В Ирландия жилищните разходи, които включват цени на имоти, наеми, вода, електричество и газ, са били най-високи през 2023 г. - двойно повече от средното за Европейския съюз. Това показват данните Евростат, цитирани от Euronews.
Второто най-скъпо място е Люксембург (86% над средното за ЕС) и Дания (80% над) миналата година.
Междувременно хората в България и Полша се радват на най-евтините жилища в блока, като разходите са под средните за ЕС съответно с 61% и 56%.
Разглеждайки развитието на цените, Евростат отбелязва, че между 2010 г. и 2023 г. жилищните разходи в Ирландия са се увеличили от 17% над средното за ЕС до 101%.
Разходите са се повишили в 17 държави членки през същия период и са намалели в 9, включително Гърция, Кипър и Испания. Разходите за жилища в Полша остават непроменени.
Поскъпват ли имотите в Европа?
Докато жилищните кризи все още измъчват някои европейски държави, включително Ирландия, Португалия и Испания, тенденцията на рязко покачване на цените на имотите се забави миналата година, когато цените на жилищата в Европа дори се понижиха леко със средно 0.3%.
По-голямата картина обаче показва, че общо цените на жилищата са се увеличили с 48% между 2010 г. и 2023 г. средно за Общността, като най-голямото повишение е регистрирано в Естония (+209%), Унгария (+191%) и Литва (+154%). Цените на имотите са се понижили само в три страни членки - Гърция, Италия и Кипър.
Междувременно разходите за наеми стабилно нарастват с общо 22% в периода 2010-2023 г., като почти всички страни членки отбелязват ръст с изключение на Гърция. За сравнение общата инфлация в ЕС за същия период е 36%.
Има обаче държави, в които цените на наемите се повишават с далеч над средните темпове. В Естония, където бяха регистрирани най-големите увеличения на цените на наемите, нивата са скочили с 211%, в Литва се наблюдава ръст от 169%, а наемите в Ирландия са се удвоили за същия период.
Достъпни ли са жилищата в ЕС?
Средно хората в ЕС са похарчили около една пета (19.7%) от разполагаемия си доход за жилище миналата година, като най-висок е делът на тези разходи в Гърция (35.2%), Люксембург (27.6%) и Дания (25.9%).
В Норвегия, Швейцария и Германия хората харчат приблизително една четвърт от разполагаемия си доход за жилища. В България делът на този тип разходи в семейния бюджет е около 21%, или малко над средното за ЕС.
За социално уязвимите домакинства с ниски доходитози процент е много по-висок - средно 38.2 на сто.
Въпреки това има подобрение в дела на хората, които натрупват просрочени задължения по ипотеки, наеми или сметки за комунални услуги - този процент в ЕС е намалял до 9.3% през 2023 г. от 12.4% през 2010 г., като само пет държави членки регистрират известно увеличение. Една страна обаче е до голяма степен против тенденцията за подобряване - Гърция, където почти половината от населението има просрочени задължения.
Собствено жилище или наем?
Над две трети от домакинствата в ЕС са притежавали свой дом миналата година. Между държавите в блока обаче има огромни разлики, когато става въпрос за собственост на жилища. В Румъния, например, повече от 95% от населението притежава собствено жилище. Страната е следвана плътно от Словакия, Хърватия и Унгария, като повече от 90% от хората притежават домовете си в тези държави-членки.
Делът на собствениците в Източна Европа като цяло е значително по-висок от този в Западна Европа. В България само 14% от домакинствата живеят под наем, докато 86% притежават собствено жилище.
Наемите са най-разпространени в Швейцария и Германия, където повече от половината население са наематели.
В целия Европейски съюз повече от две трети, 69% от населението е притежавало свой дом, докато останалите 31% са живели под наем през 2023 г.
Къща или апартамент?
В ЕС през 2023 г. повече от половината от населението живее в къщи, около 48% живеят в апартаменти, а незначителен процент (0.6%) избират алтернативен тип настаняване, като плаващи къщи, микробуси, каравани и др.
Въпреки че изборът между къща или апартамент може да се определя до голяма степен от това дали домът се намира е в град или в село,в общата класация Ирландия води далеч пред останалите с 90% от населението, живеещо в къщи.
Страната с втори най-голям дял на къщите е Нидерландия (79%), докато Белгия и Хърватия (и двете по 77%) си поделят третото място.
Междувременно Испания има най-висок дял на апартаментите (66%), следвана от Латвия (65%), Малта (63%) и Германия (61%).
Хората в Кипър са инвестирали еквивалента на 8.6% от БВП на страната в имоти миналата година, според Евростат. В Италия този процент е 7%, малко повече отколкото в Германия (6,9%) и Франция (6,4%).
Най-нисък процент е регистриран в Полша (2,2% от БВП) и Гърция (2,3%).
Средната инвестиция в жилища в ЕС възлиза на 5.8% от БВП през 2023 г., което прави приблизително около един трилион евро.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Учените зад концепцията за нетни нулеви емисии казват, че държавите смятат грешно
преди 4 минРазвиващите се страни плащат рекордно висока цена по дълговете си
преди 31 минЕС постигна споразумение за отлагане на спорния закон за обезлесяването
преди 1 часЧаст от имотите в Дубай вече са със средна цена от 1 млн. долара
преди 1 часДокога ще поскъпва щатският долар?
преди 1 часМоже ли Китай да отговори на американските санкции?
преди 2 часаПрочети още
Помилването на Хънтър Байдън: Въпроси, отговори и морални дилеми
darik.bgЗавръщането на една емблема: Катедралата „Нотр Дам“ отваря врати в събота
darik.bgМистерия около смъртта на Лиъм Пейн: Още не могат да намерят златния му часовник
darik.bgСтилиян Петров: Когато не уважаваш своите легенди, не очаквай някой друг да уважава българския футбол!
dsport.bgЗащитник на Ман Юнайтед излезе със сърцераздирателна изповед, след като отново се контузи
dsport.bgПървото събитие 'Спешна демографска ситуация' събра експерти, лекари и съмишленици под един покрив
9meseca.bgНай-добрите идеи за разделител на стаята
idei.bg11 полезни техники при пране
idei.bgЗащо да загрявате сода в тиган и да добавяте паста за зъби към Кока-Кола
idei.bg