Когато става въпрос за най-добрите пикантни ястия в света, трябва да благодарим на едни от най-лютите чушки на планетата, в съчетание с невероятни слоеве вкус и дълга, обичаща подправките човешка история.

„Пикантната храна, или поне храните с подправки, очевидно предхождат идеята за държавите и тяхната кухня от много, много дълго време“, казва индийският автор Саурав Дут, който пише книга за най-пикантните храни на Индийския субконтинент.

„Всяка пикантна съставка има див предшественик“, казва той. „Джинджифил, хрян, горчица, люти чушки и така нататък имат предшественици, които са довели до култивирането им.“

Чушките - основните носители на лютивина, се оценяват по Скалата на Сковил, която измерва капсаицина и други техни активни компоненти. По тази мярка Каролина рийпър е сред най-лютите чушки в света, докато хабанеро, скоч боне чили и чушки птиче око са няколко стъпала по-надолу.

Стига за подправките, да минем на ястията. Ето 20 от най-добрите пикантни храни по света, представени от CNN Travel:

Супа Егуси, Нигерия

Ата родо - шотландски пипер - "разпалва" известната нигерийска пикантна супа. Егуси се прави с помощта на семена от пъпеш егуси - местен западноафрикански плод, който е свързан с динята.

Освен че са пълни с протеини, семената служат за сгъстяване и добавяне на текстура и вкус към сместа от месо, морски дарове и листни зеленчуци. Счукан ямс често се сервира заедно с това ястие, което помага да се смекчи лютивината на ата родо.

Съчуански хот пот, Китай

Pixabay

„Радостта от това ястие е не само в приятните затоплящи съставки от канела, карамфил, звездовиден анасон и, разбира се - зърна съчуански черен пипер, но и във факта, че можете да сложите това, което ви харесва в бълбукащия пикантен бульон“, казва китайският готвач Куоклин Уан, автор на The Complete Chinese Takeout Cookbook.

Патица, морски дарове, пиле, свинско, агнешко и сезонни зеленчуци се хвърлят в тенджерата, за да къкрят в сковаващ устата бульон, приготвен със зърна съчуански черен пипер и сушени съчуански чушки.

Ястието е възникнало като популярна храна сред лодкарите по река Яндзъ. На него се наслаждават онези, които могат да се справят с лютивината му в цял Китай, да не говорим за други места по света.

Сом там, Тайланд

Pixabay

От обичащата подправките провинция Исаан в Североизточен Тайланд, тази свежа и огнена салата е основно ястие в тайландските ресторанти по света, като е популярна и в съседен Лаос.
В Сом там се използва зелена (неузряла) папая като основна съставка, която обикновено се нарязва на жулиени или се настъргва. След това папаята се смесва с боб или зелен фасул и микс от ароматни азиатски продукти, които включват сок от тамаринд, сушени скариди, рибен сос и паста от захарна тръстика.

Тайландските люти чушки, наричани още чушки птиче око, придават на салатата необходимия пикантен вкус.

Пиле Пири-пири, Мозамбик и Ангола

Португалците довеждат това пикантно ястие в Ангола и Мозамбик още през 15-ти век, когато смесват африкански люти чушки с европейски съставки (пири-пири означава "черен пипер" на суахили).

Пилето пири-пири е мариновано в люти чушки, зехтин, лимон, чесън и билки, като босилек и риган, за вкус който съчетава солено, кисело и сладко. Ястието е популярно и в Намибия и Южна Африка, където често се среща в менюто на португалските ресторанти.

Задушеното свинско шкембе на Мао Дзъдун, Китай

Pixabay

Блестящите червени нюанси, танцуващи върху чинията на това популярно ястие със свинско месо, което идва от родната провинция на Мао Дзъдун, подсказват за предстоящото изживяване в устата. Ястието очевидно е било любимо на комунистическия лидер, който е молил готвачите си в Пекин да му го приготвят.

