
Цените на петрола може да паднат драстично, ако ОПЕК+, състояща се от Организацията на страните износителки на петрол и нейни съюзници, отмени съществуващите ограничения в добива на суровината, твърдят пазарни анализатори с песимистични очаквания за следващата година.
"Страховете около цените на петрола през 2025 г. са най-големите от години - поне от Арабската пролет,” казва пред CNBC Том Клоза, глобален ръководител Енергийни анализи в OPIS.
“Цените може да паднат до 30 - 40 долара за барел, ако ОПЕК отмени ограниченията и не постигне някакво реално споразумение за намаляване на производството. Техният пазарен дял наистина намаля през годините”.
Спад до 40 долара на барел би означавал изтриване на около 40% от настоящите цени на суровия петрол. Глобалният бенчмарк брент в момента се търгува на цена от 72 долара за барел, докато фючърсите на щатския лек суров петрол са с цена от около 68 долара за барел.
Предвид факта, че ръстът в търсенето на петрол през следващата година вероятно няма да бъде повече от 1 млн. барела на ден, пълна отмяна на ограниченията за производство на ОПЕК+ през 2025 г. “несъмнено би довела до много сериозен спад на цените, вероятно до 40 долара за барел,” казва Хенинг Глойстийн, ръководител Енергетика, климат и ресурси в Eurasia Group.
Старши енергийният анализатор в MST Marquee Саул Кавонич заяви, че ако ОПЕК+ отмени ограниченията, без значение какво е търсенето, това “на практика ще доведе до ценова война за пазарен дял, който може да изпрати цените на петрола до дъна, невиждани от пандемията от COVID-19.”
Въпреки това, организацията е по-вероятно да избере постепенна отмяна на ограниченията в началото на следващата година, в сравнение с пълна и незабавна такава, казват анализаторите.
Петролният картел спазва дисциплина при поддържането на доброволните ограничения на добива до степен на удължаването им.
През септември ОПЕК+ отложи с два месеца плановете си да започне постепенно да връща на пазара част от 2.2-те млн. барела на ден доброволни ограничения в опит да ограничи спада в цените на суровината.
Ограничението в добива от 2.2 млн. барела на ден, въведено за второто и третото тримесечие, изтече в края на септември. В началото на този месец петролният картел отново взе решение да забави планираното увеличение на производството с още един месец до края на декември.
Цените на петрола бяха повлияни от слабото възстановяване след пандемията на търсенето в Китай, която е втората най-голяма икономика в света и водещ вносител на суровината.
В месечния си доклад, публикуван вчера, ОПЕК занижи прогнозата си за ръста в глобалното търсене на петрол за 2025 г. от 1.6 млн. барела до 1.5 млн. барела на ден.
Натискът върху цени беше утежнен от свръхпредлагането на пазара, тъй като ключови страни производителки на петрол извън ОПЕК, като САЩ, Канада, Гвиана и Бразилия, също планират да увеличат предлагането, подчертава Глойстийн.

Песимистични очаквания за петрола през следваща година
Пазарните нагласи са, че през следващата година ще има “значително” натрупване на петролни запаси, казва енергийният анализатор в Citibank Франческо Мартокия.
“Ако групата на страните производителки продължи да изпълнява плана си за производството, пазарният излишък може почти да се удвои, достигайки 1.6 млн. барела на ден,” казва Мартокия.
Дори и ако ОПЕК+ не отмени ограниченията, бъдещето за цените на петрола все още изглежда мрачно. Анализатори на Citi очакват средната цена на петрола от сорта брент да бъде 60 долара за барел през следващата година.
Песимистичните очаквания се подхранват допълнително от администрацията на новоизбрания президент на САЩ Доналд Тръмп, чието завръщане в Белия дом се свързва с потенциални търговски войни, казват пред CNBC анализатори, пожелали анонимност.
“Ако наистина се стигне до ценова война, а много икономисти смятат, че това е възможно - най-вече срещу Китай, можем да станем свидетели на много по-ниски цени,” казва Клоза от OPIS.
Тръмп също така насърчи щатските производители на петрол да увеличават добива, като обеща да понижи енергийните сметки наполовина.
За да се случи това с цените на дребно на бензина, тези на петрола трябва да паднат до “под 40 долара” за барел, казва Мат Смит, главен петролен анализатор в Kpler.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Бивш фризьор и семейството му ще спечелят $1.1 млрд. от продажбата на Skechers
17.05.2025Преди 45 години Карл Сейгън обясни четвъртото измерение – с помощта на ябълка
17.05.2025Защо гърците окачват октоподи на слънце?
17.05.2025Историята на Нюйоркската фондова борса
17.05.2025Berkshire Hathaway разпродава банковите си инвестиции
17.05.2025Дългите работни часове променят структурата на мозъка?
17.05.2025Прочети още
След срещата в Истанбул: Делегациите се договориха за размяна на пленници
darik.bgЕвровизия 2025 г.: Часове остават до грандиозния финал на песенния конкурс
darik.bgИндия обмисля план за намаляване на водоснабдяването на Пакистан
darik.bgБУТОНКИТЕ: Какво видя Левски в евроогледалото?
dsport.bgЛевски изпусна нервен Лудогорец в голово шоу на „Герена“
dsport.bgПолезни бактерии борят стреса и синдрома на раздразненото черво
9meseca.bg