
Нашата цел е България да се превърне в регионален лидер в иновациите в космическия сектор. Това заяви министърът на иновациите и растежа доц. Росен Карадимов на среща с ръководителя на НАСА Бил Нелсън.
Двамата обсъдиха стратегическото партньорство на България по Споразумението „Артемида“ и с НАСА.
В края на миналата година България стана 32-ата държава, която се присъедини към Споразумението „Артемида“ (Artemis Accords) на НАСА. Международното сътрудничество по „Артемида“ цели да подпомогне изследването на космоса за мирни цели.
„Визитата на сенатор Бил Нелсън е силно послание към всички партниращи си по въпросите на космоса държави в контекста на присъединяването на България към Споразумението „Артемида“. България е надежден и сигурен партньор на всички държави, подписали Споразумението“, подчерта министърът на иновациите и растежа.
Карадимов очерта значителния потенциал на държавата за развитие в космическия сектор, благодарение на стратегическото местоположение и разрастващия се технологичен сектор.
Двете страни обсъдиха капацитета на държавата в свързаните с космоса области: комуникации, наблюдение, безпилотни летателни апарати, киберсигурност, приложения на изкуствен интелект – събиране и обработка на големи данни и обучението и развитието на таланти и специалисти.

Министър Карадимов очерта някои конкретни предложения на Министерството на иновациите и растежа за задълбочаване на сътрудничеството по „Артемида“ и за развитие на български компании чрез инициативи, насочени към интеграцията на българските технологии в международните космически проекти. Това ще допринесе за повишаване на конкурентоспособността на националната икономика.
Бяха обсъдени и възможностите за програми за обмен на студенти и изследователи с НАСА и други международни космически агенции, включително стажове и съвместни научни проекти, участие в международни бази данни за космически изследвания с български анализи и изследвания в областта на дистанционното наблюдение на Земята и други.
Карадимов заяви още, че МИР ръководи работната група, чиято цел е разработването на национална космическа стратегия и има амбицията за създаване на Национална космическа агенция. Обсъдено беше и доброто сътрудничество между НАСА и Европейската космическа агенция в предходните години и участието на български изследователи и специалисти в съвместни проекти.
Ръководителят на НАСА Бил Нелсън изрази добрите си впечатления от българските студенти и ученици и подчерта, че техният ентусиазъм и детайлни въпроси към космическите мисии и технологии е повод за гордост за България и за оптимизъм за новото бъдеще, свързано с индустрията на космоса.

Национален форум за космически изследвания
Национален форум за съвременни космически изследвания се проведе в София Тех Парк, организиран от Съюза на физиците в Българи, клон „Космос“. На форума бяха представени възможностите за финансиране, кариери и образование в космическия сектор.
Участие в него взеха още експерти от Европейската космическа агенция (ЕКА). По време на събитието бяха представени успешни български практики, включително на фирми, финансирани по Плана за европейска кооперираща държава (ПЕКД) на България с ЕКА. Фокус се постави върху иновациите с цел засилване на международното сътрудничество за създаване на нови бизнес партньорства.
Заместник-министърът на иновациите и растежа проф. Георги Ангелов отбеляза, че се работи по идеята за съдздаване R&D център за иновации в отбраната, който включва и космически аспекти.
„Чрез партньорства между университети, компании и институциите, страната ще развие образователни и обучителни програми за космически приложения в подкрепа на развиващата се космическа индустрия “, каза той.
Зам.-министърът посочи още участието България във Фонда на НАТО за иновации и Ускорителя за иновациите в отбранителния сектор (Defence Innovation Accelerator for the North Atlantic (DIANA), по линия на които български компании могат да кандидастват за финансиране на проекти.
Проф. Ангелов заяви, че правителството подкрепя необходимостта от създаване на национален финансов инструмент насочен към подкрепа и ускоряване на иновациите в приоритетни сектори като отбрана, космически технологии, микроелектроника и изкуствен интелект.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Невероятната история на първия бурито милиардер
01.04.2025Рискът от Алцхаймер расте, когато дълбокият сън намалява
01.04.2025Airbus с нова концепция за самолет на водород
01.04.2025X, Y, Z… колко поколения работят под един покрив
01.04.2025Япония се готви за мегаземетресение с 300 000 жертви и загуби за $1.81 трлн.
01.04.2025Как двама души на име Стив създават Apple на 1 април?
01.04.2025Прочети още
Защо 17 автомобила “Тесла” бяха запалени в Италия?
darik.bgРоберта пита Урсула: ChatGPT ли ви пише домашните в ЕК?
darik.bgКой ще изиграе „Бийтълс“ в новия биографичен проект, посветен на групата
darik.bgСака се завърна с гол, Арсенал победи Фулъм, но даде свидна жертва
dsport.bgГолямата бомба в Купата на Германия е факт! Тим от Трета Лига отстрани носителя на трофея
dsport.bgБългария отново на Международния панаир на детската книга в Болоня
9meseca.bg