В продължение на десетилетия много от най-богатите хора в света предпочитаха да съхраняват активите си в данъчни убежища, вариращи от Каймановите острови до Швейцария и Британските вирджински острови.

В момента обаче един нов клуб на богатите набира популярност и това е осеяното с небостъргачи емирство Абу Даби.

Най-богатият човек в сферата на криптовалутите Чангпенг Жао, индийската фамилия Адани, хеджфонд милиардерът Рей Далио и руският стоманен магнат Владимир Лисин са сред десетките заможни хора, които през тази година са регистрирали дружества със специална инвестиционна цел (SPV) в международния финансов център Абу Даби, информира Bloomberg.

В момента в Abu Dhabi Global Market (ADGM) има над 5 000 SPV-та, в сравнение с едва 46 през 2016 г., сочат данни на консултантската компания M/H, която е сред лидерите по регистрация на подобни компании.

Не е публично известно откъде са преместили своите активи милиардерите, защо са го направили или какви активи съдържа всяка такава компания. Въпреки това притокът на богатство отразява една по-обща глобална промяна в начина, по който богатите защитават парите си.

Популяризирани от краля на облигациите Майкъл Милкън в края на 80-те години, SPV-тата са отделни правни субекти, които се превърнаха в предпочитаните структури за заможни хора, искащи да изолират финансовия риск.

Това на практика са холдингови компании, управляващи активи, като регистрираните SPV-та в Абу Даби могат да съдържат и имоти, и собствен капитал.

Финансовите притоци към ОАЕ отбелязват нова роля за нейната икономика, оценявана на 509 млрд. долара, на фона на опитите на управляващата фамилия Ал Нахян да я диверсифицира и да намали зависимостта ѝ от петрола.

Притокът на пари и активи към Абу Даби идва в период, в който някои юрисдикции с ниски данъци, като Британските вирджински острови и Каймановите острови, са подложени на по-строг контрол от страна на други държави и отчитат спад в броя на корпоративните регистрации.

“ADGM е страхотно място за регистриране на SPV-та и техният брой се увеличава рязко,” казва Баскар Дасгупта, корпоративен съветник, който преди това работи в свободната зона на Абу Даби. “Свидетели сме на все повече заможни хора, които идват тук от Британските вирджински острови, Каймановите острови, Мавриций и Сингапур.”

Милиардерите

Близкоизточният бизнес център е привлекателен заради своите предпазни мерки за изолиране на активи от чуждестранни юрисдикции и способността клиентите да се облагодетелстват от мрежата на ОАЕ за избягване на двойно данъчно облагане, твърдят запознати източници.

Споразумението за избягване на двойното данъчно облагане на ОАЕ може да помогне на богатите хора да намалят до минимум своите данъчни разходи за компании, които са част от SPV, в зависимост от това дали другите държави, в които правят бизнес, имат споразумение с държавата от Персийския залив.

Пожелали анонимност финансови консултанти и международни инвеститори също така посочват редица ползи, които емирството предлага.

Абу Даби и намиращият се наблизо Дубай се превърнаха в процъфтяващи глобални градове. Хората с големи инвестиции могат да получат дългосрочно жителство, а в някои случаи дори и паспорти на ОАЕ, според същите източници.

Страната може също така да се похвали с държавни инвестиционни фондове, които контролират активи за над 1 трлн. долара, както и с влиятелни частни инвестиционни компании.

В същото време, в последните години ОАЕ се превърна в нещо като рай за онези, които трябва да се борят с регулаторни предизвикателства в чужбина.

Бившият главен изпълнителен директор на криптоборсата Binance Чангенг Жао купува първия си дом в Дубай през 2021 г., изтъквайки като причина подкрепящите сектора на криптовалутите политики в страната.

През ноември Binance и Жао се признаха за виновни по обвинения в пране на пари в САЩ и нарушаване на санкции.

Документи на ADGM показват, че милиардерът е регистрирал няколко SPV-та в Абу Даби през тази година, в това число Binary Finance Group Holdings, Alphanest Holdings и CZ Labs Holdings. Той има гражданство от ОАЕ, както и канадско гражданство, според щатски съдебни документи.

Международната финансова свободна зона, която беше създадена през 2015 г., стана привлекателна в последните години и заради това, че ОАЕ не наложи санкции на страни, като Русия, докато САЩ, Обединеното кралство и ЕС засилиха своите ограничения.

Междувременно, Швейцария, Обединеното кралство и някои карибски държави предприеха мерки срещу хора, които имат връзки със санкционирани държави.

Компании в Абу Даби, всъщност, получават все по-вече подкрепа от кралското семейство в ОАЕ. Подразделения на Royal Group, която е контролирана от съветника по националната сигурност шейх Тахнун бин Зайед Ал Нахян - брат на президента на ОАЕ и един от най-влиятелните бизнесмени в света, са регистрирали редица SPV-та в ADGM през втората половина на тази година, твърдят запознати източници.

Част от успеха на Абу Даби в привличането на повече SPV-та е свързан с начина, по който ОАЕ използва своята програма Златна виза и паспортите си в последните години, казва Арманд Артон, основател на Arton Capital.

Тези реформи насърчиха богатите да направят държавата от Персийския залив свой постоянен дом.

“Свидетели сме на тенденция на преместване на повече милиардери в страната,” казва Артон. “След като се почувстват добре дошли и в безопасност, те търсят начини да преместят своите бизнес и активи, като ADGM е едно от предпочитаните места.”