Поскъпването на златото продължава, като цената на метала достигна ново рекордно ниво днес, подпомогната от очакванията за понижение на лихвите от страна на Федералния резерв и привлекателността му като актив убежище.

Спот цената на златото нарасна с 1.32%, до 2 265.53 долара за тройунция. Щатските фючърси поскъпнаха с над 2% - до 2 286.39 за тройунция.

“Смятам, че това е наистина вълнуващ момент за златото,” казва пред CNBC Джоузеф Каватони, пазарен анализатор в Световния съвет по златото.

“Това, което стои зад поскъпването на метала, е увереността на пазарните участници по отношение на пониженията на лихвите от страна на Фед,” допълва той.

Пазарни наблюдатели очакват Фед да понижи лихвите през май или юни.

Ключовият за резерва измерител на инфлацията бележи 2.8% на годишна база през февруари, което вероятно ще накара централната банка на САЩ да изчака, преди да започне да обмисля понижения на лихвите.

Фед остави лихвите без промяна на последното си заседание през март, но не промени прогнозата си за три понижения през настоящата година.

Цените на златото имат обратнопропорционална връзка с лихвите. С падането на лихвените проценти, златото става по-привлекателно, в сравнение с активите с фиксирана доходност, като облигациите, които носят по-малка възвръщаемост в среда на ниски лихви.

Цените на златото се покачват и заради по-голямото търсене в чужбина, казва Цезар Браян, портфейлен мениджър в компанията Gabelli Funds.

“В Китай частните инвеститори са привлечени от златото, защото секторът на недвижимите имоти е в лошо състояние,” казва Браян, допълвайки, че икономиката в Китай, като цяло, остава слаба, а фондовият пазар и валутата на страната не се представят добре.

Поскъпването на златото се подхранва и от сериозни покупки на метала от страна на централните банки по света, които опитват да диверсифицират портфейлите си заради геополитическите рискове, местната инфлация и слабия щатски долар, казва Каваноти.

“Има сериозни причини те да продължат да купуват, но да видим дали покупките ще се запазят толкова големи и дали ще продължат толкова дълго,” допълва той.