Акциите на Nissan Motor поскъпнаха значително днес след медийна публикация, че изпитващият затруднения японски автопроизводител иска да се слее с Honda Motor.

По този начин ще бъде създадена по-голяма компания, която може да се конкурира по-добре и да инвестира повече в разрастващия се пазар на електромобили.

Акциите на Nissan за последнo поскъпваха с над 23%, докато тези на Honda отчитаха понижение в цената с 3%.

Honda и Nissan обмислят да развиват дейност като част от холдингова компания и скоро ще подпишат меморандум за разбирателство, според публикация в японския вестник Nikkei.

Те също така се стремят да привлекат към холдинговата компания и Mitsubishi Motors, в която Nissan е основен акционер с 24% дял, според публикацията.

Ако бъде реализирано, сливането ще е особено изгодно за Nissan, обявила планове да закрие 9 000 работни места и да ограничи глобалния си производствен капацитет с една пета - на фона на жестоката конкуренция на основните ѝ пазари.

Nissan има нужда от “съживяване”, след като взаимоотношенията на компанията с Renault се разпаднаха, заяви пред CNBC Джо Маккейб, президент и главен изпълнителен директор на AutoForecast Solutions.

“Nissan наистина нямаха лидерска позиция в нито един от сегментите, в които се конкурират.”

В свое изявление от Nissan казаха, че медийните публикации, че “обмисля бизнес интеграция” с Honda, не са базирани на изявление на компанията.

Те посочиха също така, че обмислят различни възможности за бъдещо сътрудничество с Honda и Mitsubishi Motors, но на този етап няма взети решения. Акциите на Mitsubishi Motors за последно поскъпваха с 19%.

Продажбите на обединената компания на Nissan, Honda и Mitsubishi биха се равнявали на 8 млн. автомобила годишно, според Nikkei.

Това би наредило компанията сред най-големите автопроизводители в света, но зад японския ѝ конкурент Toyota Motor, която има продадени 11.2 млн. автомобила за 2023 г. и германската Volkswagen, която миналата година продаде 9.2 млн. автомобила.

Новината за евентуално сливане идва, след като двете японски компании сключиха стратегическо партньорство по-рано през годината за споделени автомобилни компоненти и софтуер.

Подобно сливане би било най-голямото в автомобилната индустрия, откакто Fiat Chrysler се сля с френската PSA Groupe, за да създадат Stellantis през януари 2021 г.

Глобалната автомобилна индустрия е изправена пред няколко предизвикателства, сред които и прехода към електромобили - категория, в която доминират компании, като Tesla и китайската BYD.

Volkswagen, например, планира да затвори заводи и да закрие хиляди работни места в Германия, докато General Motors наскоро обяви спирането на дейността на Cruise, която разработваше автономни роботаксита.

За Honda и Nissan съществува и заплахата от предложените от новоизбрания президент на САЩ Доналд Тръмп мита, което може да наложи огромна реорганизация на глобалните вериги на доставки.