
За някои багетата вероятно е просто хляб, но за ЮНЕСКО тя е културна икона.
В края на ноември експерти от организацията се събраха, за да решат дали отличителният френски хляб заслужава място в списъка с обекти на нематериалното културно наследство, които трябва да бъдат запазени за поколенията.
И отговорът е категорично „да“, пише T+L.
„Важно е подобни занаятчийски знания и социални практики да могат да продължат да съществуват в бъдеще“, казва пред Асошиейтед прес Одри Азуле, бивш министър на културата на Франция и шеф на културната агенция на ООН.

Решението идва, след като френското министерство на културата предупреждава за "непрекъснат спад" в броя на традиционните пекарни, което излага на опасност ключовите рецепти и методи за печене на багети, предава АП.
Попадането в този списък никак не е лесно. Азулай казва пред CNN, че на френските служители са били необходими шест години, за да съберат цялата документация, необходима за подаване на искането за вписване.
Благодарение на новия статут на багетата, френското правителство планира да създаде "ден на багетата", така че всеки да може да почете и да научи повече за тази наслада, пълна с въглехидрати.

Багетата не е единствената храна, която влиза в списъка. В него са вписани още неаполитанската пица, кимчито, белгийската бирена култура, арабското кафе и сръбската сливовица, съобщава CNN.
Как се прави традиционна багета?
Традиционният производствен процес включва претегляне и смесване на съставките, месене, ферментация, ръчно оформяне, втора ферментация, маркиране на тестото с плитки разрези (подпис на пекаря) и печене.

За разлика от други хлябове, франзелата се прави само с четири съставки (брашно, вода, сол и квас и/или мая), от които всеки пекар получава уникален продукт, пише на сайта на ЮНЕСКО.
Багетите изискват специфични познания и техники: те се пекат през целия ден на малки партиди и резултатите варират, в зависимост от температурата и влажността.

Те генерират начини на консумация и социални практики, които ги отличават от другите видове хляб, като ежедневни посещения на пекарни за закупуване на хляб и специфични стелажи за витрини, които да съответстват на дългата им форма.
Тяхната хрупкава коричка и дъвчаща текстура водят до специфично сетивно изживяване. Багетата се консумира в много контексти, включително по време на семейни хранения, в ресторанти и в работни и училищни кафетерии.
Производственият процес се предава основно чрез обучение на работното място, съчетаващо хлебарски курсове с професионален опит в пекарна. Това чиракуване дава възможност на бъдещите пекари да придобият необходимите знания за съставките, инструментите и процеса.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Още по темата
- Защо мъжете са с по-голям въглероден отпечатък от жените?
- С вкус към промяната: Как устойчивото потребление печели почва у нас
- Голямата тайна на Ватикана: Какво ядат бъдещите папи и защо дори равиолите са риск по време на конклав?
- Колко е средната месечна брутна заплата на работещите в супермаркетите в България?
Калкулатори
Най-ново
Свързани с Ейбрахам Линкълн артефакти бяха продадени на търг за близо $8 млн.
преди 5 часаСтартъп превръща изхвърлени кимона в маратонки за $300
преди 6 часаПрепоръчаха на гражданите в Нидерландия да разполагат с пари в брой за спешни случаи
преди 6 часаКъде у нас хората живеят най-дълго?
преди 7 часаDior ще плати €2 млн. на жертви на трудова експлоатация
преди 7 часаАктивите на пенсионните фондове с нов рекорд в края на първото тримесечие
преди 8 часаПрочети още
Цените на популярни маратонки на Nike скачат от 1 юни: Кои модели поскъпват?
darik.bgТръмп в атака: Нападна словесно президента на ЮАР в Овалния кабинет
darik.bgКуриоз: Съдят Джей Ло, че публикава снимки...на самата нея
darik.bgНа живо: Лудогорец и ЦСКА в битка за Sesame Купа на България
dsport.bgВесела Лечева с коментар за Лудогорец - ЦСКА и БОК (ВИДЕО)
dsport.bgЧиста храна, книги и музика на Фермерския фестивал пред НДК този уикенд
9meseca.bg