В бъдеще дипломата по компютърни науки може и да не е необходимо условие, ако искате да си намерите работа в областта на технологиите. Това прогнозира директорът на AI отдела на IBM  Матю Кенди. 

По думите му, изкуственият интелект ще улесни хората без технически умения да създават различни продукти.

"Скоростта, с която хората ще могат да излязат с идея, да я тестват и да направят нещо, ще бъде много по-висока. И няма да е необходимо да имате диплома по компютърни науки, за да направите това“, коментира Кенди, цитиран от Business Insider. 

Според него, възходът на AI би поставил акцента върху меките умения, например критичното и творческото мислене.

"Задаването на въпроси, уменията за творчество и иновациите ще бъдат изключително важни, защото генеративният изкуствен интелект ще освободи повече капацитет за творчески мисловни процеси“, смята директорът на AI отдела на IBM.

Той обаче няма предвид само работните места в технологичния сектор. Кенди е на мнение, че напредъкът в технологията за генериране на изображения с изкуствен интелект може да засегне и професионалистите, които работят в областта на изкуството.

"Ще можете да поемете ролята на дизайнер. Но няма да е нужно да сте графичен дизайнер и да имате диплома по изкуство, за да правите тези неща“, прогнозира Матю Кенди.

Неговата теза съвпада с тази на вицепрезидента на LinkedIn Аниш Раман, която той сподели в интервю за подкаста на Microsoft Worklab през ноември.

Раман очаква възходът на AI да постави по-голям акцент върху меките умения, за разлика от техническите.

"Срокът на годност на една диплома се свива доста драматично“, заяви Раман.

През март Goldman Sachs публикува доклад, в който се посочва, че над 300 милиона работни места могат да бъдат заменени от AI. От IBM обявиха през май, че ще спрат наемането на хора за позиции, които AI може да замени.