Известно като данъчен рай и убежище за богатите, княжество Монако има население от около 39 000 души. От тях всеки седми е милионер, а районът, който обитават, е по-малък от площта на Сентръл Парк в Ню Йорк, според имотния гигант Knight Frank.

Но втората най-малка суверенна държава в света порасна с 3% - новият „екорайон“ Mareterra, построен във водите на Средиземно море, разширява земната маса на микродържавата с почти 60 дка.

Открит от принца на Монако Алберт II миналата седмица, луксозният комплекс на стойност 2 милиарда евро разполага с яхтено пристанище, крайбрежна алея и нови жилища от висок клас.

Обявен през 2013 г., обширният проект за рекултивация на земя изискваше поставянето на бетонни кесони в морето, от които водата беше източена и бяха напълнени със 750 000 метрични тона пясък.

Около половината от изкуствената суша ще бъде обществено достъпна, предлагаща удобства, сред които парк, велосипедни алеи, яхтено пристанище и търговски обекти. В зелените площи са засадени 1000 дървета, внесени от италианския регион Тоскана, посочва CNN.

Новите частни резиденции в района включват повече от 100 апартамента и 10 вили. Няколко високопоставени архитекти, включително Норман Фостър и Тадао Андо, са натоварени да създадат структури в Mareterra.

Италианският архитект Ренцо Пиано, известен с участвие в проектирането на Центъра Помпиду, дава името си на жилищната сграда, създадена от неговата компания на мястото - Le Renzo.

Въпреки че цените на жилищата не са публично оповестени, Knight Frank изчислява, че имотите в района ще струват около 100 000 евро на квадратен метър - почти два пъти над средното за Монако.

Проектът е с частно финансиране, въпреки че правителството ще прибере 20% данък върху всички продажби на имоти. Конферентният център на града-държава - Grimaldi Forum, също беше разширен в рамките на проекта.

Известно е, че земята е оскъдна в Монако, което има дълга история на застрояване в морето. Възстановената земя сега представлява повече от една четвърт от територията на княжеството.

Най-значимите проекти за рекултивация се осъществяват през 60-те и 70-те години на миналия век, когато районите Larvotto и Fontvieille са разширени в Средиземно море.

По-ранните усилия за рекултивация предизвикаха гнева на еколозите, притеснени от въздействието върху морския живот в района, който днес включва 60 вида корали.

Проект беше изоставен през 2009 г. поради екологични опасения, повдигнати от принц Алберт II, който е известен с работата си за защита на океанското биоразнообразие.

Мелиорацията на земя в Монако вече е строго регулирана, а създателите на Mareterra казват, че са предприели различни стъпки, за да „минимизират възможно най-много въздействието върху естествената екосистема“.

На уебсайта на проекта се казва, че проектантите са се консултирали с морски експерти и са създали нови местообитания за риби, включително легла с изкуствена морска трева.

Те също така твърдят, че 80% от отоплението и охлаждането в района ще се осъществява на възобновяема енергия, включително такава, генерирана от повече от слънчеви панели.