Средният размер на бонусите на Уолстрийт е скочил през миналата година, като общата им стойност е нараснала до рекордните 47.5 млрд. долара - на фона на увеличението в печалбите на индустрията.

Средният годишен бонус е нараснал с близо една трета - до 244 700 долара, което е първото значимо увеличение от пандемията от COVID-19, според изчисления на главния одитор на щата Ню Йорк Томас ДиНаполи.

Общият пул за бонуси е най-големият поне от 1987 г., когато започва да се води подобна статистика, тъй като приходите от търговия и поемателство са били в основата на почти двойно нарастване на печалбите.

И изявлението си ДиНаполи посочва:

“Това силно представяне на финансовия пазар е добра новина за икономиката на Ню Йорк и за нашата фискална позиция, която разчита на данъчните приходи, които генерира. Въпреки това, нарастващата несигурност по отношение на икономиката може да влоши перспективите за части от индустрията на ценните книжа през 2025 г.”

Уолстрийт допринася с 19% от данъчните приходи на щата Ню Йорк в периода 2023 – 2024 г., а ДиНаполи е установил, че бонусите за 2024 г. ще генерират 600 млн. долара повече данъчни приходи за щата и 275 млн. долара повече за град Ню Йорк, в сравнение с 2023 г.

Предложеният от губернатора на Ню Йорк Кати Хоукъл бюджет предвижда увеличение на бонусите във финансовата и застрахователната индустрия с 16.4% през тази финанскова година, а въз основа на оценката на ДиНаполи, данъчните приходи от индустрията на ценните книжа би трябвало да отговорят или да надхвърлят тези очаквания.

ДиНаполи заяви, че заетостта в индустрията на цените книжа на Уолстрийт е достигнала най-високото си ниво от близо 30 години - с 201 500 служители, което надхвърля предишния рекорд от 2000 г.

Финансовите компании са в основата на усилията за завръщане в офиса в Ню Йорк и също така представляват по-голям дял от новите наеми от пандемията насам, което стимулира строителството на имоти в град Ню Йорк.

Делът на град Ню Йорк от общия брой на заетите в индустрията на ценните книжа в САЩ е намалял до 18% от около 33% през 1990 г., тъй като финансовите компании местят работни места в други региони, за да понижават разходите си, казва ДиНаполи.