Финансовите резултати не Tesla за второто тримесечие не оправдаха очакванията, но се оказва, че компанията има още един сериозен пропуск.

Дигиталните й активи в момента се оценяват на 1.24 млрд. долара.

Това представлява значително увеличение, в сравнение с отчетените 722 млн. долара преди година. Всеки, който следи пазара на криптовалути обаче знае, че цифрата представлява пропусната възможност, възлизаща на милиарди долари пропуснати печалби за производителя на електрически превозни средства.

Биткойнът се търгува близо до рекордни стойности и е поскъпнал с 80% през последната година. Tesla продаде 75% от своите активи в средата на 2022 г., когато стойността на дигиталната валута беше малка част от текущата цена.

Въпреки че главният изпълнителен директор Илон Мъск ясно заяви, че бъдещето на неговата компания за електрически превозни средства е свързано с роботаксита и хуманоидни роботи, а не с инвестициите в криптовалути, бизнесът в сегашния му вид изпитва затруднения и би могъл да използва този паричен импулс.

В сряда Tesla отчете втори пореден тримесечен спад в приходите от автомобилни дейности, което беше под очакванията на Уолстрийт. Акциите на компанията поевтиняха с 8% в четвъртък и вече губят около 25% от стойността си за годината, което е най-големият спад сред компаниите с най-голяма пазарна капитализация.

Роботакситата и роботите Optimus са огромни и скъпи залози за Мъск на пазари с ожесточена конкуренция и постоянно променяща се динамика.

Tesla също така призна, че митата на президента Доналд Тръмп и изтичането на федералните данъчни облекчения за електрически превозни средства биха могли да навредят на основния й бизнес през следващите тримесечия.

Междувременно, дигиталните активи на Tesla повишават рентабилността на компанията. Печалбите от биткойн през второто тримесечие възлизат на 284 милиона долара в период, когато общата нетна печалба е била 1.17 млрд. долара.

Тези печалби обаче можеха да бъдат много по-големи.

В началото на 2021 г. Tesla инвестира 1.5 милиарда долара в биткойн, залагайки на това, което компанията за електрически превозни средства определяше като „дългосрочен потенциал“ на цифровата валута и за да добави „повече гъвкавост за по-нататъшна диверсификация и максимизиране на възвръщаемостта на нашите пари“.

Мъск се беше превърнал в силен поддръжник на биткойн онлайн и през януари същата година валутата поскъпна с 20% за един ден, след като главният изпълнителен директор на Tesla добави #bitcoin към биографията си в платформата Twitter, сега X.

До средата на 2022 г. светът вече беше съвсем различен. Бумът от ерата на COVID-19 отмина, заменен от стремглаво нарастваща инфлация и покачващи се лихвени проценти – уравнение, което накара инвеститорите да се откажат от някои рискови активи.

През второто тримесечие на същата година Tesla обяви, че е продала три четвърти от своите биткойн активи, добавяйки парични средства към баланса си в момент, когато пазарите на акции и криптовалути едновременно се сринаха. Tesla загуби около две трети от пазарната си капитализация през 2022 г., а биткойнът падна с 60%.

Въпреки това, биткойнът се възстанови рязко оттогава, като тази година получи допълнителен тласък от усилията на администрацията на Тръмп да облекчи регулациите и от обещанието ѝ да създаде стратегически биткойн резерв.

В момента биткойнът се търгува на цена над 119 000 долара, което е около шест пъти повече, в сравнение с края на второто тримесечие на 2022 г., когато Tesla предприе големия си ход на пазара.

Ако Tesla беше запазила всичките си биткойни, сега те щяха да струват приблизително 5 млрд. долара вместо 1.24 милиарда долара. Биткойнът на стойност 936 млн. долара, който компанията е превърнала в пари в брой, в момента би се оценявал на над 3.5 милиарда долара.

Що се отнася до Мъск, през последните три години той не е казвал почти нищо за биткойн в социалната си мрежа X.