2023 г. беше рекордна за кредитния пазар у нас във всичките му сегменти. Най-голям ръст продължава да се наблюдава при ипотечното кредитиране, където темповете са двуцифрени при трайно ниски лихвени проценти. 

На този фон, БНБ има готовност да наложи допълнителни мерки спрямо потребителите, за да охлади бума на кредитирането, който застрашава домакинствата от повишение на инфлацията и на задлъжнялостта.

Това става ясно от публикация на управителя на БНБ Димитър Радев в бюлетина на Асоциацията на търговските банки.

Според финансиста Юлиян Войнов, сред основните фактори за 20%-ния ръст на ипотечните кредити е сравнително ниският лихвен процент, който се е наложил в България, тъй като страната ни няма автономна парична политика и по тази причина лихвените проценти са обвързани основно с предлагането и търсенето на банковия пазар.

„Поради липсата на развит фондов пазар в България, както и на ниска финансова култура на населението, най-познатият метод за предпазване на парите от инфлацията е инвестиране в имоти.

Ето защо виждаме много високи цени на имотния пазар, необичайно високи, предвид нивата в други европейски градове“, коментира Войнов в предаването на Дарик радио „Кой Говори“.

Повече вижте на darik.bg