500-годишна картина на Рафаело е частично дело на друг художник, разкрива ново проучване.
Екип, ръководен от учени от University of Bradford, използва изкуствен интелект, за да установи, че лицето на Йосиф в Madonna della Rosa (в превод Мадоната на розата) е нарисувано от друг, а не от ренесансовия майстор.
Рафаел е един от най-известните ренесансови художници, живял от 1483 до 1520 г. Италианецът е популярен с творби, като „Атинската школа“ и „Трите грации“.
Хасан Угайл, директор на Центъра за визуални изчисления и интелигентни системи в University of Bradford, казва пред CNN, че е разработил алгоритъм за разпознаване на истинските картини на Рафаел с 98% точност.
Той анализира 4000 параметъра, като щрихи, цветова палитра и оттенък, за да определи дали една картина е истински Рафаело, обяснява Угайл.
Madonna della Rosa, която се намира в Museo del Prado в Мадрид, отдавна е обект на дебат, казва съавторът на изследването Хауел Едуардс, професор по молекулярна спектроскопия в University of Bradford.
„Някои експерти смятат, че качеството на композицията и рисунъка на Мадоната, Младенеца и Свети Йоан далеч надвишава тези на Свети Йосиф, за когото смятат, че е добавен впоследствие“, казва Едуардс.
„Анализът с изкуствен интелект показва категорично, че докато трите фигури на Мадоната, Младенеца Христос и Свети Йоан Кръстител са нарисувани от Рафаело, тази на Свети Йосиф е дело на друг,“ добавя Едуардс.
Дебат около ИИ в изкуството
Алгоритъмът се основава на предишни изследвания, които установяват, че картина, известна като de Brécy Tondo, вероятно е истински Рафаело. Това противоречи на някои експерти, твърдящи, че е копие, направено през 19 век.
Констатациите предизвикват критики у някои учени, които, според, Угайл се отнасят „малко пренебрежително“ към изследването. „Бях малко изненадан от тази реакция“, казва той, обяснявайки, че алгоритъмът анализира детайли, които са извън възможностите на човешкото око.
Дебатът около de Brécy Tondo се подхранва от по-широки дискусии за ролята на AI в изкуството, което Угайл вижда като допълнение към други форми на анализ, като например изследване на произхода на едно произведение.
„Това е просто още един инструмент“, допълва той, подчертавайки, че алгоритъмът може да се използва за определяне на това дали мистериозно произведение на изкуството заслужава допълнително проучване. „Това е много бърз начин да проверите дали да погледнете по-дълбоко“.
Угайл планира да разработи алгоритъм, способен да разпознава произведения и на други художници, което, според него, ще внесе науката в автентификацията на изкуството. „Потенциалът на този вид инструмент е огромен“, казва той.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Apple иска да превърне Siri в конкурент на ChatGPT
преди 1 минКои са най-добрите държави за създаване AI стартъпи?
преди 1 часAmazon инвестира в три нови ветропарка в Гърция
преди 1 часЗащо подводните кабели примамват саботьорите?
преди 1 часНадеждата на Европа в производството на батерии за електромобили обяви фалит
преди 1 часКакво представлява дефлацията и по-лоша ли е от инфлацията?
преди 2 часаПрочети още
Изкуство или абсурд: Банан, залепен с тиксо за стена, се продаде за 6,2 млн. долара
darik.bgМемоарите на Меркел: За Тръмп и Путин от първо лице
darik.bgСвещеник бе отстранен от длъжност след провокативен клип на Сабрина Карпентър в църквата му
darik.bgНово 20: Манчестър Сити получава наказанието си през март
dsport.bgБългария ще научи своя съперник в Лига на нациите
dsport.bgД-р Маринова за доброкачествените заболявания на гърдата
9meseca.bg11 прости детайла, с които банята ви ще изглежда като 5-звезден хотел
idei.bgИнтелигентни водомер – предимства и тенденции
idei.bgНай-честите грешки, които допускаме, когато използваме домакински уреди
idei.bg