Идеалната буря от предизвикателства за европейската автомобилна индустрия не показва признаци на отслабване, казват анализатори.
Автопроизводителите изпитват затруднения със справянето с редица трудности по пътя към пълната електрификация, в това число липса на достъпни модели, по-бавно от очакваното изграждане на зарядна инфраструктура, голяма конкуренция от страна на Китай, по-строги въглеродни регулации и перспективата за налагане на мита от страна на САЩ.
На фона на всичко това, анализатори твърдят, че индустрията се подготвя за трудни моменти през следващата година.
Юлия Полисканова, старши директор Автомобили и вериги доставки за електрическа мобилност в Transport & Environment, описва пред CNBC перспективите пред европейски автопроизводители, като “доста мрачни.”
“Те изостават с електрификацията, продуктите им просто не са толкова добри колкото тези на голямата китайска конкуренция и вината не е на никой друг, освен на автопроизводителите”.
Тя набляга на факта, че продажбите на автомобили в Европа остават под нивата отпреди COVID-19, докато индустрията продължава да изпитва затруднения с по-високите лихвени проценти.
Някои от европейските производители на оригинално оборудване (OEM) изразиха опасения относно следващото затягане на въглеродните регулации, особено на фона на намаляващото търсене на електромобили.
Таванът на ЕС за емисиите от продажби на нови автомобили се очаква да падне до 93.6 грама въглероден диоксид на километър от следващата година, което ще представлява понижение с 15%, в сравнение с базовата стойност от 110.1 грама/км за 2021 г.
Надхвърлянето на тези лимити, които бяха договорени през 2019 г. и формират част от амбициите на ЕС за достигане на климатична неутралност до 2050 г., може да доведе до сериозни глоби.
Асоциацията на европейските автомобилни производители (ACEA) призова ЕС да облекчи разходите за съответствие с изискванията през 2025 г., “докато същевременно се запази посоката по пътя към зелената трансформация.”
Организацията, която представлява марки, като BMW, Ferrari, Renault, Volkswagen и Volvo, обяви в края на ноември, че е необходимо предприемането на действия за допълнителна подкрепа на индустрията, посочвайки като причина слабото търсене на електромобили и влошаващия се икономически климат.
На въпрос дали има потенциал за предоставяне на регулаторни облекчения за автопроизводителите, говорител на Европейската комисия е заявил пред CNBC, че ще бъде проведен стратегически диалог с всички заинтересовани страни, “за да изготвим решения заедно, тъй като тази индустрия преминава през дълбок и трансформиращ преход.”
Какво следва за европейските автомобилни гиганти?
Полисканова от Transport & Environment казва, че е “наистина разочароващо” да се видят призиви към Европейската комисия за смекчаване на въглеродните разпоредби.
“За мен тези неща не са свързани. Целевите нива за въглеродни емисии за колите няма да им помогнат в Китай или пък да продават повече автомобили, това не е идеята. Тези целеви нива обаче са от съществено значение за това да ги направят по-конкурентни и да осъществят по-бързо прехода. Така че това ги принуждава, дори и да е в ущърб на част от маржовете им на печалба в краткосрочен план, да произвеждат продукти, които ще са жизнеспособни в бъдеще.”
Евентуално отлагане на глобите би било равносилно на премахването на регулациите като цяло, казва Полисканова, предупреждавайки, че това само ще отложи неизбежното, “което е гибелта на европейската индустрия.”
“Изоставаме с електрификацията. Затова, как за Бога, отлагането на целите и изоставането още повече ще помогне на индустрията? Не разбирам. Просто не разбирам как това ще помогне с прехода, през който те трябва да преминат.”
Акциите на петте големи европейски автопроизводители - Volkswagen, Mercedes, BMW, Stellantis и Renault, преобладаващо поевтиняват през тази година, въпреки че френската Renault е изключение.
Търгуваните на Миланската фондова борса акции на Stellantis оглавяват спада с 37% поевтиняване от началото на годината, докато понижението при Volkswagen е 23%, а при BMW - 21%.
