От тази есен в Бургас ще се изучават нови бакалавърски програми по два от най-търсените чужди езици в СУ „Св. Климент Охридски“ – японски и китайски език, за които ежегодно кандидатстват повече кандидати от обявения държавен прием.

С решение на Академичния съвет на Алма Матер Факултетът по класически и нови филологии ще разкрие в бургаския филиал на Софийския университет програми с изнесено обучение: „Методика на чуждоезиковото обучение – китайски език“ и „Методика на чуждоезиковото обучение – японски език“.

Желаещите ще могат да канидатстват за места, субсидирани от държавата. Обучението ще бъде в редовна форма и ще предостави на бъдещите студенти възможност за развитие в една изключително динамична и конкурентна област.

Преподавателите в програмите са утвърдени специалисти по Японистика и Китаистика, включително преподаватели, носители на езика. В края на своето обучение студентите ще владеят избрания език и методиката на неговото преподаване.

Община Бургас подкрепя разкриването на новите специалности, което кореспондира с визията й за развитие на чуждоезиковото обучение в града. Студентите във филиала на СУ ще имат възможност да упражняват практическата си дейност в бургаските гимназии.

Китайски език от няколко години се изучава от учениците в града, като предстои въвеждането и на обучение по японски език. Така завършилите студенти ще могат да осигурят своята професионална реализация, включително в бургаските училища.

Обучението по новите бакалавърски програми в Бургас ще започне през октомври 2025 г.

Факултетът по класически и нови филологии на СУ с разнообразни дейности в Бургас

Факултетът по класически и нови и филологии проведе в бургаския филиал на СУ поредно вълнуващо пътешествие до далечни и безкрайно интересни държави.

Публичните лекции на тема „Китай, Корея, Япония и Португалия: Пътешествие из културите по света“ препълниха учебната аудитория на филиала в Културен дом НХК. Събитието откриха декана на ФКНФ проф. д-р Гергана Петкова и заместник-кмета по образование Михаил Ненов.

Според проф. Петкова:

„Филологическото образование спомага да се развива междукултурният диалог, дава достъп до неизброими източници на културни постижения, на философски проникновения, на литературна мъдрост. Нашата мисия е да подготвяме млади специалисти, които на свой ред да осъществяват връзката на българската публика с широкия свят. Припознаваме Бургас като град - модел за развитие и среда, в която да споделим образователния и научния капацитет на нашето академично звено - водещо в обучението по чужди езици и култури в България.“ 

Лектори на събитието бяха дългогодишни преподаватели в най-големия филологически факултет в страната. Те представиха връзките между традициите и съвремието през призмата на различните ценности, бит и обичаи в Китай, Корея, Япония и Португалия, както и влиянието и разпространението на културата на съответните държави по света.

Лекцията на проф. д-р Гергана Петкова потопи аудиторията в японския традиционен дом, неговите уют, практичност и хармония. За културните ценности на китайската цивилизация и значението им за съвременния Китай и света разказаха доц. д-р Антония Цанкова и изследовател Цветелина Недялкова.

Пътешествието продължи през Корея с разказ на доц. д-р Ирина Сотирова за разпространението на корейската култура по света и хармонията между традиционно и глобално. Последната лекция обърна поглед към португалския език с темата на гл. ас. д-р Илияна Чалъкова "Плаване с португалския език до култури и пет континента".

Събитието даде възможно за широки дискусии и неформални разговори, които още веднъж потвърдиха изключителния интерес в Бургас към езици и култури от различни краища по света.

На този интерес екипът на ФКНФ и филиала на СУ ще продължат да отговарят с редица разнообразни дейности през цялата 2025 г.