Учени използват изкуствен интелект (AI) в търсене на женски партньор на заплашено от изчезване мъжко растение, което е описвано като най-самотното в света.

Изследователският проект, оглавяван от Университета на Саутхямптън, претърсва хиляди акри гори в Южна Африка, където единственото известно растение Енцефалартос на Ууд (E. woodii) е откривано някога.

Всички съществуващи членове на вида са мъжки клонинги на единственото известно E. woodii и не могат да се възпроизвеждат по естествен път. Този древен вид предшества динозаврите и се смята, че е един от най-застрашените организми на планетата.

Доктор Лаура Синти, научен сътрудник в Университета на Саутхемптън, оглавява първия проект, който използва дронове и AI в издирването на женско растение E. woodii.

 „Бях много вдъхновена от историята на E. woodii, която отразява една класическа история за несподелена любов. Надявам се, че някъде там има женско растение, в края на краищата, някога трябва да е имало. Би било невероятно да върнем това растение, което е толкова близо до изчезване, към естествената репродукция”.

Единственото известно растение E. woodii е открито в гората Нгойе през 1895 г. Тъй като някога е намерено само едно мъжко растение, всички последващи размножени проби са мъжки клонинги, което означава, че то не може да се възпроизвежда по естествен път.

Направени с изображения дронове на гората се анализират от AI, като за момента са покрити по-малко от 2% площта от 10 000 акра. Синти казва:

“С AI използваме алгоритъм за разпознаване на изображения, за да открием растението по форма. Генерирахме изображения му и ги поставихме в различни местоположения в природата, за да обучим модела да ги разпознава".

Гората не е изследвана никога преди, за да се определи дали може да съществува женско растение. Видът все още се отглежда и размножава в Кралската ботаническа градина в Кю в Лондон, откъдето го описват като „най-самотното растение на света".