Наричано Mao shi hong shao rou в Китай, то често се сервира като основно ястие на семейна трапеза и се прави чрез задушаване на парчета свинско шкембе със соев сос, сушени люти чушки и подправки.

Друсано пилешко/свинско, Ямайка

Любимите люти чушки на Ямайка са скоч боне, обичани не само заради своята пикантност, но и заради своя аромат, цветове и вкус, казва Марк Харви, създател на съдържание и подкасти в Two On An Island, който е роден в Спаниш Таун, Ямайка.

„За жителите на Ямайка степента на пикантност започва от средна за децата и достига до лилаво люто“, казва той, обяснявайки, че чушките се предлагат в зелени, оранжеви, червени и лилави нюанси, като стават все по-пикантни в този ред.

Скоч боне чили участват в няколко от емблематичните ястия на острова, но можете да ги разпознаете най-вече във вездесъщото пилешко и свинско месо, които се опушват край пътя навсякъде - от Монтего Бей до Бостънския залив.

Месото, приготвено с пиперлива марината, се готви по традиционния начин - върху въглища от дървесината на пиментовото дърво.

Аям бетуту, Индонезия

Популярно по-специално на индонезийските острови Бали и Ломбок, цялото това ястие с пиле е изпълнено с интензивно ароматна паста от подправки (бетуту), която обикновено включва каша от пресни люти чушки, галангал (растение, подобно на джинджифил), шалот, чесън, куркума и паста от скариди, наред с други съставки.

След това пилето се увива в бананови листа и се готви на пара. Най-често се консумира на религиозни церемонии в Бали, но ще го намерите и в ресторанти, специализирани в него, навсякъде по островите.

Пилешки крилца Бъфало, САЩ

Тези крилца са толкова американски, колкото и хамбургерите. Те са основна част от менюто на вериги ресторанти, като Buffalo Wild Wings,от Аляска до Мейн.

Крилцата, за които се твърди, че са били изобретени в бар в Бъфало, Ню Йорк, през 1964 г., са сред най-пикантните ястия заради соса, който включва лют червен пипер, масло, оцет, чесън на прах и сос Уорчестър.

Скариди агуачилес, Мексико

Това ястие със сурови мариновани скариди от западния мексикански щат Синалоа (и основно ястие по полуостров Баха също) има също толкова добър вкус, колкото и вид.

Малките, но силни чушки чилтепин (изглеждат като ярки малки зрънца), отглеждани в Съединените щати и Мексико, карат пикантната магия да се случи в скаридите агуачилес. Ако не можете да ги откриете, серано и халапеньо също вършат работа.

Мариновайте суровите скариди със съставки, включително сок от лайм, кориандър, червен лук и краставица, и им се насладете в хрупкави тостади.

Пад ка прао, Тайланд

Това ястие ще откриете по по уличните сегии и ресторанти навсякъде в Тайланд - от Банкок до островите.

Считано за тайландски еквивалент на сандвич или бургер, ястието е смесица от смляно свинско месо, пикантни тайландски люти чушки и босилек, като може да бъде поръчано толкова пикантно, колкото искате.

Много местни жители смятат, че е най-добре гарнирано с пържено яйце с течен жълтък.

Говеждо ренданг, Индонезия и Малайзия

Pixabay

Огнен фаворит, произхождащ от Западна Суматра, версиите на говеждо ренданг се харесват и в съседните на Индонезия страни, включително Малайзия и Бруней, както и Филипините.

Това ароматно сухо ястие с къри включва листа от кафир лайм, кокосово мляко, звездовиден анасон и червено чили, наред с други подправки. Често се сервира по време на празнични събития.

Дакдоританг, Южна Корея

Ястието с ферментирало кимчи вероятно не е пикантното корейско ястие, което първо ви идва на ум, но когато търсите допълнително удоволствие, дакдоританг върши работа.

Пилешката яхния удвоява своята пикантност с изобилни дози гочугару (корейско чили на прах) и гочуджанг (корейска чили паста), смесени с оризово вино, соев сос, чесън, джинджифил и сусамово масло. Често се сервира с моркови, лук и картофи.