Акциите на Renault, междувременно, поскъпват с 19% от началото на годината на фона на надеждите, че автопроизводителят може да се справи по-добре от своите конкуренти поради относително ограничената му експозиция към китайския и щатския пазар.
Без очаквания за големи подобрения
“Акциите на автомобилните компании изпитват затруднения в световен мащаб,” казват анализатори в Deutsche Bank.
“За съжаление, смятаме, че индустрията вероятно се насочва към още една година на волатилност и затруднения в различните региони. Очакваме още шум от евентуалните усложнения от политиката на САЩ, допълнителни изявления за преструктуриране в Европа, ограничено търсене извън Китай и отслабване на ценообразуване.”
Рико Луман, старши икономист транспорт и логистика в нидерландската банка ING, споделя песимистичните възгледи за перспективите пред европейските OEM производители.
“Опасявам се, че от финансова гледна точка положението няма да е по-добро, защото електромобилите, в крайна сметка, са по-малко печеливши модели. Те се фокусират много повече върху конвенционалните хибриди и плъгин хибридите заради рентабилността при тях. Ако бъдат принудени да се пренасочат повече към електромобилите, това ще се отрази на рентабилността. Така че от финансова гледна точка не очаквам особено подобрение на този етап”.
Хората имат нужда от по-евтини електромобили
Някои от най-големите европейски автопроизводители представиха редица по-евтини електромобили по време на Автомобилното изложение в Париж през октомври, в опит да рестартират търсенето и да завземат част от пазарния дял, който в момента принадлежи на китайски марки.
Надеждите тогава бяха, че новите модели ще се превърнат в повратна точка за автомобилната индустрия на континента.
Хорст Шнайдер, ръководител Европейски автомобилни изследвания в Bank of America, смята, че може би е необходимо предоставянето на известна свобода на действие от страна европейските законодатели, за да подкрепят производителите на автомобили през следващата година, въпреки че компаниите са разполагали с години, за да се подготвят за новите въглеродни регулации.
“Повечето автопроизводители изостават, може би с изключение на BMW и Stellantis. Volkswagen изостава с най-много, защото е най-големият автопроизводител и има най-голяма експозиция към двигателите с вътрешно горене. Представените електрически модели се провалиха донякъде, но Renault също е поставена под натиск,” казва Шнайдер.
“По тази причина, бих казал, че автопроизводителите за масовия пазар, с изключение на Stellantis, са поставени под натиск, само защото цените на електромобилите все още са доста над тези на колите с двигатели с вътрешно горене, а разликата е от порядъка на 20% - 25%. Това, от което имат нужда хората, са по-евтини електромобили. Те ще бъдат пуснати на пазара през 2025 г., така че някои автопроизводители казват, че наистина няма необходимост за понижаване на целевите нива, но смятам, че като цяло е добре на компаниите да бъде предоставено повече време, тъй като възприемането от страна на потребителите все още не е налице.”
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Експерти: Подаръците за празниците не са задължителни
преди 30 минМ. Моравенов, БФБ: През 2025 г. търсенето на капитал ще се увеличи
преди 30 минТой спечели испанския шампионат по скрабъл, но не говори испански
преди 1 часКое е европейското летище с най-силна турбуленция?
преди 1 часИзносът за първите 10 месеца бележи спад, вносът нараства минимално
преди 1 часМайкъл Джордан най-накрая продаде имението си в Чикаго с 67% отстъпка
преди 2 часаПрочети още
Цената на кафето на световните пазари достигна исторически връх
darik.bgМексико вписва в Конституцията формите за женски род на висши политически длъжности
darik.bgЕС готви пакет от санкции срещу Грузия
darik.bgСтрахотен Петър Мицин е финалист на Световното на 400 метра свободен стил с нов национален рекорд
dsport.bgКарлос Насар записа името си със златни букви в историята на българските щанги
dsport.bgРеволюционна грижа за косата - продукти, които променят играта
9meseca.bgТова са коледните сладки, с които ще впечатлите всеки гост
idei.bgКолко дълго можете да оставите мръсни чинии в мивката
idei.bg9 опции за обзавеждане, с които ще направите малкия апартамент визуално по-голям
idei.bg