Японската икономика би могла да изгуби 1.81 трлн. долара при евентуално мегаземетресение край Тихоокеанското крайбрежие на страната, сочи нов доклад на правителството.

Трусът би могъл да предизвика опустошителни цунамита, разрушението на хиляди сгради и да убие около 300 000 души.

Очакваните икономически поражения в размер на 270.3 трлн. йени, или близо половината от БВП на страната, са много по-високи, в сравнение с предишните оценки за щети от 214.2 трлн йени, тъй като включват инфлационния натиск и актуализирани данни, разширяващи очакваните зони на наводнения, според доклада.

Япония е една от най-уязвимите на земетресения държави в света, а правителството смята, че вероятността за трус с магнитуд 8-9 по скалата на Рихтер по протежение на земетръсната зона, известна като Нанкайски разлом, е 80%.

При най-лошия възможен сценарий, който се базира на потенциално земетресение с магнитуд от 9 по скалата на Рихтер в района, в Япония вероятно ще бъдат евакуирани 1.23 милиона души, или 1% от цялото население.

До 298 000 души биха могли да загинат от цунамита и срутвания на сгради, ако земетресението е късно вечер през зимата, според доклада.

Разломът се намира край югозападното тихоокеанско крайбрежие на Япония и е с дължина от около 900 км, като това е мястото, на което Евразийската плоча застъпва Филипинската морска плоча.

Натрупващото се в района тектонско напрежение може да доведе до мегаземетресение приблизително веднъж на 100 - 150 години.

Миналата година Япония издаде първото по рода си предупреждение за мегаземетресение, в което се посочваше, че има "сравнително по-голяма вероятност" от трусове с магнитуд 9 в разлома, след като преди това по ръба му имаше трус с магнитуд 7.1.

При земетресението с магнитуд 9 през 2011 г., което предизвика опустошително цунами и разтопяване на три реактора в атомната електроцентрала във Фукушима в Североизточна Япония, загинаха над 15 000 души.