Две от търговските банки в страната са платили повече от 75% от лихвите по депозитите на домакинствата към деветмесечието на 2023 г., показва справка на Darik Business Review. 

Това са Ти Би Ай Банк и Пощенска банка със съответно 43.1 млн. лв. и 17.4 млн. лв. платени лихви за първите три месеца на годината. 

За периода от 1 януари до 30 септември двете банки са платили над 60.5 млн. лв. лихви при 80.1 млн. лв. за цялата банкова система. 

Други шест банки отбелязват резултат от над 1 млн. лв. по показателя за периода. Сред тях са Обединена българска банка (5.1 млн. лв.), Инвестбанк (4.8 млн. лв.), Интернешънъл Асет Банк (3.3 млн. лв.), както и Българо-американска кредитна банка, Търговска банка Д и ПроКредит Банк, предоставили лихви от малко над 1 млн. лв.

При депозити от домакинствата за над 19.3 млрд. лв. Банка ДСК е платила едва 282 хил. лв. лихви, докато при УниКредит Булбанк сумата е 574 хил. лв., но за 12.4 млрд. лв. на влог.

Ниски лихви по спестяванията плащат и от Първа инвестиционна банка и Централна кооперативна банка, които имат депозитна база от съответно 7.5 и 5.5 млрд. лв. Разходът им за лихви към домакинствата възлиза на съответно 419 и 139 хил. лв.

Да очакваме ли ръст на лихвите по депозитите?

Лихвите по депозитите са пряко свързани с лихвите по кредитите, тъй като банките използват набрания ресурс, за да предоставят заеми на бизнеса и домакинствата.

Очакваното от Българска народна банка повишение на лихвите по кредитите у нас би се отразило позитивно и на депозитите. 

Тенденцията вече стартира, тъй като за втори пореден месец банките плащат над 10 млн. лв. лихви по депозитите, което не се е случвало от повече от четири години.