![Мениджър на гробище и хомеопат: Великобритания търси чуждестранни работници](/media/017/malul.l.webp)
Кучешки козметици, диджеи и инструктори по пилатес са сред категориите, в които чужденци могат да кандидатстват за визи за квалифицирани служители във Великобритания, установи учен от Оксфордския университет.
Докато британското правителство обещава тази година да публикува бяла книга за намаляване на броя на хората, които влизат в страната с цел работа, беше установен списък с конкретни, а в някои случаи и необичайни, “средноквалифицирани” професии, за които чуждестранни служители все още могат да кандидатстват.
Анализ на данни на британското министерство на вътрешните работи за трите години преди март 2024 г. показва, че са издадени 334 визи за “професии в сферата на грижите за животни”, които включват фризьори на кучета, разхождачи на кучета, помощници в конюшни, помощници в приюти за кучета и ветеринарни медицински сестри.
За същия период 167 инструктори в сферата на фитнеса и благосъстоянието, сред които преподаватели по пилатес, йога и лайфстайл треньори, са получили визи за квалифицирани работници.
Британският премиер Кийр Стармър стартира инициатива спрямо имиграционната политика на фона на нарастващите резултати на крайнодясната партия „Реформирай Обединеното кралство“ на Найджъл Фарадж в социологическите проучвания.
Списъкът с професии също така включва хора, които носят костюми от различни исторически епохи и посрещат посетителите в музеи и обекти от Националния тръст за обекти с историческа и природна стойност.
На тези аномалии се натъква Робърт Макнийл, изследовател в Центъра по миграция на Оксфордския университет.
“Много от тези професии може да са трудни и да изискват конкретни умения, но може би не са първото нещо, което изниква в съзнанието на повече хора, когато става въпрос за професии, които са от толкова решаващо значение за британски работодатели, че да наемат служители от чужбина”.
Макнийл ги намира сред повече от 300-те допустими за кандидатстване професии в списъка, които обикновено са свързани с работа, като медицински сестри, полагане на грижи, държавна служба, дипломация и банкиране.
В блогпост от тази седмица Макнийл казва, че тези професии са в списъка заради въведени промениь след като Великобритания напуска ЕС.
“Със слагането на край на свободното движение на работници, правителството снишава летвата за допускане на позиции със средна квалификация за работна виза. Преди това само позиции, за които се изискваше висше образование, се класираха за системата за граждани извън ЕС".
![Най-влиятелните паспорти в света за 2025 г.](/media/016/bilet~1.s.webp)
“Когато става въпрос за такива позиции със средна квалификация, хората обикновено се сещат за професии, като водопроводчици, зидари или инженерни техници. Да се определи обаче какво означава средноквалифициран не е толкова лесно,” казва той. “Някои от резултатите са изненадващи.”
В списъка със “средноквалифицираните” позиции попадат още “асистенти при пътуване със самолет” – кабинния екипаж и служителите, които проверяват багажа на летищата. В годината до март 2024 г. са издадени 869 визи за такива позиции.
В списъка попадат още мениджъри на гробища, хомеопати и велоинструктори.
Британски министри обещаха да затегнат правилата около визите, след като нееднократно повтаряха, че искат да намалят цялостната миграция.
През ноември, след като ревизираните официални данни показаха, че нетната миграция във Великобритания е достигнала рекордните 906 000 души, Стармър обвини правителството на консерваторите, че е провело “експеримент на отворените граници”.
Бялата книга се очаква да бъде публикуване през пролетта. Сред предложенията в документа ще има и ходове за намаляване на законната имиграция, в това число посредством обвързването на миграцията с умения и гарантирането на това, че повече британски служители са обучавани за заемането на позиции, които обикновено се попълват с чуждестранни граждани.
Ще се вземе предвид и прегледът на Консултативния съвет по миграцията, разпореден от министъра на вътрешните работи Ивет Купър, за ограничаване на наемането на служители от чужбина от страна на технологичния и инженерни компании.
Лейбъристите обаче искат да покажа и че Великобритания остава отворена за квалифицирани служители, като преразгледа начините за получаване на визи.
На запитване за коментар на констатациите на Макнийл говорител на правителството е заявил:
„Ние сме благодарни за работата, която квалифицирани международни професионалисти вършат в Обединеното кралство. Въпреки това е ясно, че трябва да се сложи край на зависимостта от чуждестранна работна ръка и да се стимулира икономическия растеж. По тази причина, съобразно нашия план за промяна, ние ще публикуваме бяла книга, за да представим цялостен план за възстановяване на реда в разбитата имиграционна система, тъй като се стремим да свържем нашите системи за имиграция, квалификация и визи, за да стимулираме местната работна сила.“
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Мениджър на гробище и хомеопат: Великобритания търси чуждестранни работници
преди 2 часаАтанас Буров: Банкерът, посветил живота си на политиката
преди 2 часаAirbus проучва самолетни седалки на две нива
преди 3 часаМъск загуби една пета от богатството си за два месеца
преди 3 часаКриптопортфейлът на Goldman Sachs вече е над $2 млрд.
преди 3 часаПриходите от нощувки с 11.6% ръст през декември
преди 4 часаПрочети още
Нетаняху с ултиматум: Примирието в Газа приключва, ако Хамас не освободи заложниците до събота
darik.bgМария Бакалова ще изиграе главната роля в новия филм на Силвестър Сталоун
darik.bgИлон Мъск и инвеститори с оферта от $97,4 млрд. за OpenAI
darik.bgРеал Мадрид извади късмет в жребия за Купата на Краля, голямото дерби е...
dsport.bgБФС свиква Конгрес (ВИДЕО)
dsport.bg“Майчин дом“ обяви безплатни прегледи за рак на маточната шийка
9meseca.bg