
Анализатори смятат, че цената на основната съставка на шоколада може да продължи да поскъпва още, като на хоризонта не се забелязват признаци за намаляване на търсенето.
Притесненията относно предлагането на какао в Западна Африка, откъдето идват близо три четвърти от световното производство, повишиха цените в последните месеци.
Фючърсите на какаото се търгуваха на цена от 6 549 долара за метричен тон вчера в Ню Йорк. Контрактът, чиято цена премина 6 000 долара за първи път през миналия месец, поскъпва с над 57% от началото на годината.
Донякъде изненадващо, историческото повишение на цената все още не се е отразило на глобалното търсене.
“Това, което обикновено се очаква при селскостопанските стоки, е известен спад в търсенето, когато се стигне до такива астрономически цени. Това обаче не се случва при какаото,” казва пред CNBC анализаторът в Rabobank Пол Джулс.
“Може да се каже, че една от причините за това търсенето при какаото да задържа своите нива е фактът, че шоколадът е компулсивна покупка за потребителите, така че не ставаме свидетели на същата динамика по отношение на търсенето, както при много други суровини,” допълва той.
“Друг фактор е, че тук има предварително сключени договори. Така компаниите все още преработват и разполагат със заводи, които работят, така че не е задължително това да бъде отразено веднага в цифрите.”
Джулс казва, че очаква да види известен ефект върху търсенето през второто полугодие, допълвайки, че положението по отношение на търсенето и предлагането в момента е “много, много затегнато.”
Щатската компания за шоколадови изделия Hershey, която е една от най-големите в света, излезе с предупреждение относно печалбата си заради повишаващите се цени на какаото.
В свое изявление от компанията казаха, че цените на какаото се очаква да ограничат ръста на печалбата през тази година.

Още с колко може да поскъпне какаото?
“Ключовият въпрос, но и най-трудният, е с колко още може да се повишат цените на какаото,” казва Уорън Патерсън, който отговаря за стратегията по отношение на суровините в ING.
“Трябва да стигнат до нива, при които да сме свидетели на унищожение на търсенето. Вече виждаме нещо подобно, но това със сигурност не е достатъчно, за да се върне балансът на пазара и да се облекчат опасенията относно предлагането.”
Според Патерсън, предлагането от Западна Африка остава “най-притеснително” за пазарните участници. Това е така, защото Кот д‘Ивоар осигурява около 44% от глобалното предлагане, докато Гана допринася с около 14% от производството.
“По-обилните от обичайното валежи през миналата година породиха опасения относно въздействието върху реколтата, като нараснаха случаите на болестта черна шушулка. Обилните валежи също така доведоха до проблеми с доставките на какао до пристанищата,” казва още Патерсън.
“По-сухото време и силните ветрове през тази година засилват още повече опасенията относно реколтата,” допълва експертът.
Метеорологичният феномен Ел Ниньо донесе сухо време в по-голяма част от Югоизточна Азия, Индия, Австралия и части от Африка, което доведе до поскъпване на суровини, като какаото, захарта и кафето в последните месеци.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Седем от скритите подземни съкровища на Турция
преди 53 минКои са криптокитовете?
преди 1 часЕврото се очертава като победител от шока от митата на Тръмп
преди 2 часаПет правила за по-добро здраве от бащата на функционалната медицина
преди 3 часаСтило: Скъпи мебели не се правят с евтини машини
преди 3 часаMicrosoft - от трудния старт до световната доминация
преди 3 часаПрочети още
Какво е да ремонтираш легендарното студио Abbey Road - повече пари или повече майсторлък?
darik.bg„Освободете Марин льо Пен“: Тръмп официално подкрепи осъдената крайнодясна лидерка
darik.bgПрезидентът на Южна Корея беше официално отстранен с решение на Конституционния съд
darik.bgОфициално: Де Бройне напуска Манчестър Сити
dsport.bgИзненада: ЦСКА 1948 и Борислав Кьосев се разделят
dsport.bgБолката не е нормална: необичайни симптоми при ендометриозата
9meseca.bg