През следващите две години в Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“ ще бъде изграден един от трите регионални STEM центъра в страната, който ще бъде място за подготовка на учители за STEM преподаване.

Това съобщи заместник-министърът на образованието и науката Наталия Митева при откриването на новата академична година във висшето училище.

Тя отбеляза, че според рейтинговата система на висшите училища, безработицата сред завършилите Пловдивския университет е под 2% за голяма част от професионалните направления.

По думите ѝ от тази година се увеличава и коефициентът за финансиране на направленията за обучение на педагогически кадри, каквито традиционно се подготвят във висшето училище.

Започваме важен дългогодишен проект за студентски практики, чрез който студентите ще получават заплащане за стажовете си в бизнеса, съобщи още зам.-министър Митева. Тя пожела на студентите, преподавателите и ръководството да бъдат адаптивни и да работят за това Пловдивският университет да бъде университет на бъдещето.

„Основното свойство на университета на бъдещето е да предлага индивидуализирани образователни преживявания чрез съвременни методи и адаптивни технологии, които дават възможност на всеки студент да развие своите таланти, интереси и потенциал“.

В Пловдивския университет се обучават над 17 000 студенти и докторанти, като тази година са приети малко повече от 4300 първокурсници. Висшето училище предлага обучение в 106 бакалавърски, 119 магистърски и 74 докторски програми.

20 хиляди студенти и докторанти прекрачват прага на Софийския университет

dbr.bg-image

20 хиляди студенти и докторанти прекрачват прага на Софийския университет „Св. Климент Охридски“, в който тържествено беше открита новата академична година.

„Бъдете свободни в храма на свободата“ пожела министърът на образованието и науката проф. Галин Цоков на студентите и първокурсниците. По думите му, когато и той е прекрачвал прага на университета като студент, е имало несрещан дотогава академичен дух в тази сграда.

„Духът на свободата в едно несвободно време, свобода в залите, свобода в дискусиите, в мислите в мечтите. Тази академична свобода изгражда независими и добри хора, и професионалисти, които променят България“.

Той поздрави първокурсниците за техния избор да учат в най-престижния български университет. Според Рейтинговата система за висшите училища в България за 2023 г., той заема 22 челни позиции от 27 акредитирани професионални направления, по които провежда обучение.

Софийският университет е класиран и на 661-670 място в световната класация за 2025 г. на QS World University Rankings.

“Българската Алма матер е единственият български университет, който намира място в тази класация и е в първите 12% от всички участвали университети в света”, отбеляза министърът. Най-висок е успехът на СУ в показателите професионална реализация на завършилите и участие на институцията в международни изследователски мрежи.

„Съвместно с ректорите и синдикатите, успяхме да осигурим 230 млн. лева за увеличаване на заплатите на университетските преподаватели съобразно качеството и реализацията на пазара на труда на младите хора. През последната година заплатата за най-ниската академична длъжност нарасна с 1 000 лева“, отбеляза министър Цоков, като подчерта, че държавата винаги е в дълг към преподавателите.

Заедно с вицепрезидента Илияна Йотова, министър Цоков връчи студентските книжки на 45 младежи, които са носители на национални дипломи на МОН, и на още 36 първенци от национални и международни олимпиади и състезания, които прекрачват за първи път прага на най-старото висше училище в страната. По-рано двамата поднесоха и цветя пред паметника на братята Евлоги и Христо Георгиеви.

Тържеството в СУ беше открито от ректора проф. Георги Вълчев, а сред гостите бяха председателят на БАН акад. Юлиян Ревалски, председателят на синдикат „Висше образование и наука“ Лиляна Вълчева, началникът на кабинета на министъра Наталия Михалевска, бивши ректори на Софийски университет и др.