Европейският парламент прие първия набор от правила за регулиране на изкуствения интелект (AI) в световен мащаб, който е в челните редици на инвестициите в технологичния сектор.

ЕС постигна условен консенсус в началото на декември, а след това законът беше приет на вчерашната сесия на европарламента с 523 гласа „за“, 46 гласа „против“ и 49 гласа „въздържал се“.

“Европа сега задава глобалните стандарти в сферата на AI,” написа в платформата X комисарят на Европейския съюз за вътрешния пазар Тиери Бретон.

Председателят на Европейския парламент Роберта Мецола определи закона като новаторски, заявявайки, че той ще предостави възможности за иновации, докато в същото време защитава основни права.

“Изкуственият интелект вече до голяма степен е част от нашето ежедневие. Сега ще е част и от законодателството,” написа тя в социалните медии.

Евродепутатът Драгош Тудораче, който участва в преговорите по постигането на консенсус в ЕС, приветства приемането на закона, но отбеляза, че най-голямото препятствие остава прилагането му.

Роден през 2021 г., Законът за изкуствения интелект на ЕС разделя технологията на категории, вариращи от “неприемливи”, които ще бъдат забранени, до такива с висока, средна и ниска заплаха.

Новото законодателство се очаква да влезе в сила през май, след като премине окончателни проверки и получи одобрението на Съвета на Европа. След това прилагането му ще бъде разсрочено от 2025 г. нататък.

Някои държави от ЕС преди това настояваха за саморегулации вместо за правителствено налагани ограничения, на фона на опасенията, че по този начин може да се попречи на Европа да се конкурира с китайски и американски компании в технологичния сектор.

Сред тези държави бяха и Германия, и Франция, в които са основани някои от най-обещаващите стартъп компании в сферата на AI.

ЕС се опитва да не изостава от въздействието върху потребителите на случващото се в технологичния сектор и пазарното надмощие на ключови играчи.

Миналата седмица съюзът прие антимонополно законодателство, което има за цел да ограничи доминацията на технологичните гиганти.

Съгласно Закона за цифровите пазари, ЕС може да предприема действия срещи антиконкурентните практики на големите технологични компании и да ги принуждава да отварят услугите си в сектори, в които господстващото им положение задушава по-малките играчи и свободата на избор на потребителите.

Шест компании – щатските Alphabet, Amazon, Apple, Meta, Microsoft и китайската Bytedance, бяха определени от закона като пазачи на информационния вход (gatekeepers) и в тази си роля трябва да спазват определени правила.

В последно време нарастват опасенията относно потенциала за злоупотреби с изкуствения интелект, въпреки че играчи в тежка категория, като Microsoft, Amazon, Google и производителя на чипове Nvidia, популяризират инвестициите в AI.

Правителствата се страхуват от вероятността т. нар. deepfake форми на изкуствен интелект, които генерират фалшиви събития, в това число изображения и видеа, да бъдат мобилизирани в навечерието на редица ключови избори, които ще се проведат тази година.

Някои поддръжници на AI вече се саморегулират, за да избегнат дезинформация. Тази седмица Google обяви, че ще ограничи типа запитвания, свързани с изборите за своя чатбот Gemini, заявявайки, че промените вече са приложени в САЩ и Индия.

“Законът за изкуствения интелект тласна развитието на AI в посока, в която хората контролират технологията и в която технологията ще ни помогне да използваме нови открития за икономически растеж, обществен прогрес и за отключването на човешки потенциал,” заяви Тудораче по-рано през седмицата.

“Законът не е краят на пътуването, а отправната точка за нов модел на управление, изграден около технологията. Трябва да насочим политическата си енергия към превръщането му от закон на книга в закон, прилаган на практика,” допълни той.

Юридически специалисти определиха закона като основен крайъгълен камък на международните регулации в сферата на AI, отбелязвайки, че той може да проправи пътя за други страни, които да последват този пример.

“Отново ЕС предприема първи действия, разработвайки много изчерпателен набор от разпоредби,” заяви Стивън Фармър, партньор и специалист по AI в международната правна кантора Pillsbury.

Приемането на закона е само началото и бизнесът ще трябва да работи в тясно сътрудничество със законодателите, за да разбере как той ще бъде прилаган, тъй като бързо развиващата се технология продължава да еволюира, заяви Марк Фъргюсън, експерт по обществена политика в Pinsent Masons.