Не е тайна, че кибератаките стават все по-сложни, като същевременно нарастват и като брой, и като обем.
Изследване на британския Институт за бизнес устойчивост показва, че киберзаплахите са се увеличили през последната година, като 75% от респондентите съобщават за ръст в опитите за пробиви, а 39.4% са станали жертва на успешна кибератака.
Очакванията са тази тревожна тенденция само да се засилва в бъдеще, пише Techradar. Според анкета на изданието, 70% от бизнес лидерите в Обединеното кралство очакват техните организации да бъдат засегнати от кибератака през следващата година.
Но въпреки тези опасения за близкото бъдеще, проучването показва още, че само 35% от същите бизнес лидери вярват, че са адекватно подготвени да се справят с подобни инциденти.
Ясно е, че има значителна разлика между възприемания риск от дигитални заплахи и нивото на подготвеност на бизнеса. Как компаниите могат да станат по-уверени в способността си да се защитават срещу съвременните киберзаплахи?
Какъв е залогът?
Киберинцидентите могат не само да имат сериозни последици за самия бизнес, но и да окажат отрицателно въздействие върху служителите и клиентите.
Независимо дали се касае за финансови загуби, регулаторни санкции или увреждане на репутацията, залозите са високи, когато става въпрос за липса на стабилни защитни механизми.
Например, през септември 2023 г. MGM Resorts International претърпя опустошителна рансъмуер атака, която струва на компанията около 100 милиона долара. Това е съкрушителен удар за всяка компания и трябва да се извлекат поуки, когато инцидент като този влезе в заглавията.
Лидерите от технологичния сектор, който се отличава с по-висока честота на атаки от останалите, съобщават, че се чувстват по-подготвени за бъдещи инциденти. Това е логично – опитът поражда устойчивост.
Тази увереност вероятно произтича и от ранното приемане на усъвършенствани инструменти и практики за киберсигурност, които ги подготвят да се справят с променящата се среда на заплахи.
Но докато IT индустрията е по-подготвена за киберзаплахите, други изостават. Образованието и здравеопазването, които са били изправени пред по-малко атаки през последните години, показват шокиращо ниво на самодоволство.
Данните от проучванията показват, че само 19% от бизнеслидерите в образованието и 18% от тези в здравеопазването се чувстват подготвени за атака. Само защото фирмите са имали достатъчно късмет да избегнат атака досега, това не ги прави имунизирани в бъдеще.
А индустриите, които все още не са изправени пред кибератака, са обезпокоително неподготвени, смятат експертите. Доклад на Microsoft и Goldsmiths, University of London установява, че само 13% от фирмите в Обединеното кралство са устойчиви на кибератаки, като 48% се считат за уязвими, а останалите 39% са изправени пред висок риск.
Предвид чувствителния характер на данните, обработвани в индустрии, като здравеопазването, една мащабна кибератака може да има опустошителни последици. Надеждата в този случай не е адекватна стратегия.
Киберсигурността като катализатор за модернизация на бизнеса
Въпреки предизвикателствата, породени от нарастващата заплаха от кибератаки, има положителна промяна в начина, по който бизнес лидерите подхождат към дигиталната сигурност.
Изследването на Techradar показва, че над две пети (44%) виждат в нея движеща сила за модернизация и същото количество я смятат за ключ към насочването на бордовете да инвестират в основни проекти.
Тази тенденция е окуражаваща, тъй като предполага, че организациите признават стратегическата стойност на адекватните мерки за киберсигурност. Нещо повече - този далновиден подход превръща киберсигурността от отбранителна необходимост в стратегическо предимство.
Като вгражда киберсигурността във вземането на решения от най-високо ниво, вместо да я адресира със закъснение, бизнесът се позиционира много по-добре в свят, който тепърва ще става все по-дигитален.
В ера, в която дигиталните рискове се развиват бързо, предприятията трябва да инвестират не само в напреднали технологии, но и в насърчаване на култура, в която киберсигурността се третира като стратегически приоритет, пише още изданието.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Как железниците вдъхновяват създаването на часовите зони?
преди 12 часаКалните вулкани на Бузъу: Пейзаж от друга планета
преди 12 часаКои пенсионни фондове отчитат над 10% доходност за последните 24 месеца?
преди 13 часаРеставрират крепостта Баба Вида
преди 13 часаРесторант на планински връх отвори след пожар и реконструкция за € 32 млн.
преди 13 часаИспания глоби пет нискотарифни превозвача общо със 179 млн. евро
23.11.2024Прочети още
Дежавю за феновете на Адел: Певицата отново излиза в дълга певческа ваканция
darik.bgАмериканците отброяват дните до Деня на благодарността
darik.bgРусия готви кибервойна срещу Великобритания
darik.bgМъри Стоилов смълча Истанбул след паметен обрат пред Жозе Моуриньо
dsport.bgБУТОНКИТЕ: Браво на ЦСКА за волята, да видим нататък
dsport.bgХора с различни идеи, обединени от една кауза - опазването на българската природа
9meseca.bg6 неща, които правят дори най-стилния коридор да изглежда разхвърлян
idei.bg11 прости детайла, с които банята ви ще изглежда като 5-звезден хотел
idei.bgИнтелигентни водомер – предимства и тенденции
idei.bg