Вторият мандат на новоизбрания президент на САЩ Доналд Тръмп може да окаже натиск върху цената петрола през 2025 г., прогнозират от Citibank. 

Банката отбелязва, че влиянието на Тръмп върху ОПЕК+, която се състои от Организацията на страните износителки на петрол и нейните съюзници, водени от Русия, може да подтикне групата производители да намалят по-бързо съкращенията на производството. В същото време, ако Тръмп успее на понижи геополитическото напрежение и да освободи част от петрола обратно на пазара, цените могат да паднат и още по-силно.

Политиката на Тръмп може да облагодетелства и самата петролна индустрия чрез потенциални данъчни стимули за капиталови инвестиции в проучване и производство, обръщайки тенденцията от времето на Байдън, който беше един от противниците на изкопаемите горива.

Освен това Citi отбелязва, че политиките на Тръмп биха могли да имат смесени последици за глобалния икономически растеж, особено отрицателни за Европа и Китай, които остават изложени на риска от налагане на по-високи търговски мита.

Това може да повлияе негативно на търсенето на петрол в световен мащаб. Според експертите на Citi свиването на потреблението може да достигне до 0.9 милиона барела на ден през следващата година.

"Все пак, въпреки по-благоприятната програма за добивите на петрол и газ, непосредственото въздействие на изборите върху физическите петролни пазари вероятно ще бъде ограничено“, се посочва още в доклада на банката, цитиран от Reuters.

След като републиканецът Доналд Тръмп си върна Белия дом с голяма победа в сряда, фючърсите на петрола от сорта Брент се понижиха с 0.8% до 74.92 долара за барел, докато американският лек суров петрол падна с 0.4%, до 71.69 долара.