Пет години преди първия полет на Concorde, друг величествен свръхзвуков самолет се издига в небето и почти се превръща във вдъхновение за още по-бърз транспорт.

Това е XB-70 Valkyrie - експериментален самолет, разработен за Военновъздушните сили на САЩ. Първият му полет е осъществен преди 60 години - през септември 1964 г., слагайки началото на златна епоха за свръхзвуковите самолети.

Впоследствие самолетът развива скорост от малко над 3 200 км/ч, което го прави с близо 50% по-бърз от Concorde.

“Цялостният дизайн на XB-70 беше нещо красиво”, казва пред CNN Тони Ландис, историк в Командването на военновъздушните сили в Дейтън, Охайо.

“Мисълта, че самолет с подобни възможности - по отношение на височината и скоростта на летене, е бил създаден преди повече от 65 години е трудна за разбиране в днешната среда, базирана на изкуствения интелект (AI) и на компютърното инженерство,” допълва той.

Програмата XB-70 си има и своите проблеми. Като военен самолет, той остарява още преди да бъде пуснат в експлоатация, а краткият му живот е помрачен от трагичен инцидент. Въпреки това, дизайнът му го превръща в легенда на свръхзвуковите полети.

“До ден днешен хората спират и се взират в самолета Valkyrie, който е паркиран величествено в Националния музей на военновъздушните сили на САЩ, възхищавайки се на неговите размери и форма,” казва Ландис.

“Повечето хора питат дали дизайнът е нов, тъй като никога не са виждали нещо подобно.”

Край преди началото

Самолетът се ражда от конкуренцията между Boeing и North American Aviation . основен по онова време производител на аерокосмическа техника, който, в крайна сметка, е избран от Военновъздушните сили през 1957 г. за разработването на бомбардировач, който може да транспортира ядрени оръжия при скорост Mach 2 и височина от над 18 000 метра.

Свалянето на американски шпионски самолет U-2 над Съветския съюз през 1960 г. обаче води до преминаване от пилотирани бомбардировачи към балистични ракети.

През 1961 г. президентът на САЩ Джон Ф. Кенеди определя шансовете на предстоящия XB-70 да пробие успешно отбраната на врага като малки. В резултат на това, точно когато North American започва да строи самолета, целта на програмата се измества към проучването на високоскоростните полети.

Първият XB-70, наречен Valkyrie, е представен в Палмдейл, Калифорния на 11 май, 1964 г. С размах на крилата от над 30 метра, шест турбореактивни двигателя General Electric отзад и с дължина от 56 метра, той е един от най-впечатляващите самолети, създавани някога.

Сред отличителните му черти са върховете на крилата, които остават в хоризонтално положение при дозвукови скорости, но се сгъват надолу при достигане на свръхзвукови скорости, за да намалят съпротивлението.

Основните му дизайнерски елементи, като делтовидните крила и тънкия, дълъг фюзелаж, са използвани както от Concorde, така и от съветския му клонинг Ту-144, който дори разполага с две малки крила зад пилотсаката кабина, точно както XB-70, осигуряващи на пилотите по-голям контрол при ниски скорости.

“През 60-те години и военният, и гражданският сектор влагат огромни ресурси в разработването на свръхзвуков транспорт”, казва Ландис. “В началните етапи почти всяка компания за самолети базира първоначалния си дизайн на XB-70”.

С появата на повече информация тези дизайни стават по-изтънчени - като Concorde и други проекти, които остават само на хартия.

Фалшиви прозорци

След като става ясно, че ролята на Valkyrie като бомбардировач остава настрана, неговите дизайнери представят алтернативи начини за използване на самолета. “Единственият вариант, който е разгледан сериозно обаче, е транспортната версия за военни и граждански цели”.

Предложени са три разновидности, в това число една с голям капацитет от 158 пътници и “луксозна”, която разполага със 114 места и салон в центъра на отделението за пасажери.

“Докато първият XB-70 се намира в Палмдейл за проверки и обновления, от North American се възползват от възможността да поставят маркировки на фалшиви прозрци от едната страна, за да помогнат с рекламата на транспортния вариант. Прозорците са премахнати преди връщането на самолета за тестови полети,” казва Ландис.

Трудно е човек да си представи какво би било изживяването на пътниците на подобен самолет, но според Ландис е щяло да прилича много на това на Concorde.

Най-важното е, че самолетът щял да бъде бърз, изминавайки разстоянието от Лондон до Ню Йорк за само два часа и половина, в сравнение със стандартните за Concorde три часа и половина.

Други предложени версии на самолета го представят като платформа за изстрелване на орбитални космически кораби и дори балистични ракети Minuteman, но точно както и пътническата - те също не се материализират.

Фатална катастрофа

Продължителността на програмата XB-70 е съкратена още повече от фатален инцидент, който се случва през 1966 г. по време на фотосесия, организирана от General Electric.

Вторият и по-усъвършенстван от двата налични самолета Valkyriе се сблъсква във въздуха с по-малък самолет, при което загиват пилотът на самолета F-104N и един от пилотите на XB-70. Другият оцелява, но със сериозни наранявания.

Унищоженият Valkyrie е имал само 46 полета, а кариерата на другия самолет приключва след едва 83 полета и само 160 часа във въздуха.

Последният от тези полети е на 4 февруари 1969 г. от изследователския център на НАСА в Калифорния до военновъздушната база Райт-Патерсън в щата Охайо, където самолетът става част от експонатите на Музея на военновъздушните сили.

И макар програмата да не реализира пълния си потенциал, наследството на XB-70 все още е тук.

“Дизайнът на всички големи, високоскоростни самолети се възползва от работата, свършена по XB-70. А данните от онези изследователски полети продължават да влияят на дизайна на бъдещите самолети”, казва Ландис.