Туркменистан - една от най-затворените страни в света, прие закон, чрез който ще бъдат въведени електронни визи и ще се улесни достъпът на чужденци.

Откакто стана независима след разпадането на Съветския съюз през 1991 г., богатата на газ централноазиатска нация установи строги изисквания за бъдещите посетители.

Всички чуждестранни граждани трябваше да получат виза предварително и да предоставят официално „писмо с покана“. Въпреки това, много от тях бяха отхвърляни по неясни причини.

Според новия закон, чуждите граждани ще могат да попълват опростен онлайн формуляр. Вече няма да са необходими писма-покани, което позволява по-лесни бизнес посещения и насърчаване на чуждестранния туризъм.

Президентът на страната Сердар Бердимухамедов трябва да реши какви видове електронни визи ще бъдат налични, как ще бъдат издавани и колко време ще бъдат валидни, според държавния вестник "Неутрален Туркменистан".

Страната, която остава под автократично управление от обявяването на независимостта си и разчита основно на огромните си запаси от природен газ за приходи, наскоро изрази желание да се интегрира в разширяващите се регионални търговски мрежи.

През март тя започна да изпълнява дълго договаряна сделка за размяна на газ с Турция, отбелязвайки значителна стъпка в енергийното сътрудничество между двете нации. За първи път Ашхабад доставя газ на запад по маршрут, който заобикаля Русия.

Портите на ада

Една от най-известните туристически атракции в страната е горящият кратер с природен газ, наричан „Портите на ада“. Пустинният кратер, разположен на около 260 км северно от столицата Ашхабад, гори от десетилетия и е популярна гледка за малкото туристи, посещаващи Туркменистан.

Според местния новинарски сайт Turkmenportal, кратерът е образуван от срутване при газов сондаж през 1971 г., който е с диаметър около 60 и дълбочина 20 метра. За да предотвратят разпространението на газ, геолозите подпалват огън, очаквайки газът да изгори след няколко седмици.

Грандиозният, макар и нежелан пожар, който пламти оттогава, е толкова известен, че държавната телевизия показа през 2019 г. президента Гурбангули Бердимухамедов да го обикаля с висока скорост в джип.