Първите девет месеца на годината опровергаха негативните очаквания за българския капиталов пазар.
Водещият индекс на Българската фондова борса SOFIX, както и ликвидността на пазара, бележат ръст спрямо миналата година, а акциите на българските компании се представят не по-лошо от останалите в региона на Централна и Източна Европа.
Това коментира пред Darik Business Review Петър Кемалов, директор „Корпоративно развитие“ в Българска фондова борса.
Оборотът, изтъргуван на БФБ за първите девет месеца на годината, възлиза на 670 млн. лв., или около 3.5 млн. лева на ден. В сравнение със съответния период на миналата година, той е с 22% нагоре, а броят на сключените сделки на борсата се увеличава с 19%.
Данните са значително по-добри от очакванията в началото на годината, а също и в сравнение с предходните години. Кемалов коментира:
"Като се има предвид факта, че четвъртото тримесечие обикновено е по-активно от останалите, може би тази година ще успеем да надминем резулатите от 2023 г., но едва ли ще достигнем тези от 2022 г., която беше най-успешната за последното десетилетие".
По думите му, тази година прави впечатление много по-активната търговия с облигации. Оборотите на търговията с дългови ценни книжа за деветмесечието са около пет пъти по-високи, в сравнение с нивата от предходната година, като вече генерират около 40% от търговията на БФБ.
"Това не е изненада, тъй като атрактивността на облигациите - като инвестиционен инструмент, се увеличи от началото на годината не само в България, но и в Европа. На основните европейски пазари обемът на търговията с облигации нараства с между 20% и 40% за първите девет месеца на годината, но при нас ръстът е много по-сериозен заради по-ниското ниво, от което започваме", обяснява Кемалов.
Доходността на облигациите, които са издадени през последната година, се движи около 6-7%. Най-ликвидни са облигационните емисии на нефинансовите компании, които в момента са от най-голям интерес за клиентите.
Кемалов отбеляза още, че през първите девет месеца на годината се наблюдава сериозна активност в най-горните сегменти на Българската фондова борса - Премиум и EuroBridge. Повишението на оборота спрямо миналата година на тези два сегмента е двукратно.
"Това е добър атестат, защото там се търгуват акциите на най-ликвидните компании с добро корпоративно управление. Броят на компаниите в Премиум сегмента се увеличи с още една и заедно с Шелли Груп на сегмент EuroBridge общият брой вече е 11. те вече са 11".
Как се представя водещият борсов индекс SOFIX?
От началото на годината водещият борсов индекс SOFIX е с около 12% нагоре, което е добър резултат. През септември той достигна най-високото си ниво за последните 16 години. Акциите на 11 от включените в него 15 компании се повишават през първите девет месеца.
От началото на 2021 г. до момента водещият борсов индекс почти е удвоил стойността си. От началото на годината той се движи с почти същите темпове, с които и индексите на борсите в нашите съседни държави. В Румъния повишението е с 15%, в Гърция е с около 14%, а в Хърватия - със 17%.
Според Кемалов:
"Прави впечатление, че миналата година, когато индексът отчете много по-силен ръст, около 27%, двигателите му бяха основно две компании - Софарма и Шелли Груп, които са и с най-високо тегло в него. Тази година има цели пет емисии в SOFIX, които са с ръст над 35% от началото на годината. Това показва много по-устойчива тенденция".
През 2023 година дивидентната доходност на листнатите на БФБ компании се увеличи сериозно, като при някои от тях тя достигна до 10%.
Тази година дивидентите вече се връщат към едни по-нормални нива, като средната доходност на по-ликвидните компании е малко над 3%, но все пак остава по-висока от инфлацията. Около 40% от компаниите в SOFIX тази година са разпределили дивидент за своите акционери, отчитат от борсата.
Листват ли се нови компании на борсата?
