
Добивът, или т. нар. "копаене" на биткойни може да изглежда като изключително печелившо начинание, но изследванията всъщност показват, че в повечето случаи директната покупка на криптовалути излиза по-изгодно. Това показва проучване на консултантската компания Hashrate Index, цитирано от Coin Telegraph.
Сред основните причини, които отказват много потребители от директния добив, е цената на необходимото оборудване, регулаторната несигурност и липсата на технически опит.
Хипотетично, ако хората преодолеят горните предизвикателства, те биха могли да се насладят на някои предимства, като пълната автономия върху своите операции и диверсификация на крипто инвестициите чрез физически хардуер, вместо директно закупуване на биткойни, но цялото начинание обикновено е доста рисковано и трудоемко, смятат експертите.
Колко се печели от "копаенето" на криптовалути?
Анализаторът на Hashrate Index Джаран Мелеруд изчислява прогнозните печалби на биткойн "миньорите" през следващите пет години при различни оптимистични и песимистични сценарии за крипто пазара. Сметките показват, че "копачите" е по-вероятно да понесат загуби дори и при сравнително оптимистични прогнози за цената на биткойн.
Добивът на криптовалути е динамичен бизнес, при който хардуерът обикновено остарява в рамките на пет години поради въвеждането на по-ефективни машини на пазара. За това Мелеруд изчислява възвръщаемостта, допускайки, че текущото поколение машини за "копаене" ще бъде бракувано след пет години.
Анализът използва постоянна цена на електроенергията от 7 американски цента за киловатчас и променя цената на биткойн и т. нар. хешрейт на мрежата (от англ. hashrate - комбинираната изчислителна мощност, която се използва за добив и обработка на транзакции в блокчейн платформата на биткойн), за да оцени маржовете на печалба на машините.

Трябва обаче да се отбележи, че цената на електроенергията варира в световен мащаб и биткойн "миньорите" могат да сключват ексклузивни сделки с компании за производство на енергия. Така те фиксират разходите си за по-дълъг период, което може да подобри нормата им на печалба. По данни на New York Times, например, компанията за добив на криптовалути Riot Platforms е плащала около 3 цента на киловатчас в Тексас, докато други индустрии са плащали около7 цента.
"Копането е по-изгодно от покупката, ако имате достъп до цени на електроенергията под 4 цента за киловатчас", обяснява Джаран Мелруд.
Биткойн "миньорите" биха били печеливши, само ако могат да възстановят 100% от капитала, изразходван за закупуване на машините, с добавяне на оперативните разходи. Всеки допълнителен биткойн, който хардуерът носи на своя собственик над тази сума, представлява печалба.
Например, ако деноминирана в биткойни инвестиция от 1 биткойн в съоръжения за копаене възвръща 0,9 биткойна в края на петгодишния период, директната покупка би била за предпочитане пред добива.
Анализаторите на Hashrate Index смятат, че "миньорите" ще успеят да получат положителен резултат само в най-възходящите сценарии за пазара, при които цената на биткойн ще достигне 500 000 долара за токен до 2028 г., докато хешрейтът на мрежата расте с 10% по-бавно от цената на самата криптовалута.
Дори в ситуации, в които биткойн достигне 250 000 долара до 2028 г. със скромно увеличение на хешрейта, "копачите" биха възстановили само 83% от първоначалната си инвестиция.
Какво показват историческите данни?
Компанията за финансови услуги River Financial разглежда историческите данни, за да разбере дали и кога добивът е бил по-добър вариант от директното закупуване на биткойни от пазара. Проучването установява, че през последните пет години притежаването на машини за добив е било за предпочитане в 53.6% от времето.

Основата на анализа на River Financial е подобна на тази в доклада на Hashrate Index — "миньорите" печелят, ако цената на биткойн нараства по-бързо от скоростта на хеширане на мрежата с течение на времето или ако цената намалява с по-бавна скорост от скоростта на хеширане на мрежата.
Това допускане обаче е само на теория. Едно от слабите места на анализа е, че дори когато цената на биткойн се покачва по-бързо от скоростта на хеширане, "копачите" все още могат да понесат загуба поради ниската действителна цена на токените. Точно това се случи в края на 2022 година, например, когато много компании от сектора фалираха.
И двата доклада стигат до извода, че добивът на биткойн има най-голям смисъл само преди началото на силен възходящ цикъл, докато директните покупки на биткойн са по-изгодни през цялото останало време.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Най-големите публични компании в Германия с 6% спад на вредните емисии през 2024 г.
преди 34 минНа колко възлиза средната пенсия у нас през април 2025 г.?
преди 1 часПипни, разгледай, наклони: Как да разберете дали една банкнота е фалшива?
преди 1 часНай-голямото IPO за 2025 г.: Акциите на CATL поскъпват в дебюта си на борсата
преди 1 часНай-скъпото жилище в Сърбия струва над 11 хил. евро на кв. м
преди 2 часаНад 300 млн. евро преки инвестиции у нас през март
преди 2 часаПрочети още
Дензъл Уошингтън получи изненадваща “Златна палма” в Кан
darik.bgКабинетът “Желязков” прекрати транспортната криза, протестът спира от утре
darik.bgЛиберал и консерватор отиват на балотаж на президентските избори в Полша
darik.bgБивш ас на ЦСКА засия в Швеция (ВИДЕО)
dsport.bgСамо на Балканите: титлата на Хърватия ще чака на пътен възел
dsport.bgСватба по време на бременност: 7 съвета за спокоен и незабравим ден
9meseca.bg