
Японски производител на саке стигна до там, до където никой от неговата индустрия не е успявал да се добере – космическото пространство.
Asahi Shuzo – компанията, която стои зад популярната японска марка саке Dassai, планира да забърка съставки за традиционната напитка на Международната космическа станция, в опит да предизвика ферментация и да приготви много специална реколта.
Ако това проработи, само една бутилка от 100 мл космическо саке ще бъде предложена за продажба на Земята за 100 милиона йени, или около 653 000 долара. Стандартната порция е 80 мл.
„Няма гаранция за 100% успех на тестовете за ферментация“, казва експертът Соуя Уецуки, отговарящ за проекта в Asahi Shuzo. Той допълва, че разликата в гравитацията може да повлияе на преноса на топлина в течността, причинявайки различен процес на ферментация в космоса, отколкото на Земята.
Компанията е платила на Japan Aerospace Exploration Agency за достъп до експерименталния модул Kibo - част от International Space Station, разработен от Япония, където тестовете могат да се провеждат в „специална микрогравитационна среда“.

Саке на Луната?
Сакето се прави от японски ориз, вода, мая и коджи. Традиционно отнема около два месеца, за да се създаде чрез поредица от точни стъпки, които включват задушаване, разбъркване и ферментация.
Напитката намира място в много японски културни поводи, като се консумира и в подобни на кръчми изакая ресторанти, а миналата седмица зае място в списъка на ЮНЕСКО за нематериалното културно наследство на човечеството.
Dassai – което означава „фестивал на видрата“ на японски, е една от най-популярните марки саке на пазара. Но неговият производител стои и зад първокласни продукти, популярни сред колекционери, готови да похарчат хиляди долари за бутилка.
Начинанието на Asahi Shuzo в космоса е повече от пореден опит да се направи рядко саке. Според Уетсуки, компанията се надява проектът да предложи прозрения за това как ферментацията работи в космоса, така че един ден да може да се прави саке на Луната.
„В бъдеще, в което хората могат свободно да пътуват между Луната и Земята, някои ще я посещават като туристи. Този проект има за цел да създаде саке, което може да се консумира на Луната, позволявайки на посетителите да прекарат приятни моменти там“.
Уетсуки се надява, че технологията ще бъде от полза и за бъдещите космически туристи, които имат склонност към други видове ферментирала храна. „Много японски храни, като натто и мисо, са ферментирали и тази технология може да се разшири в тези области“, казва той.
Компанията разработва оборудване за космическо пивоварство с планирана дата на пускане по-късно през 2025 г.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
България се изкачва в класация на най-влиятелните паспорти през 2025 г.
преди 7 часаСелото, в което всички снимат за YouTube
преди 7 часаПет признака, че е време да смените работата си
преди 7 часаБрутна и нетна заплата - какво трябва да знаем?
преди 8 часаЗа десетилетие: Светът е похарчил $8.5 трлн. за IT устройства
преди 9 часаСпад в акциите на Nike, Adidas и Puma заради митата спрямо производствените им центрове в Азия
преди 9 часаПрочети още
Орбан прие Нетаняху въпреки заповедта за арест на съда в Хага
darik.bgКитай и ЕС готвят реципрочни мерки срещу митата на Тръмп
darik.bgТурското правителство глоби Meta заради отказ да блокира акаунти, свързани с протестите
darik.bgЛевски прекъсна негативната серия срещу ЦСКА 1948 в мач с две пропуснати дузпи, Светльо Вуцов блесна
dsport.bgОтстраниха видеооператора с телефона, започна разследване
dsport.bgНова детска книга на български за Международния ден на детската книга: „Пазителят на Луната“ от Зошенка
9meseca.bg