Американската компания International Battery Metals постигна важна стъпка по пътя към "зеления" енергиен преход.
Тя вече произвежда литий в промишлени количества с нов тип технология за филтриране, която се очаква да доведе до по-евтини и по-бързи доставки на метала, използван в батериите на електрическите превозни средства, пише Fast Company.
IBAT, както е известна компанията, започна тази седмица да произвежда литий в обект в Юта със скорост от близо 5000 метрични тона годишно, използвайки технология за директно извличане, наречена DLE (от англ. - direct lithium extraction).
Компанията изпреварва Standard Lithium, SLB, Rio Tinto, Eramet и други играчи, превръщайки се в пионер в тази технология. Инвеститорите, анализаторите и клиентите чакаха с години продукция от този тип в промишлени мащаби, припомня изданието.
Какво представлява директната екстракция на литий?
Очаква се в рамките на следващото десетилетие DLE да се превърне в индустрия с 10 милиарда долара годишни приходи чрез трансформиране на скоростта и ефективността на производството на литий.
Някои експерти я сравняват с фракинга и хоризонталното сондиране, което помогна за увеличаването на добивите на петрол и природен газ в Съединените щати.
Геоложката служба на САЩ изчислява, че находищата на т. нар. "литева саламура" в Европа, Азия, Северна Америка и на други места са пълни с приблизително 70% от световните запаси на свръхлекия метал.
В миналото литият се е произвеждал с помощта на изпарителни басейни, които се използват за извличане на метала от тази саламура, или открити мини, които се използват за отстраняването му от твърдите скални находища.
Интензивното използване на вода и физическият отпечатък на тези методи обаче, както и дългото време за разработка и производство, водят до необходимостта от намирането на трети вариант.
DLE технологиите са сравними с обикновените домакински омекотители за вода и имат за цел да извлекат около 90% или повече литий от находищата, в сравнение с около 50% при използването на изпарителни басейни.
Arcadium Lithium и някои други използват DLE процеси в тандем с басейните, но нито една технология за директна екстракция не беше достигнала ниво на комерсиално производство до момента.
Много находища на солена литиева саламура имат разнообразен химичен състав, което означава, че е малко вероятно някоя конкретна DLE технология, включително и тази на IBAT, да се наложи като глобален стандарт, казват анализаторите.
Много китайски находища, например, имат високи концентрации на магнезий, а боливийските находища – едни от най-големите в света, имат високи нива на калий. Литият обаче се оказва труден за отделяне от тези и други метали, които често се смесват с него в саламурата.
Ново начало за индустрията
Пробивът за IBAT идва на фона на 80-процентния спад в цените на лития през изминалата година, който доведе до съкращенията в някои от индустриалните лидери, като Albemarle, Lake Resources и други. Въпреки това IBAT планира да построи повече от своите заводи и да ги предлага на пазара за употреба по целия свят, тъй като технологиите ѝ са преносими.
Базираната в Хюстън компания проектира и построи преносима фабрика с дължина 137 метра в Луизиана, която премести на 13 части в обекта за добив на магнезий в САЩ, който черпи саламура от Голямото солено езеро.
Допълнителни мощности могат да се добавят и подреждат, подобно на кубчета Lego, за да се увеличи производството на стъпки от по 5000 тона на година. Необходими са 18 месеца, за да се изгради един от компонентите на IBAT и да се стигне до производство, казват от компанията.
Всеки завод, който е по-малък от три акра, е проектиран да може да се премества в нови находище за повторна употреба, спестявайки разходи за строителство. Цената варира е от 50 до 60 милиона долара за всеки "блок".
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Какво научи в Бутан университетски преподавател за щастието?
преди 7 часаКруизните компании отговарят на свръхтуризма с частни курорти
преди 8 часаКакво е акт 16 и кога се издава?
преди 9 часаНефт Дашларъ: Градът, който плува в най-голямото езеро на планетата
преди 10 часаБНБ: Отслабват нагласите за придобиване на ново жилище
преди 10 часаПредставители на шест клуба от Шампионската лига идват у нас за FootballNext
преди 12 часаПрочети още
Пикантните подправки и ползите за здравето
darik.bgМелания Тръмп, загадъчната първа дама, която (този път) може да го направи по различен начин
darik.bg„Удряй и бягай“: След побоя над израелски фенове в Амстердам, местните власти признават, че били изненадани (ВИДЕО)
darik.bgЛудогорец допусна гол, но записа девета поредна победа
dsport.bgБУТОНКИТЕ: Тъпотиите в ЦСКА минаха всякакви граници!
dsport.bgВ 'УМБАЛ – Пловдив' ще се проведе безплатно обучение за контрол на диабета
9meseca.bgЛуда надпревара: Бъдете една крачка напред за Black Friday 2024 с Gombashop
idei.bgКакво търси жената в жилището на мъжа?
idei.bg4 цвята, в които никога не трябва да боядисвате в хола си
idei.bg