Остров Патмос, разположен под перфектно синьо небе в източните части на Егейско море, може да изглежда като типична гръцка ваканционна дестинация, но не е. Там започва краят на света.

Не че бихте го предположили, докато се разхождате по криволичещата пътека в центъра на острова, на която сънен свещеник се грижи за щанд за сувенири.

И все пак, това е мястото, от което са изникнали адски видения за крайното падение на човечеството – вдъхновявайки Свети Йоан да напише Книгата на Откровението, която формира заключителните страници на Новия завет и дава на Библията някои от най-значимите описания.

Тук гръцкият православен параклис „Света Анна“, построен в началото на 17 век, напълно затваря пещерата, в която се смята, че са станали факт виденията на Йоан, които той тълкува като „окончателна присъда“ за човечеството.

Ако не е табелата с надпис „Пещерата на Апокалипсиса“, няма да разберете, че влизате в свещено място. Параклисът - нейната северна страна, запечатан от скалиста ниша, се намира в края на поредица от коридори.

Вътре сребърна митра се издига над оградена цепнатина, в която библейската фигура очевидно е положила главата си за почивка. Сребърна скоба заобикаля пукнатината, в която се смята, че Йоан е подпрял ръцете си, за да стане.

„Това е мястото, на което писарят Прохор документира думите на Йоан, докато светецът има видение“, казва управителят на параклиса, посочвайки отворена Библия, разположена там, където скалата образува естествен пиедестал.

„А тук идва Божият глас и проговаря на светеца“, добавя той, посочвайки пукнатина в скалата отгоре. Тя завършва с тройна точка, считана за символ на светата троица на християнството – баща, син и светия дух.

29 гръцки острова, които да посетите през 2024 г.

Свещен остров

Двама монаси все още живеят в килии над пещерата днес, но основният фокус на религиозната дейност в Патмос, известен като „свещения остров“, е манастирът „Свети Йоан“ - внушителна цитадела, която се извисява над парчето земя.

Създаден през 1088 г. от гръцкия монах и светец Христодулос, манастирът все още съдържа оригинални структури, датиращи от 11 век. Това са части от укрепленията, кухнята, някои килии, цистерната и най-важното - църквата на Свети Йоан, която може да се похвали с някои превъзходни стенописи.

И докато тя е впечатляваща, музеят и библиотеката на манастира са наистина интересни.

Оригиналната „златна була“ на византийския император Алексий I Комнин заема почетно място. Този древен печат предоставя целия остров на Христодулос - с императорски монограми, появяващи се по целия свитък по начина, по който инициираме договорите днес.

Има и ферман – вид едикт, издаден от султан Мехмед Завоевателя от 1454 г., който потвърждава независимостта на манастира и назначаването на монах като събирач на данъци.

Библиотеката – за която се смята, че е най-важната в Гърция извън православния център на Атон, може да се похвали с 1200 ръкописа, пергаменти или свитъци, включително част от Евангелието на Марко, датиращо от 6 век.

И други забележителности

Въпреки че пещерата и манастирът са основните атракции на Патмос, те не са единствената причина хората да се стичат на острова, според лидера на местните власти Панагос Евгеникос.

„Преди няколко години се присъединихме към европейска конференция за религиозен туризъм заедно с места, като Сантяго де Компостела в Испания и Лурд във Франция“, казва Евгеникос през 2018 г.

„Окончателният консенсус беше, че религията сама по себе си не е достатъчна, за да привлече туристи до дестинацията - трябва да има допълнителен притегателен фактор. В случая с Патмос, това са нашите плажове и красотата на Хора - нашата столица,“ допълва той.

Плуване в Ламби, в северната част на Патмос, помога да се докажат думите на Евгеникос. Плажът тук е осеян с малки разноцветни камъчета, вариращи от оранжево през червено до жълто, като ефектът е невероятен.