Къри фаал, Бирмингам, Англия (Бангладеш)

Това британско-азиатско къри на базата на домати, изобретено в Бирмингам от ресторантьори от Бангладеш, се смята за едно от най-пикантните кърита в света.

„Обикновено сосът е на доматена основа с джинджифил, семена от копър и обилни количества чили, хабанеро или скоч боне“, казва индийският автор Саурав Дут.

До 10 вида пипер могат да намерят своето място в кърито фаал, включително люти чушки птиче око ои bhut jolokia (известен също като призрачен пипер, една от най-лютите чушки в света). 

Пене арабиата, Италия

Името на това класическо римско ястие с паста ви дава представа какво да очаквате. Arrabbiata означава "гневен" на италиански. Penne all'arrabbiata съчетава сравнително обикновената паста пене с огнени аромати от соса (sugo all'arrabbiata).

„Пеперончиното (червен лют пипер) е това, което прави този сос „ядосан“ или пикантен“, казва Крис Маклийн от базираната в Италия Open Tuesday Wines.

Пиле четинад, Индия

Подобно на това ястие с пиле, традиционните ястия от района Четинад използват предимно местни подправки, като звездовиден анасон, черен пипер, калпаси (каменно цвете) и марати моку (сушени цветни шушулки).

Парчетата пиле се задушават в смес от подправки и кокос и традиционно се сервират със задушен ориз или тънките южноиндийски палачинки, наречени доса, пържени чапати или наан.

Доро Ват, Етиопия

Огнената етиопска смес от подправки, наречена бербере – люти чушки, босилек, кардамон, чесън и джинджифил, играе важна роля в доро уат - много обичаната в Етиопия пикантна пилешка яхния.

Гарнирано с варени яйца, ястието почти винаги намира място на масата по време на сватби, религиозни празници и други специални поводи и семейни събирания. 

Мапо тофу, Китай

Pixabay

Зърната сечуански черен пипер внасят X-фактора в това популярно ястие от китайската провинция Съчуан, което смесва парчета копринено тофу със смляно месо (свинско или говеждо) и пикантна паста от ферментирали бобчета, наречена doubanjiang.

Огненочервеният цвят на мапо тофу е предупреждение за непосветените - определящият вкус на съчуанската кухня - málà, има сковаващ ефект върху устата, наречен парестезия, която хората или обичат, или мразят.

Виндалу, Индия

Повлияно от Португалия, виндалу първоначално не се предполага да бъде пикантно. Тогава то съдържа свинско месо, картофи и оцет.

Но когато започва да се сервира в заведения за къри в Обединеното кралство, които се управляват предимно от готвачи мюсюлмани от Бангладеш, свинското е заменено с говеждо, пилешко или агнешко и ястието се превръща в пикантно горещо къри.

В Гоа обаче все още можете да намерите версии на ястието, които предпочитат по-меки подправки, като канела и кардамон.

Мафе, Сенегал

Сенегалските готвачи също са големи почитатели на скоч боне чили. Те се използват щедро в едно от любимите ястия на западноафриканската страна - пикантната яхния от домати и фъстъци, наречена мафе.

Обикновено приготвяна с говеждо, агнешко или пилешко месо, към яхнията се добавят картофи, моркови и други кореноплодни зеленчуци за едно засищащо хранене. Мафе е популярно и в други страни от Западна Африка, включително Мали и Гамбия, като може да се приготви и без месо.

Чили, САЩ

Синоним на Super Bowl, чилито е пикантна американска храна. Основно има две нейни чисти форми - със или без боб (обикновено червен боб), казва готвачът Джулиан Гонзалес от Sawmill Market в Албакърки, Ню Мексико.

В Тексас, обяснява той, чилито традиционно не съдържа боб, което поставя фокуса върху подправките и лютите чушки, използвани за овкусяването му.