На днешната дата, 7 септември, през 1912 г. е роден американският предприемач Дейв Пакард. Той и неговият съдружник Бил Хюлет поставят основите на Hewlett-Packard Enterprise - компанията, известна днес просто като HP.
Тя е вплетена в историята на Силициевата долина и е една от фирмите, които трансформират целия икономически пейзаж и културата в този регион.
Както много други технологични стартъпи от миналия век, партньорството на Бил Хюлет и Дейвид Пакард започва в малък гараж в Пало Алто - градът, който остава в историята като родното място на Силициевата долина.
Към днешна дата там се помещават централите на компании, като Facebook, Apple, Twitter, Netflix и много други. През 30-те години на 20-и век обаче долината е била предимно земеделска - с овощни градини и ферми, осеяли околните хълмове.
През годините името Hewlett-Packard става синоним на високотехнологични иновации. Но това, което наистина отличава компанията от нейните конкуренти, не е технологията, а визионерският стил на управление, създаден от нейните основатели.
Компанията се превръща в най-големия световен производител на електронни устройства за тестване и измерване, а също така и на калкулатори, компютри и лазерни и мастиленоструйни принтери.
Началото
Дейв Пакард и Бил Хюлет се срещат за първи път, докато посещават студентски курсове в Станфордския университет. През август 1937 г. те започват да обсъждат създаването на компания и официално основават Hewlett-Packard Company като партньорство на 1 януари 1939 г. с първоначална инвестиция от 538 долара.
В книгата си The HP Way Пакард споменава как дуото е решило реда на акронима, който впоследствие се превръща в емблема на компанията.
Марката Hewlett-Packard е определена с хвърляне на монета, като в зависимост от това дали се паднело ези или тура, името щяло да е HP или PH. Хюлет печели жребия и така се ражда HP.
Първото начинание на компанията е автоматичен индикатор за фал линии за боулинг. Въпреки че е гениален, продуктът няма голям пазар и в крайна сметка се оказва не особено успешен.
За двамата дигитални пионери обаче първоначалният провал не означава нищо. Те незабавно започват работа по друг дизайн, очертан от Хюлет в магистърската му теза - аудио осцилатор, който те наричат HP200A. Основната му цел е да тества звуково оборудване и да настройва хармоники.
Walt Disney купува осем от устройствата, докато работи върху Fantasia - емблематичния класически филм от 1940 г., който е първият, използващ стереофонична звукова система.
Пътят на успеха
Впоследствие Бил Хюлет се съсредоточава върху продуктовата страна на бизнеса, докато Пакард се занимава с управлението му.
Когато Hewlett-Packard става публична компания през 1961 г., няколко от ръководителите ѝ пропускат церемонията на Нюйоркската фондова борса, защото се загубват в метрото на слизане от хотела си в центъра на града. Служебните им сметки дори не покривали разхода за таксита, което след това се споменава като доказателство за пестеливостта на Дейвид Пакард.
Той остава в компанията, която основава, до края на живота си, с изключение на две години (между 1969-1971), когато работи като заместник-министър на отбраната в правителството на Ричард Никсън.
Пакард остава забележително далновиден през цялата си бизнес кариера и е човекът, който решава още през 1986 г. да регистрира името на домейна HP.com - цяло десетилетие преди интернет да се превърне в комерсиално явление.
Филантропска дейност
Опазването на околната среда, като цяло, и на моретата - в частност, е една от големите каузи на Дейвид Пакард през целия му живот. Може би най-забележителният резултат от неговата благотворителна дейност е аквариумът Monterey Bay, посещаван от 1.8 милиона души годишно.
Разположен в Монтерей, Калифорния, на мястото на стара фабрика за консерви за сардини, която е включена в два от романите на Джон Стайнбек, той се нарежда сред най-големите аквариуми в света.
По време на откриването му през 1984 г. Пакард приписва своя интерес към темата на на две от дъщерите си, които са изучавали морска биология – Нанси и Джули, която става изпълнителен директор на аквариума.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Скромният хит от 90-те, който се превърна в синоним на Коледа
преди 24 минАктивите на пенсионните фондове растат с 21% за година
преди 48 минApple иска да превърне Siri в конкурент на ChatGPT
преди 57 минКои са най-добрите държави за създаване AI стартъпи?
преди 2 часаAmazon инвестира в три нови ветропарка в Гърция
преди 2 часаЗащо подводните кабели примамват саботьорите?
преди 2 часаПрочети още
Изкуство или абсурд: Банан, залепен с тиксо за стена, се продаде за 6,2 млн. долара
darik.bgМемоарите на Меркел: За Тръмп и Путин от първо лице
darik.bgСвещеник бе отстранен от длъжност след провокативен клип на Сабрина Карпентър в църквата му
darik.bgFootballNext: Миралем Сюлеймани в откровено интервю пред Димитър Илиев
dsport.bgНово 20: Манчестър Сити получава наказанието си през март
dsport.bgНад 400 гости станаха част от магията на 'Денят на жената предприемач 2024'
9meseca.bg11 прости детайла, с които банята ви ще изглежда като 5-звезден хотел
idei.bgИнтелигентни водомер – предимства и тенденции
idei.bgНай-честите грешки, които допускаме, когато използваме домакински уреди
idei.bg