Тук е и Петра - пясъчна ивица земя, свързана със свободно стоящата скала Каликацу. Според легендата, скалата е образувана от младо момиче, проклето от майка си, защото плувало в морето веднага след своето свето причастие, въпреки че е забранено да го прави.

Друга забележителност е прекрасното рибарско селище Грикос, обърнато към малкия остров Трагониси - естествена защита от вятъра за безопасен пясъчен плаж.

ВИП персони

Разположен в северната част на гръцката островна група Додеканези, Патмос няма летище и е с труден достъп, но привлича ВИП персони от цял свят поради спокойствието си – Ага Хан, Дейвид Боуи и Джорджо Армани са редовни посетители през годините.

Всъщност, някои от тях превръщат Патмос в свой дом и се стремят да подобрят живота на него. Никълъс Негропонте от медийната лаборатория на MIT, например, инсталира безплатна Wi-Fi система за целия остров.

Друг любител на Патмос - финансистът Шарл Пикте, реставрира три вятърни мелници срещу манастира. Едната е напълно изправна и произвежда пълнозърнесто брашно.

Швейцарският политик Йозеф Зисядис има по-амбициозни планове – той започва да отглежда грозде в 20 акра земя близо до плажа Петра с френския винопроизводител Дориан Амар. През 2018 г. Амар с гордост показва бяло и червено вино с етикет на Domaine de l’Apocalypse.

„Почвата е плодородна, в земята има вода, но тероарът не е перфектен за лозя“, казва той тогава. "Има вятър и слънце, но няма сянка. Садих дървета, за да понижа температурата и да подобря производството. Дайте ми няколко години и ще превърна този участък в рай,“ допълва експертът.

Мнозина биха възразили, че островът вече е рай поради относителната си недостъпност, но дали е предвидено изграждането на летище?

Без голота

Христос Патакос, управител на Patmos Aktis - единствения петзвезден хотел на острова, поклаща глава.

„Не мисля, че това някога ще се случи“, казва той през 2018 г. „Има общо усещане, особено сред редовните посетители и тези, които притежават къщи на Патмос, че островът трябва да бъде „защитен“ от масовия туризъм. Те са тези, които възразяват.”

Въпреки че манастирът е една от основните атракции тук, той не доминира в живота на острова. „Манастирът има голямо влияние, но е далеч от ежедневието, стига да има взаимно уважение: например няма нудизъм и баровете на Хора затварят в 3 сутринта.“

Отец Вартоломей - весел, комуникативен монах, се съгласява. „Тогава отиваме на утреня“, намесва се той. „Туристите забравят, че това е работещ манастир и че трябва да изпълняваме задълженията си“.

Вартоломей признава, че манастирът би приветствал летище на острова. „Това само незначително би увеличило туризма и би било от полза за местните жители при спешни медицински случаи“, допълва той.

Според Вартоломей, манастирът винаги е бил на страната на общината и туристическите власти, когато става въпрос за планове за развитие. „Една армейска база искаше да има артилерийски учения през лятото - ние ги забранихме“, добавя той.

„Що се отнася до работното време: затваряме в 13:30 ч., защото правим вечерня в 15 часа. Събуждаме се за утреня в 3 сутринта с литургия в 6 сутринта, за да можем да отворим в 8 сутринта.

Дори до средата на юни някои магазини може още да не са отворили за сезона, но ние сме отворени през цялата година. Всичко е балансирано и хармонично; всички знаем къде сме,” казва монахът.

Патакос се съгласява. „Островът има много фенове, които идват тук, за да презаредят батериите си и да поемат енергията му. Можете да усетите вибрациите, когато пристигнете.

Да, туризмът е предимно плажен – но имаме и страхотни забележителности, като манастира и пещерата. Патмос е малка Византия, като Атон, но по-напреднала – не го наричат „Ерусалим на Егейско море“ без причина,“ допълва той.

Как да стигнете до там?

Най-лесният начин да стигнете до Патмос е чрез ферибот (два до три часа) от Кос, който има международно летище.