Поне половината от възрастните хора в редица водещи икономики са стресирани относно личните си финанси и казват, че една от основните причини за това е инфлацията.
Значителен брой също така казват, че смятат, че са в по-лошо финансово положение от своите родители и са песимистично настроени относно финансово бъдеще на своите деца, сочи ново международно проучване на SurveyMonkey.
В САЩ, Австралия, Испания и Мексико около 70% от възрастните казват, че са “много или донякъде стресирани” относно парите. Процентът намалява леко до 63% във Великобритания, 57% в Германия, 55% в Швейцария и до близо 50% в Сингапур и Франция.
Във всичките тези страни между половината и две трети от хората казват, че се считат за част от средната класа, с изключение на Великобритания, където този дял е по-малък - 37%.
Въпреки че традиционно се смята, че средната класа е в комфортно финансово състояние, между 45% и 62% от тези, които се определят като част от нея, казват, че „живеят от заплата до заплата“.
Половината от възрастните в Австралия, Германия и Великобритания казват, че са в по-лошо състояние, отколкото преди пет години.
В същото време, сред участвалите в проучването държави, само възрастните в Сингапур и Мексико е по-вероятно да кажат, че са в по-добро финансово състояние от своите родители.
Мнозина посочват инфлацията като източник на финансов стрес, заедно с липсата на спестявания, икономическа нестабилност и повишаващи се лихвени проценти.
Проучването сред 4 342 възрастни е направено през март, а резултатите бяха обявени тази седмица.
“Състоянието на глобалната икономика не е отразено във възприятията на средностатистическия човек. Въпреки представянето на икономиката, като цяло, приблизително половината от възрастните са стресирани относно личните си финанси във всяка от включените в изследването страни по света,” казва Ерик Джонсън, главен изпълнителен директор на SurveyMonkey.
Ръстът на световната икономика се забавя, но повечето развити икономики избегнаха рецесията, която се очакваше на фона на високата инфлация и повишенията на лихвените проценти.
Пазарите на труда се оказаха устойчиви, но редица проучвания свидетелстват за мрачни нагласи сред потребителите, които бяха засегнати сериозно от повишенията на сметките за домакинството и цените на стоките от ежедневието.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Бизнес климатът във всички сектори се влошава през октомври
преди 28 минAI вече пише една четвърт от кода на Google
преди 1 часЕвропа и САЩ се боят от инфлацията. Но по различни причини
преди 1 часПроизводствените цени с 0.8% спад през септември
преди 1 часАвиацията пред изгубено десетилетие заради забавените доставки на самолети
преди 1 часРядък изглед от космоса: Ледник в Антарктида сякаш дими
преди 1 часПрочети още
Тръмп заплаши ЕС: Ще платят „висока цена“, ако стана президент
darik.bgДжо Байдън нарече симпатизантите на Тръмп “боклук“ (ВИДЕО)
darik.bgХиляди грузинци излязоха по улиците на Тбилиси, за да протестират срещу изборните резултати
darik.bgДимитър Бербатов участва в тренировката на ЦСКА
dsport.bgСтадион "Варна" ще струва 139 милиона
dsport.bgИвелина Драгнева, репортер на bTV, стана майка на момченце
9meseca.bgКак да обзаведете спалнята, ако имате алергии
idei.bgЖилище от 11 кв.м - възможно ли е?
idei.bgКак да намалите сметките за отопление у дома
idei.bg