Японски производител на саке стигна до там, до където никой от неговата индустрия не е успявал да се добере – космическото пространство.
Asahi Shuzo – компанията, която стои зад популярната японска марка саке Dassai, планира да забърка съставки за традиционната напитка на Международната космическа станция, в опит да предизвика ферментация и да приготви много специална реколта.
Ако това проработи, само една бутилка от 100 мл космическо саке ще бъде предложена за продажба на Земята за 100 милиона йени, или около 653 000 долара. Стандартната порция е 80 мл.
„Няма гаранция за 100% успех на тестовете за ферментация“, казва експертът Соуя Уецуки, отговарящ за проекта в Asahi Shuzo. Той допълва, че разликата в гравитацията може да повлияе на преноса на топлина в течността, причинявайки различен процес на ферментация в космоса, отколкото на Земята.
Компанията е платила на Japan Aerospace Exploration Agency за достъп до експерименталния модул Kibo - част от International Space Station, разработен от Япония, където тестовете могат да се провеждат в „специална микрогравитационна среда“.
Саке на Луната?
Сакето се прави от японски ориз, вода, мая и коджи. Традиционно отнема около два месеца, за да се създаде чрез поредица от точни стъпки, които включват задушаване, разбъркване и ферментация.
Напитката намира място в много японски културни поводи, като се консумира и в подобни на кръчми изакая ресторанти, а миналата седмица зае място в списъка на ЮНЕСКО за нематериалното културно наследство на човечеството.
Dassai – което означава „фестивал на видрата“ на японски, е една от най-популярните марки саке на пазара. Но неговият производител стои и зад първокласни продукти, популярни сред колекционери, готови да похарчат хиляди долари за бутилка.
Начинанието на Asahi Shuzo в космоса е повече от пореден опит да се направи рядко саке. Според Уетсуки, компанията се надява проектът да предложи прозрения за това как ферментацията работи в космоса, така че един ден да може да се прави саке на Луната.
„В бъдеще, в което хората могат свободно да пътуват между Луната и Земята, някои ще я посещават като туристи. Този проект има за цел да създаде саке, което може да се консумира на Луната, позволявайки на посетителите да прекарат приятни моменти там“.
Уетсуки се надява, че технологията ще бъде от полза и за бъдещите космически туристи, които имат склонност към други видове ферментирала храна. „Много японски храни, като натто и мисо, са ферментирали и тази технология може да се разшири в тези области“, казва той.
Компанията разработва оборудване за космическо пивоварство с планирана дата на пускане по-късно през 2025 г.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Над $50 млрд. годишно е обемът на незаконните криптосделки
16.01.2025Япония чупи рекорди с 36.8 млн. туристи през 2024 г.
16.01.2025Каква е тайната на щастливия баланс между работа и личен живот в Дания?
16.01.2025Yettel отново е Top Employer, с резултат над средния за телеком бранша в света
16.01.2025Как AI Брад Пит измами французойка с €830 000?
16.01.2025Time Out: Това са най-добрите градове за посещение през 2025 г.
16.01.2025Прочети още
Милиардери и политици, но без звезди от шоубизнеса: Кой ще присъства на клетвата на Тръмп?
darik.bgИзстреляха първия български спътник “Балкан-1” (ВИДЕО)
darik.bgBillboard разкри кои са най-дългоочакваните албуми на годината
darik.bgИстория с дузпи, луди 60 секунди и бисери в продълженията – Реал Мадрид срещу Селта
dsport.bgЮнайтед има своя нов герой - късно пое въздух срещу последния (ВИДЕО)
dsport.bgЗимна грижа за чувствителна кожа – съвети при сухота и зачервяване
9meseca.bg