
Автономно и безконтактно устройство за мониторинг на телесната температура спечели състезанието EdgeAI Startup Challenge 2025 за България, организирано от Serdica Capital в сътрудничество с Infineon.
То е дело на българския стартъп Thermo-i и предлага умно решение за измерване на телесната температура с точност от ±0.2°C, помагайки да се избегнат всякакви възможни човешки грешки.
В конкурса се включиха близо десет стартиращи компании в начален етап на развитие, разработващи решения в областта на периферния изкуствен интелект (Edge AI), роботиката, носимите устройства, мобилността и други. Те презентираха проектите си директно пред представители на Serdica Capital и Infineon.
Посветен на българската стартъп екосистема, EdgeAI Startup Challenge 2025 у нас представлява ексклузивно предварително събитие преди тазгодишното издание на официалното глобално предизвикателство на Infineon – EdgeAI Startup Challenge 2025.

Победителите
Един от основателите на Thermo-i - Мустафа Ахмед, представи концепцията на компанията за развитие на автономното устройство пред журито в конкурса в състав:
- Тереза Трифонова, изпълнителен директор на Сердика Капитал;
- Андреас Мюлбергер, мениджър Стратегически партньори в Infineon Technologies Австрия;
- Филип Купфер, търговски съветник към посолството на Австрия и ръководител на Advantage Austria в България;
- Борислав Генов, директор на Bulgarian Defence Institute;
- Васил Караиванов, председател на Управителния съвет на София Тех Парк;
- Венцислав Нейков, вицепрезидент технологии и иновации в Wiser.
Компанията вече работи с Университетската болница в Пловдив, като от устройството й се интересуват още девет университетски болници у нас.
Голям потенциал, революционна идея и добър бизнес план - с това Thermo-i е спечелила одобрението на журито, посочи изпълнителният директор на Сердика Капитал Тереза Трифонова.
На второ място се наредиха Power Robotics с идеята си за екзоскелет в помощ на хора с двигателни затруднения и отборът от ТУЕС “Не се чете” със своя дроид за бране на рози.
Победителят получи поощрителна награда от 30 000 лева, а следващите два стартъпа - по 10 000 лева.

EdgeAI Startup Challenge 2025
Избраните стартъпи на събитието у нас получават уникалния шанс да презентират проектите си директно пред представители на Infineon малко преди старта на EdgeAI Startup Challenge 2025.
Участващите в глобалното предизвикателство екипи ще получат достъп до AI развоен и технологичен пакет, а също и експертна техническа подкрепа, бизнес обучение, възможности за установяване на контакти и дългосрочни партньорства с мрежа от инвеститори в областта.
Крайният срок за кандидатстване в EdgeAI Startup Challenge 2025 е 15 юни.

Какво търсят инвеститорите?
Ментори от организаторите Serdica Capital и Infineon, както и от партньорите на събитието София Тех Парк, Advantage Austria и софтуерната компания Wiser Technology, споделиха своя опит и ценни съвети със стартъпите, включили се в българското издание на състезанието.
Решаване на реален проблем; силен екип и технологии; яснота относно правата върху интелектуална собственост; конкурентна среда и разбиране на бизнеса - върху това се фокусират инвеститорите, според управляващия партньор в Сердика Капитал Йордан Петров.
Именно върху тези области трябва да наблегнат и основателите на стартъпи смята той, допълвайки:
"Не може само да разполагате със страхотна технология. Трябва да сте способни и да я реализирате на пазара."
Андреас Мюлбергер от Infineon пък добави, че на предишното издание на EdgeAI Startup Challenge 2025 е имало представители от Естония, Полша, Кипър и Великобритания, но не и български. "Искам това да се промени", заяви той.
"Започнахме сътрудничеството с Infineon преди 3-4 години и мога да ви уверя, че това е само началото и че от наша страна има последователност", посочи по време на събитието заместник-министърът на иновациите и растежа проф. д-р Георги Ангелов.
"Знаете, че преди около две седмици открихме нашия център за компетентност в областта на интегралните схеми в Технически университет – София, който е част от инициативата Chips for Europe, подкрепяна от Европейския закон за чиповете (EU Chips Act). Започнахме да работим по този проект преди три години, а сега вече постигнахме неговата реализация. Напредваме бавно, но стабилно."
Заместник-министърът посочи още, че Infineon e от ключово значение за страната по много причини - една от тях е, че компанията е лидер в индустрията в световен мащаб, като с нея вече е стартирано и сътрудничество на оперативно ниво.
"Ангажирали сме и представители на екосистемата за финансиране, което е много важно. Можем да кажем, че пред няколко години това не бе толкова очевидно. Фактът, че вие имате интерес към тази индустрия означава, че всички вече действаме в съответствие, тъй като индустрията е там, където има финансови ползи."
"Бих искал да изразя както моята лична, така и подкрепата на правителството и да кажа, че продължаваме напред. Смятам, че в момента имаме много добър прозорец от възможности и ще се възползваме по най-добрия начин", завърши заместник-министърът.

По време на събитието Кристина Ескенази, председател на Биотехнологичен и Здравен Клъстер и член на управителните съвети на Клъстер Изкуствен Интелект България, представи Chips Centre of Competence Bulgaria (C3BG).
"C3BG не е само център, а поле за нетуъркинг, благодарение на 17-те партньори в програмата."
Тя разказа още, че проектът, чийто старт беше даден на 9 май, представлява най-амбициозната българска инициатива в микро- и наноелектрониката, подкрепена от европейската програма Chips Joint Undertaking.
Целта му е създаване на национален център за компетентност, който да засили участието на България в европейската полупроводникова индустрия.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Още по темата
- Над 100 стартъп компании представят страната ни на огромно техсъбитие
- Българската стартъп екосистема отстъпва от глобалните си позиции през 2025 г.
- Технологичният инкубатор, в който се влиза по-трудно от Харвард
- Андреас Мюлбергер, Infineon: Start-up Challenge помага на стартиращи компании да представят Edge AI проектите си
Калкулатори
Най-ново
Социалният министър: Пенсионната възраст не трябва да се пипа
преди 4 часаНова мярка на Тръмп: Без чуждестранни студенти в Харвард
преди 4 часаПодземният трезор, съхраняващ данни за векове
преди 5 часаThermo-i спечели българското издание на EdgeAI Startup Challenge 2025
преди 6 часаРастат посещенията на музеи, театри, кина и библиотеки
преди 6 часаЦените на имотите в Пловдив ще продължат да растат
преди 6 часаПрочети още
Близо 300 миньори са блокирани под земята в златна мина в ЮАР
darik.bgБез чуждестранни студенти в Харвард: Нова мярка от администрацията на Тръмп
darik.bgДания въвежда най-високата пенсионна възраст в Европа
darik.bgКоментарно студио след финала за Купата на България
dsport.bgОлимпийска медалистка в борбата сложи край на кариерата си
dsport.bgНаучни открития, разказани от жени – изложба под открито небе на Моста на вклюбените
9meseca.bg