"Тази година започна с очаквания за висока активност на първичните публични предлагания и за активно набиране на капитал. В крайна сметка, за първите девет месеца бяха реализирани три IPO-та, като и трите бяха на пазара за растеж beam. Едно от тях беше облигационно, на ELG, при което имаше презаписване и набра 10 млн. лв., а другите две бяха листвания на акции - на Болерон и Paysera".
Трите емисии набраха общо 14 млн. лв. Според Кемалов, листванията на нови компании на българската борса може и да не изглеждат много, но в сравнение с останалите европейски пазари, резултатите могат да се тълкуват като добри.
В съпоставимите на bеam пазари на растеж, като Унгария, Хърватия и Гърция, няма никаква активност и никакви нови листвания. А на най-големия пазар в Централна и Източна Европа - този в Полша - има две нови компании, които са набрали същия размер капитал, колкото и трите емисии в България (7 млн. евро).
"Годината в цяла Европа, от гледна точка на IPO-та, беше сравнително скромна. Най-голямото беше в Гърция, но то представляваше продажба на 30-процентния държавен дял на летището в Атина. Дори на Deutsche Boerse има само две първични публични предлагания от началото на годината".
Той отчете като положителен сигнал и факта, че вече има компания, преминала от пазара за растеж beam на регулирания пазар на Българската фондова борса - Смарт Органик.
Според Кемалов и останалите членове на ръководството на борсовия оператор, това е механизмът, от който се очаква в бъдеще да "захранва" капиталовия пазар с нови публични дружества.
Така много повече български фирми ще могат да се запознаят с ползите, които носи листването на фондовата борса. Кемалов припомни, че компаниите, които вече са на борсата, са набрали 160 млн. лв. капитал от началото на годината чрез увеличения на капитала с права, упражняване на варанти и конвертиране на облигации.
Според него, през последното тримесечие на годината се очаква на beam пазара да се появят още няколко нови компании.
Как се развива сегментът за двойно листване EuroBridge?
Най-новият сегмент на БФБ EuroBridge дава възможност на българските компании да листнат акциите си за търговия както на българската борса, така и на платформата Xetra в Германия.
От юли месец тази година там се търгуват книжата на Шелли Груп, като от всички сделки с тях две трети се случват на българския пазар, а една трета - в Германия.
"За мен това е един добър резултат, защото означава, че основният пазар за тази компания си остава у нас. По отношение на двойните листвания имаше голям скептицизъм и опасения, че те ще "източват" ликвидност от пазара, но всъщност до момента тези очаквания не се сбъдват. Напротив - пътят към бъдещето минава през някаква форма на консолидация, тъй като големите инвеститори са на запад. А основната полза за нас е, че чрез EuroBridge можем да мотивираме големите непублични компании да погледнат към капиталовия пазар", коментира Кемалов.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Италия иззе от иманяри етруски артефакти за €8 млн.
преди 40 минКъде е Витошка в класацията на най-скъпите търговски улици през 2024 г.?
преди 46 минБританските родители удвояват паричните подаръци за пълнолетните си деца
преди 1 часКои са най-големите производители на мляко в ЕС?
преди 2 часаКакво представлява блокчейн и как работи?
преди 2 часаТоп 20 на най-големите семейни компании за търговия на дребно
преди 4 часаПрочети още
Изкуство или абсурд: Банан, залепен с тиксо за стена, се продаде за 6,2 млн. долара
darik.bgМемоарите на Меркел: За Тръмп и Путин от първо лице
darik.bgСвещеник бе отстранен от длъжност след провокативен клип на Сабрина Карпентър в църквата му
darik.bgАнтон Велков пред Дарик и dsport: Предпочитам да срещнем силен Левски, а не Левски с проблеми
dsport.bgПътят към Мондиал 2026 изглежда невъзможен за България
dsport.bgД-р Маринова за доброкачествени заболявания на гърдата
9meseca.bgНай-честите грешки, които допускаме, когато използваме домакински уреди
idei.bg7 ненужни вещи, които заемат място в дома ви
idei.bg6 лесни начина да се стоплите през зимата
idei.bg