
Броят на случаите на т. нар. greenwashing практики от страна на банки и компании за финансови услуги се е увеличил със 70% на годишна база в последните 12 месеца, сочи нов доклад.
Повечето такива случаи са регистрирани при европейски финансови институции, а голям част от тях са свъзрани с твърдения относно изкопаемите горива.
Компанията за ESG данни RepRisk е засякла 148 случая на greenwashing в световен мащаб в индустрията на банките и финансовите услуги в 12-те месеца до края на септември 2023 г., като техният брой се увеличава от 86 за предходните 12 месеца.
От тези 148 случая, 106 са свързани с европейски финансови институции.
За greenwashing говорим, когато компания или организация заблуждава с подвеждащи твърдения инвеститори или клиенти по отношение на устойчивостта, обикновено за да подобри печалбата и финансовите си резултати.

"В над 50% от тези свързани с климата случаи на greenwashing или се споменават изкопаеми горива, или пък e открита връзка между финансова институция и петролна и газова компания.
Тези случаи също така не са изолирани и регулаторните органи са все по-наясно с мащабите на проблема," казват от RepRisk.
Регулаторни органи от ЕС обявиха през юни, че банки, застрахователи и инвестиционни компании в съюза са правили "подвеждащи твърдения" пред инвеститори относно своята дейност във връзка с устойчивостта.
Индустрията на банките и финансите изостава единствено след петролната и газовата индустрия по брой на случаите на greenwashing, казват от RepRisk. От компанията за данни установяват, че практиката greenwashing бележи възход и в по-общ план.
Един на всеки четири ESG инцидента по отношение на климата е свързан с greenwashing, което представлява увеличение, в сравнение с предходната година, когато са един на пет.
От компанията също така установяват, че една на всеки три компании, свързани с greenwashing, участва и в т. нар. "social washing" – практика, която има за цел да представи дадена компания като по-социално отговорна, отколкото всъщност е.
"Подвеждащата информация по екологични и социални теми не само възпрепятства напредъка към общите цели, но също така накърнява доверието пред потребителите и инвеститорите," пишат от RepRisk в най-новия си доклад.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
България се изкачва в класация на най-влиятелните паспорти през 2025 г.
преди 7 часаСелото, в което всички снимат за YouTube
преди 7 часаПет признака, че е време да смените работата си
преди 7 часаБрутна и нетна заплата - какво трябва да знаем?
преди 8 часаЗа десетилетие: Светът е похарчил $8.5 трлн. за IT устройства
преди 8 часаСпад в акциите на Nike, Adidas и Puma заради митата спрямо производствените им центрове в Азия
преди 9 часаПрочети още
Орбан прие Нетаняху въпреки заповедта за арест на съда в Хага
darik.bgКитай и ЕС готвят реципрочни мерки срещу митата на Тръмп
darik.bgТурското правителство глоби Meta заради отказ да блокира акаунти, свързани с протестите
darik.bgНа живо: Левски удвои срещу ЦСКА 1948, Алекс Колев пропусна дузпа
dsport.bgЛудогорец се отърси от загубата на „Лаута“ с три безответни гола срещу Крумовград
dsport.bgНова детска книга на български за Международния ден на детската книга: „Пазителят на Луната“ от Зошенка
9meseca.bg