Известното Море от звезди на Малдивите е отчасти реално и отчасти измислица, но това просто задълбочава мистерията около една от водещите туристически атракции в страната.
Блестящата шир на Индийския океан свети в синьо, сякаш звездите се подават водата след като са паднали от небето. По крайбрежието има още малки, приличащи на звезди точки, които са пометени от вълните, сякаш са паднали на плаж и осветяват мокрия пясък като отражения на нощното небе. Те изчезват в сенките само след няколко мига.
Тази невероятна гледка, изестна като "Море от звезди", е една от най-високо оценяваните атракции на Малдивите. В социалните медии могат да се видят множество зашеметяващи снимки, които привличат приключенски настроени туристи. Да се постигне съгласие относно къде може да се намери Морето от звезди на Малдивите обаче не е лесно.
Това е така, защото Морето от звезди всъщност не съществува.
По-точно, то не съществува като географско местоположение. Простата причина за това е, че тези магически изглеждащи светлини представляват биолумнесцентен планктон, който се носи из океана.
"Когато хората казват, че искат да видят Морето от звезди на Малдивите, те всъщност искат да видят химична реакция – биолуменсцентен планктон", казва морският биолог Лорън Артър, която е работила в продължение на осем години на Малдивите и наскоро се е завърнала там, за да заснема морския живот.
Тя обяснява, че биолуменсценцията е химична реакция, при която се излъчва светлина, докато планктонът е събирателен термин за микроорганизми, които не могат да контролират движението си – те просто се носят по водата като течения. Не всеки планктон може да излъчва светлина (само конкретни видове), но дори и в тези случаи те не излъчват светлина постоянно, а само когато биват притеснявани, допълва Артър. "Няма конкретно място, на което можете да намерите биолуминсцентен планткон. Той може да се види навсякъде на Малдивите, или дори навсякъде по света, където има планктон.
Това означава, че въпреки че известното Море от звезди на Малдивите не съществува, можете да видите нещо, което наподобява море от звезди, но в това има голяма доза късмет.
Според Артър шансовете за наблюдаване на този феномен се увеличават при посещение на Малдивите по време на Югозападния мусон (който започва през април и продължава до октомври), когато теченията тласкат планктона от югозападната към североизточната част на страната и могат да бъдат видени големи количества планктон.
Артър също така смята, че шансовете са по-големи светещият планктон да бъде видян под вода, отколкото на сушата.
Артър също е виждала много пъти биолуминесцентен планктон по време на новолуние, когато има много малко околна светлина.
Ако сте един от 320-те хиляди хора по света, които всеки месец търсят в Google "Море от звезди", вероятно сте попадали на безброй източници, които насочват към островите Ваадху или Ваду. Ваадху е населен остров в атола Раа с население от 626 души, докато Адааран Престиж Ваду е частен курорт, на около 200 км. от атола Южен Мале.
Препратките към тези два острова датират от 2013 г., когато снимки от осеяни с биолуминесцентен планктон плажове набират голяма популярност в социалните мрежи. Като местоположение е посочено Ваадху или Ваду, а това се запазва и до днес. Оказва се, че препратката към Ваду вероятно е погрешно изписване, тъй като от курорта казват, че там не са виждали много биолуминесцентен планктон, макар че в миналото са заснемани малки количества. Оказва се, че тези популярни снимки са правени на остров Ваадху.
И макара Ваадху да не е единственият остров, където туристите може да имат късмета да видят биолуменсцентен планктон, парите, генерирани от посетителите, които търсят това явление, отиват директно в местни услуги като хранителни магазини или кафенета.
Този тип туризъм е позволен на Малдивите едва от 2009 г., когато къщите за гости и островните общности са узаконени. Преди това туристите можеха да отсядат единствено в частни курортни острови, управлявнаи от хотелски марки и бяха напълно отделени от местните.
Подобно на Ваадху, много от 188-те населени острови на Малдивите са малки и имат минимално светлинно замърсяване по плажовете. Това е така защото там обикновено не се строи директно на брега, за разлика от повечето курортни острови, които задоволяват апетита на чужденците за вили на плажа и ресторанти над водата, които хвърлят изкуствена светлина по крайбрежието. Тъмнината на плажовете в островните селца може да улесни забелязването на биолумнесцентен планктон, ако там има такъв. По-малко населените острови около Малдивите, като Фулидху в атола Вааву или Дангети и Дигура в атола Южен Ари, имат най-тъмните плажове.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Скромният хит от 90-те, който се превърна в синоним на Коледа
преди 26 минАктивите на пенсионните фондове растат с 21% за година
преди 50 минApple иска да превърне Siri в конкурент на ChatGPT
преди 59 минКои са най-добрите държави за създаване AI стартъпи?
преди 2 часаAmazon инвестира в три нови ветропарка в Гърция
преди 2 часаЗащо подводните кабели примамват саботьорите?
преди 2 часаПрочети още
Изкуство или абсурд: Банан, залепен с тиксо за стена, се продаде за 6,2 млн. долара
darik.bgМемоарите на Меркел: За Тръмп и Путин от първо лице
darik.bgСвещеник бе отстранен от длъжност след провокативен клип на Сабрина Карпентър в църквата му
darik.bgFootballNext: Миралем Сюлеймани в откровено интервю пред Димитър Илиев
dsport.bgНово 20: Манчестър Сити получава наказанието си през март
dsport.bgНад 400 гости станаха част от магията на 'Денят на жената предприемач 2024'
9meseca.bg11 прости детайла, с които банята ви ще изглежда като 5-звезден хотел
idei.bgИнтелигентни водомер – предимства и тенденции
idei.bgНай-честите грешки, които допускаме, когато използваме домакински уреди
idei.bg