Дистанционната работа е притъпила конкурентоспособността на Google в сферата на изкуствения интелект (AI), заяви бившият главен изпълнителен директор на компанията Ерик Шмид.

Докато изнася лекция пред студенти от Станфордския университет през април, Шмид е попитан за водачеството, което компании, като OpenAI и Anthropic, имат в момента пред Google, когато става въпрос за AI.

Запис от лекцията на Шмид беше публикува през тази седмица в YouTube канала на висшето учебно заведение. Той казва: 

"В Google решиха, че балансът между работата и личния живот, ранното прибиране у дома и работата от вкъщи са по-важни от това да побеждаваш".

"Причината стартъп компаниите да са по-напред - хората там работят неуморно," допълва той.

"Съжалявам, че съм толкова откровен, но, ако вие прекъснете висшето си образование и основете компания, няма да позволите на хората да работят от дома и да идват само един ден в седмицата в офиса, ако искате да се конкурирате с други стартъп компании."

Шмид беше главен изпълнителен директор и председател на Google в периода 2001 - 2011 г., преди да предаде отново управлението на съоснователя на гиганта в онлайн търсенето Лари Пейдж.

След това Шмид заемаше постовете изпълнителен председател и технически консултант на Google, преди да напусне окончателно компанията в началото на 2020 г.

Шмид не е единственият ръководител, който смята, че дистанционната работа вреди на компаниите. Главният изпълнителен директор на JPMorgan Джейми Даймън също е отявлен поддръжник на практиката служителите да се връщат в офиса.

"Дистанционната работа не помага на по-младите служители за научаването на занаята, не помага и на креативността, и на спонтанността," казва Даймън пред The Economist в интервю през 2023 г.

Google предприе стъпки и постепенно намалява от 2022 г. насам дистанционната работа, която беше 100%. Служителите нв момента работят на хибриден модел, при който прекарват "приблизително три дни в офиса и два дни, откъдето работят най-добре, независимо дали това е в офиса или у дома," се казва в доклад на компанията от 2022 г.

Google също така е започнала да следи присъствието в офиса и да го използва като част от оценките за представянето на служителите, информира CNBC през юни 2023 г., позовавайки се на вътрешни документи на компанията.

"Разбира се, не всички вярват в 'магически разговори по коридорите,' но няма спор, че когато служителите работят заедно на едно място, това оказва положителна разлика," пише главният директор Човешки ресурси на Google Фиона Чикони в имейл до служителите.