
В България може да заработи депозитна система от отпадъци от опаковки през 2026 г. Това сочат разчетите на Министерство на околната среда и водите.
С това страната ни ще изпълни изискванията на Европейската комисия (ЕК) по отношение на срока и минималните изисквания към системите за обратно приемане на отпадъци от опаковки от напитки.
Изискванията на ЕК, предвидени в проекта на регламент за опаковките, са до 2029 г. да бъде осигурено разделно събиране на най-малко 90% годишно от пластмасовите бутилки и металните съдове за напитки за еднократна употреба.
Това изискване може да се постигне чрез въвеждането на депозитна система. За да бъде ефективна и работеща, добрите европейски практики показват, че трябват поне две години за осигуряването на цялостна инфраструктура и промени в националното законодателство.

МОСВ работи активно по въвеждането на депозитна система в България в продължение на повече от една година. Сформирана е работна група, в която участват представители на всички заинтересовани страни, като Българска стопанска камара, производители на безалкохолни напитки и бира, търговци, организации по оползотворяване на отпадъци от опаковки, Националното сдружение на общините, както и неправителствени организации, представлявани от сдружение „За Земята“.
Работната група провежда редовни срещи, като активно се обсъждат както законодателните промени, които ще са необходими за определяне на оператор на депозитната система, така и вида, логистиката и инфраструктурата на самата система.
Работната група прецени, че е необходимо провеждане на допълващо изследване за определяне на логистичните потоци, събиране и анализ на оперативни и технически данни.
Изследването ще даде яснота за логистичната и функционалната архитектура на депозитна система за опаковки от напитки в България заедно с последователни стъпки за нейното въвеждане и съответните срокове по изпълнение на необходимите мерки.
За тази цел МОСВ възложи обществена поръчка с предмет „Въвеждане на нов модел за разделно събиране на отпадъци от опаковки в България“. Именно нейното изпълнение ще даде нужната яснота по основни точки, свързани с избор и обосновка за избора на модел на депозитната система.

Ще се направи предложение с описание на организацията на депозитната система в страната. Това изследване ще е основа за допълване на законовата рамка, като вече ще е определен и конкретният модел и начин на функциониране на системата.
Срокът за изпълнение на поръчката е три месеца от сключване на договора, т.е. до 08.07.2024 г. След представянето на резултата от страна на изпълнителя пред работната група, ще се премине и към изготвяне на всички предложения за изменение на Закона за управление на отпадъците и подзаконовите нормативни актове.
Всички тези дейности дават основание МОСВ да потвърди вече заявения ангажимент да се постави началото на депозитната система в страната през 2026 г., с което се изпълняват и изискванията на ЕК към системите за обратно приемане на отпадъци от опаковки от напитки.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Бивш фризьор и семейството му ще спечелят $1.1 млрд. от продажбата на Skechers
17.05.2025Преди 45 години Карл Сейгън обясни четвъртото измерение – с помощта на ябълка
17.05.2025Защо гърците окачват октоподи на слънце?
17.05.2025Историята на Нюйоркската фондова борса
17.05.2025Berkshire Hathaway разпродава банковите си инвестиции
17.05.2025Дългите работни часове променят структурата на мозъка?
17.05.2025Прочети още
След срещата в Истанбул: Делегациите се договориха за размяна на пленници
darik.bgЕвровизия 2025 г.: Часове остават до грандиозния финал на песенния конкурс
darik.bgИндия обмисля план за намаляване на водоснабдяването на Пакистан
darik.bgБУТОНКИТЕ: Какво видя Левски в евроогледалото?
dsport.bgЛевски изпусна нервен Лудогорец в голово шоу на „Герена“
dsport.bgПолезни бактерии борят стреса и синдрома на раздразненото черво
9meseca.bg