво и в края на 2025 г.

Очакваната низходяща динамика на инфлацията е резултат най-вече от допусканото понижение на цените на петрола и селскостопанските суровини на международните пазари през 2024 г.

Същевременно, в краткосрочен и средносрочен план банката прогнозира натискът за повишаване на производствените разходи на фирмите, произтичащ от запазващия се висок растеж на разходите за труд на единица продукция и недостига на работна сила в страната, да остане силен и да продължи да оказва проинфлационно влияние върху потребителските цени.

Друг вътрешен фактор с проинфлационно влияние се очаква да бъде прогнозираното силно частно потребление, което е предпоставка за ограничено пренасяне на понижаващите се международни цени на основни суровини от страна на фирмите върху крайните потребителски цени в България.

В резултат на тези процеси от БНБ очакват базисните компоненти да продължат да имат най-висок положителен принос за общата средногодишна инфлация до края на прогнозния период, следвани от хранителните продукти.