Благодарение на нови производствени методи и понижаването на производствените разходи, до 2027 г. производство на електромобили ще бъде средно по-евтино от това на съпоставими автомобили с двигатели с вътрешно горене (ДВГ), сочи нов анализ на Gartner.

От компанията за пазарни проучвания очакват производствените разходи да падат значително по-бързо отколкото разходите за батерии, които са най-скъпата част от един електромобил и съставляват около 40% от цената му.

От Gartner казват, че в основата на анализа са "иновациите, които опростяват производствените разходи, като централизираната автомобилна инфраструктура или използването на гигаотливки, които могат да помогнат за намаляването на производствените разходи и за времето за сглобяване на автомобилите."

Гигапресите са огромни машини за пресоване, пионер в чието използване е щатският пазарен лидер Tesla.

Те се използват за производството на големи единични компоненти от каросерията на автомобила, като по този начин се рационализира производството и се намалява използването на роботи.

"Тази нова технология означава, че електромобилите ще достигнат паритет на разходите за производството с автомобилите с двигатели с вътрешно горене много по-бързо, отколкото се очакваше първоначално.

В същото време, това ще оскъпи значително някои от ремонтите на електромобилите," казва Педро Пачеко, вицепрезидент проучвания в Gartner.

От компанията очакват средните разходи за ремонта на купето и батерията на електромобилите след сериозен инцидент на пътя да нарасне с 30% до 2027 г.

Това може да доведе до повече случаи, при които електромобилите, претърпели сблъсък, ще бъдат отписвани напълно, като от Gartner допълват, че ремонтът би струвал повече от остатъчната стойност.

Високите разходи по отношение на ремонтите на електромобили вече пораждат притеснения сред потенциалните купувачи. От Gartner посочват, че може да има недоволство сред потребителите, ако намаляването на производствените разходи се случва за сметка на по-високи разходи за ремонт.

От компанията също така очакват 15% от компаниите за електромобили, основани от края на миналото десетилетия насам, да фалират или да бъдат придобити до 2027 г.

"Това не означава, че секторът на електромобилите се разпада. Той просто влиза в нова фаза, в която компаниите с най-добрите продукти и услуги ще печелят над останалите," казва Пачеко.