Нов доклад на анализаторската група GlobalData сочи, че до 2035 г. инсталираните мощности за ядрена енергия в световен мащаб ще достигнат 494 GW (гигавата).

В анализа със заглавие „Пазарът на ядрена енергия - 2025 г.: обем, сегментация, водещи тенденции и анализ по ключови държави до 2035 г.“ се посочва, че ръстът на мощностите ще бъде стимулиран от въвеждането на малки модулни реактори, както и от продължаващото глобално преминаване към по-чисти енергийни източници.

Авторите на доклада изтъкват, че растежът в ядрената енергетика през последните години се дължи на стремежа към нисковъглеродна базова енергия.

Мерките за енергийна сигурност и усилията за декарбонизация на индустрията също са допринесли за увеличеното използване на ядрената енергия, се казва още в анализа, цитиран в Бюлетина за ядрената енергетика в световните медии.

GlobalData изчислява, че увеличаването на инсталираните мощности до 494 GW за 10 години би означавало увеличение с около 100 GW от 395 GW през 2024 г.

В доклада се отбелязва, че страните с по-стари реактори продължават да удължават експлоатационния им срок, докато държави като Китай активно разширяват ядрените си паркове.

Експертите от ядрената индустрия все повече подчертават потенциала на малките модулни реактори, които поради своята компактност могат да бъдат внедрявани по-бързо и на повече места от конвенционалните.

По данни на GlobalData над 100 проекта за подобни реактори са в различни етапи на развитие, но едва няколко са в експлоатация.

Най-известният остава плаващата АЕЦ „Академик Ломоносов“ в Русия, оборудвана с два реактора КЛТ-40C с обща мощност 70 MW. В Китай в края на 2023 г. в търговска експлоатация влезе проектът HTR-PM, състоящ се от два реактора с обща мощност 210 MW (мегавата).