В Ирландия жилищните разходи, които включват цени на имоти, наеми, вода, електричество и газ, са били най-високи през 2023 г. - двойно повече от средното за Европейския съюз. Това показват данните Евростат, цитирани от Euronews.

Второто най-скъпо място е Люксембург (86% над средното за ЕС) и Дания (80% над) миналата година.

Междувременно хората в България и Полша се радват на най-евтините жилища в блока, като разходите са под средните за ЕС съответно с 61% и 56%.

Разглеждайки развитието на цените, Евростат отбелязва, че между 2010 г. и 2023 г. жилищните разходи в Ирландия са се увеличили от 17% над средното за ЕС до 101%.

Разходите са се повишили в 17 държави членки през същия период и са намалели в 9, включително Гърция, Кипър и Испания. Разходите за жилища в Полша остават непроменени.

Поскъпват ли имотите в Европа?

Докато жилищните кризи все още измъчват някои европейски държави, включително Ирландия, Португалия и Испания, тенденцията на рязко покачване на цените на имотите се забави миналата година, когато цените на жилищата в Европа дори се понижиха леко със средно 0.3%.

По-голямата картина обаче показва, че общо цените на жилищата са се увеличили с 48% между 2010 г. и 2023 г. средно за Общността, като най-голямото повишение е регистрирано в Естония (+209%), Унгария (+191%) и Литва (+154%). Цените на имотите са се понижили само в три страни членки - Гърция, Италия и Кипър.

Междувременно разходите за наеми стабилно нарастват с общо 22% в периода 2010-2023 г., като почти всички страни членки отбелязват ръст с изключение на Гърция. За сравнение общата инфлация в ЕС за същия период е 36%.

Има обаче държави, в които цените на наемите се повишават с далеч над средните темпове. В Естония, където бяха регистрирани най-големите увеличения на цените на наемите, нивата са скочили с 211%, в Литва се наблюдава ръст от 169%, а наемите в Ирландия са се удвоили за същия период.

Достъпни ли са жилищата в ЕС?

Средно хората в ЕС са похарчили около една пета (19.7%) от разполагаемия си доход за жилище миналата година, като най-висок е делът на тези разходи в Гърция (35.2%), Люксембург (27.6%) и Дания (25.9%).

В Норвегия, Швейцария и Германия хората харчат приблизително една четвърт от разполагаемия си доход за жилища. В България делът на този тип разходи в семейния бюджет е около 21%, или малко над средното за ЕС.

За социално уязвимите домакинства с ниски доходитози процент е много по-висок - средно 38.2 на сто.

Въпреки това има подобрение в дела на хората, които натрупват просрочени задължения по ипотеки, наеми или сметки за комунални услуги - този процент в ЕС е намалял до 9.3% през 2023 г. от 12.4% през 2010 г., като само пет държави членки регистрират известно увеличение. Една страна обаче е до голяма степен против тенденцията за подобряване - Гърция, където почти половината от населението има просрочени задължения.

Собствено жилище или наем?

Над две трети от домакинствата в ЕС са притежавали свой дом миналата година. Между държавите в блока обаче има огромни разлики, когато става въпрос за собственост на жилища. В Румъния, например, повече от 95% от населението притежава собствено жилище. Страната е следвана плътно от Словакия, Хърватия и Унгария, като повече от 90% от хората притежават домовете си в тези държави-членки. 

Делът на собствениците в Източна Европа като цяло е значително по-висок от този в Западна Европа. В България само 14% от домакинствата живеят под наем, докато 86% притежават собствено жилище. 

Наемите са най-разпространени в Швейцария и Германия, където повече от половината население са наематели.

В целия Европейски съюз повече от две трети, 69% от населението е притежавало свой дом, докато останалите 31% са живели под наем през 2023 г. 

Къща или апартамент?

В ЕС през 2023 г. повече от половината от населението живее в къщи, около 48% живеят в апартаменти, а незначителен процент  (0.6%) избират алтернативен тип настаняване, като плаващи къщи, микробуси, каравани и др.

Въпреки че изборът между къща или апартамент може да се определя до голяма степен от това дали домът се намира е в град или в село,в общата класация Ирландия води далеч пред останалите с 90% от населението, живеещо в къщи.

Страната с втори най-голям дял на къщите е Нидерландия (79%), докато Белгия и Хърватия (и двете по 77%) си поделят третото място.

Междувременно Испания има най-висок дял на апартаментите (66%), следвана от Латвия (65%), Малта (63%) и Германия (61%).
 
Хората в Кипър са инвестирали еквивалента на 8.6% от БВП на страната в имоти миналата година, според Евростат. В Италия този процент е 7%, малко повече отколкото в Германия (6,9%) и Франция (6,4%).

Най-нисък процент е регистриран в Полша (2,2% от БВП) и Гърция (2,3%).

Средната инвестиция в жилища в ЕС възлиза на 5.8% от БВП през 2023 г., което прави приблизително около един трилион евро.